DAX je index sledujúci 40 najvýznamnejších nemeckých spoločností označovaných ako tzv. blue chips. Aj napriek tomu však reprezentuje majoritu spoločností zalistovaných na Frankfurtskej burze podľa trhovej kapitalizácie, čo z neho robí veľmi zaujímavé meradlo výkonnosti nemeckých spoločností.
Vývoj ceny a graf DAX40
Na grafe nižšie môžete vidieť aktuálnu hodnotu indexu DAX40.
Ak sa vám graf nezobrazuje vo vašom prehliadači správne, nájde ho napríklad tu. Ceny všetkých popredných svetových indexov môžete sledovať tu.
Index DAX 40
DAX je prominentný index, ktorý je využívaný ako jedno z hlavných merítok výkonnosti najmä nemeckých, ale v niektorých prípadoch aj európskych spoločností všeobecne. V nadväznosti potom samozrejme celkovo nemeckého a európskeho akciového trhu.
V indexe DAX nájdeme 40 najväčších blue chip spoločností obchodovaných na Frankfurtskej burze. Keďže týchto 40 spoločností reprezentuje cca 75-80 % z trhovej kapitalizácie všetkých spoločností obchodovaných na frankfurtskej burze, predstavuje zaujímavé meradlo výkonnosti nielen akciového trhu, ale vlastne aj celej nemeckej ekonomiky. Stále však reprezentuje veľmi úzku skupinu spoločností, kvôli čomu nemusí byť jeho výpovedná hodnota ako merítka výkonnosti celej ekonomiky taká vysoká.
Nutné je upozorniť, že DAX nesleduje len čisto nemecké spoločnosti, keďže prevažná väčšina spoločností, ktoré zahŕňa, predstavuje medzinárodné nadnárodné koncerny. Ich operácie sa tak netýkajú len nemeckého trhu, ale spravidla celého sveta či prinajmenšom Európy.
História indexu DAX
DAX bol vytvorený 30. decembra 1987 s počiatočnou hodnotou stanovenou na 1 000 bodov. Od svojho vzniku až do roku 2021 čítal 30 najväčších spoločností. 3. septembra 2021 bol však rozšírený o ďalších 10 spoločností na súčasných 40.
Rovnako ako niektoré z ďalších indexov zameraných na Európu, spravuje index DAX spoločnosť STOXX, za ktorou stojí okrem iného aj Deutsche Börse.
Xetra a ako je počítaná cena indexu
Špecialitou týkajúcou sa DAXu je elektronický trading systém Xetra, ktorý je využívaný na výpočet jeho ceny. Tento elektronický systém tvorí kostru pre približne 95% obchodov na Frankfurt Exchange, vďaka čomu je možné vyhodnocovať cenu indexu na krátkych časových horizontoch (Xetra prepočítava cenu indexu každú sekundu už od roku 2006!).
Práve z dát z Xetra je vypočítavaná hodnota indexu. DAX je totiž aktualizovaný pravidelne na základe cien futures na nasledujúci deň, a to aj v čase, keď sú hlavné akciové burzy uzavreté.
Hodnota indexu je potom vypočítavaná na základe trhových kurzov akcií, ktoré vychádzajú práve z dát elektronického systému Xetra. Hoci existuje aj verzia sledujúca iba ceny, tradičný DAX, ktorý je častejšie využívaný, predstavuje tzv. total return index.
To znamená, že do jeho výkonnosti sú počítané aj napr. dividendy a podobné, kedy DAX počíta s tým, že všetky tieto ďalšie distribúcie sú reinvestované späť do komponentov indexu.
Ako sa vyberajú spoločnosti?
Cieľom indexu je hodnotiť vývoj ceny a výkonnosť akcií 40 najväčších blue chip spoločností pochádzajúcich z Nemecka a zároveň obchodovaných na Frankfurtskej burze.
Významným kritériom mimo samotný listingu na frankfurtskej burze je najmä veľkosť danej spoločností. Nejedná sa však len o ich trhovú kapitalizáciu na báze free-float, ale index by mal reflektovať aj objemy obchodovania akcií týchto spoločností a spoločne podľa týchto kritérií vyberať tých 40 najväčších.
Na ročnej báze býva obmieňaný maximálne 2 členmi, keď dve najmenšie spoločnosti podľa trhovej kapitalizácie postúpia svoje miesto 2 najväčším spoločnostiam, ktoré ich trhovú kapitalizáciu prekonali.
Ak však spoločnosť spadne pod 45. priečku spoločností podľa kapitalizácie, môže byť z indexu odobratá, rovnako ako môže byť pridaná spoločnosť, ktorá sa dostala medzi 25 najvyššie kapitalizovaných spoločností na frankfurtskej burze.
Firmy a sektory v indexe DAX
V indexe DAX nájdeme blue chip spoločnosti z mnohých sektorov.
Značné zastúpenie však majú technológie, priemysel, finančné služby, zdravotníctvo, automobilky či služby. Na grafe nižšie môžete vidieť, aké spoločnosti mali na indexe najväčšiu váhu k júnu roku 2022.
Spoločnosti s najväčším podielom na cene indexu DAX. Zdroj: Wikipedia (1/2023)
Z tabuľky môžete vyčítať, že najväčší podiel na indexe má spoločnosť Linde nasledovaná SAP, Siemens, Allianz a Deutsche Telekom.
Poslednou spoločnosťou s váhou nad 5% je Airbus.
Ďalej však v indexe nájdeme ešte množstvo ďalších veľmi známych spoločností ako Adidas, BMW, Deutsche Bank, Porsche, Puma či Zalando.

Čo ovplyvňuje hodnotu DAX?
Hoci spoločnosti zahrnuté v indexe DAX pochádzajú z Nemecka, je dôležité si uvedomiť, že snáď v žiadnom z prípadov nepodnikajú len na jeho území. Aj keď je teda situácia v Nemecku pre hodnotenie vývoja ceny indexu DAX kritická, nie je jediným faktorom.
Dôležité je sledovať aj všeobecnú európsku a globálnu situáciu či medzinárodný obchod. Je pravdepodobné, že pokiaľ sa nebude dariť nemeckej ekonomike, nebude sa dariť ani DAXu a naopak. Rovnako tak by cenu negatívne mohli ovplyvniť regulácie a dane v Nemecku či nepriaznivá politická situácia.
Váhy jednotlivých spoločností na indexe sú pravidelne prepočítavané podľa ich výkonnosti. Tie najviac kapitalizované a najviac obchodované majú samozrejme vyššiu váhu a väčší vplyv na celkovú výkonnosť indexu a jeho vývoja a preto je dôležité sledovať práve ich stav a výkonnosť.
Okrem toho sa určite oplatí sledovať makroekonomické dáta, vývoj kurzu eura a podstatný vplyv môže mať aj správanie nemeckej centrálnej banky či Európskej centrálnej banky.
Ako obchodovať index DAX?
Rovnako ako pri ostatných indexoch slúži aj DAX iba ako ukazovateľ vývoja trhu a nie je možné ho fyzicky zakúpiť. Stále však existuje množstvo možností, ako môžeme špekulovať nad vývojom ceny indexu DAX. Využijeme na to však ďalšie investičné inštrumenty. Medzi tie patria deriváty ako CFD, Futures či opcie, alebo fondy typu ETF či indexových fondov.
Pre investorov z Českej republiky a Slovenska býva DAX veľmi jednoducho dostupný u prevažnej väčšiny brokerov, a to ako vo forme derivátov, tak ako aj ETFs.
U dlhodobých investorov sú najobľúbenejšie najmä ETF fondy. Recenzovali sme niekoľko brokerov, cez ktorých sa dá takto investovať do obľúbených indexov. Odkazy na ich recenzie a stránky nájdete v tejto tabuľke:
Top brokeri



Čo čítať ďalej?
V našej sérii profilových článkov sme sa venovali aj ďalším americkým, európskym a ázijsko-pacifickým indexom a tiež spôsobu, ako do nich investovať.
Americké indexy
Ďalšie európske indexy
Ázijské indexy
- Nikkei 225 a Topix (Japonsko)
- Kospi a Kosdaq (J. Kórea)
- Shenzhen Component (Čína)
- Shanghai Composite (Čína)
- S&P/ASX 200 (Austrália)
Vo všeobecnosti sme akciové indexy vysvetlili v článku „Čo sú to akciové indexy?“
Komodity
Taktiež vám odporúčame naše články o komoditách:
Top brokeri


