STOXX 600 samotný sa sústredí na európsky trh, čo nemusí byť pri ostatných STOXX indexoch pravidlom, keďže niektoré z nich sledujú aj trh globálny či špecificky ázijský a severoamerický.
Spoločným znakom je ich správca spoločnosť STOXX a zameranie na akciový trh. V tomto článku si všetko vysvetlíme detailnejšie a tiež popíšeme, čo najviac ovplyvňuje hodnotu panaeurópskeho Stoxx 600.
Obsah
1. Spoločnosť STOXX
2. Indexy STOXX
2.1. EURO STOXX 50
2.2. STOXX Europe 50
2.3. Stoxx Global 1800
3. STOXX Europe 600
4. História STOXX 600
5. Zloženie akcií v STOXX 600
6. Firmy v indexe STOXX 600
7. Ako investovať do STOXX 600?
Spoločnosť STOXX
STOXX je dcérska spoločnosť známej Deutsche-Borse Group (DBOEF) a jedná sa o jedného z lídrov medzi správcami akciových indexov.
Známa je najmä akciovými indexmi zameriavajúcimi sa na európsky trh, aj napriek tomu, že jej zameranie nie je tak úzke. Indexy potom podľa svojho typu sledujú blue chip spoločnosti aj ďalšie najväčšie spoločnosti naprieč mnohými sektormi.
Spoločnosť STOXX vznikla v roku 1997 ako spoločný podnik Dow Jones, Deutsche-Borse-AG a SIX Group. O rok neskôr spustili svoje prvé produkty vo forme akciových indexov.
Od oného okamihu sa STOXX indexy stali značne populárne, keďže sú často využívané na sledovanie vývoja daného akciového trhu či ako meradlo úspešnosti pre fondy, ktoré obchodujú najmä európske akcie.
Indexy STOXX
V tomto článku sa zameriame najmä na index STOXX Europe 600 (Stoxx 600). STOXX Limited ale stojí za mnohými ďalšími indexmi, ktoré sú označované ako STOXX indexy. Z tých najdôležitejších ďalších indexov sa jedná o nasledujúce tri.
EURO STOXX 50
EURO STOXX 50 je akciový index sledujúci akcie spoločností operujúcich v eurozóne. Dohromady sleduje 50 akcií z 11 krajín eurozóny. Vznikol už v roku 1998 a jeho zmyslom je sledovať hodnotu akcií 50 najvyššie kapitalizovaných a najlikvidnejších akcií tejto oblasti. Ide o jeden z najlikvidnejších indexov sledujúcich Eurozónu.
Zaujímavosťou je, že spoločnosti v EURO STOXX 50 predstavujú cca 60 % pohyblivej trhovej kapitalizácie ďalšieho STOXX indexu, a to EURO STOXX Total Market Index. A ten podľa rovnakého merítka pokrýva cca 95% kapitalizácie verejne obchodovateľných spoločností eurozóny.
STOXX Europe 50
Ďalší zo STOXX indexov je tomu predchádzajúcemu veľmi podobný. Aj on sleduje 50 najvyššie kapitalizovaných a najlikvidnejších spoločností danej oblasti. STOXX Europe 50 však nie je obmedzený len na eurozónu, ale nájdeme v ňom zahrnuté akcie spoločností operujúcich naprieč celou Európou.
50 akcií tak reprezentuje 18 európskych štátov vrátane Českej republiky. Aj tento index je meraný na základe pohyblivej trhovej kapitalizácie s tým, že jedna spoločnosť môže reprezentovať maximálne 10 % indexu.
STOXX Europe 50 reprezentuje cca 50% pohyblivej trhovej kapitalizácie ďalšieho STOXX indexu – STOXX Europe Total Market Index. Ten rovnako ako v minulom prípade pokrýva cca 95% kapitalizácie verejne obchodovateľných spoločností, tentoraz však naprieč celou Európou.
Stoxx Global 1800
Jedným z najdôležitejších z globálnych STOXX indexov je Stoxx Global 1800. Tento index sleduje 1800 akcií naprieč viacerými kontinentmi. Konkrétne je zložený z akcií 600 európskych, 600 amerických a 600 ázijských a pacifických spoločností.
STOXX okrem týchto niekoľko najznámejších indexov spravuje mnoho ďalších. Z tých za zmienku stoja napr. indexy Euro Stoxx 50 ESG či indexy jednotlivých sektorov.
STOXX Europe 600
Najznámejší Stoxx index môžete poznať aj ako STOXX 600, STOXX EUROPE 600, paneurópsky index Stoxx či priamo pod tickerom SXXP. Tento popredný index spoločnosti STOXX Ltd. sleduje pevne daný počet akcií, a to, ako už z názvu vyplýva, presne 600.
Jedná sa o akcie najväčších spoločností naprieč celou Európou. Nie je teda obmedzený len na eurozónu. Dohromady v ňom nájdete akcie 17 európskych štátov. Zástupcovia českých či slovenských akciových spoločností sa však do indexu nezmestili. STOXX Europe 600 sleduje rovnakých 600 európskych spoločností ako STOXX Global 1800. Ten z neho totiž vychádza.
História STOXX 600
Index bol predstavený v roku 1998, teda už rok po vzniku STOXX Limited. A hneď dva roky potom, v roku 2000, sa spoločnosť STOXX stala prvým správcom indexov, ktorý implementoval do všetkých svojich indexov váženia na základe pohyblivej trhovej kapitalizácie, na základe ktorej je postavený aj index STOXX 600.
V roku 2009 zo spoločného podniku vystúpila spoločnosť Dow Jones. Onedlho potom bolo z názvov indexov odobraných DJ/Dow Jones. Skrátené názvy zostali indexom dodnes.
V roku 2015 sa Deutsche Börse stala jediným vlastníkom podielov na STOXX Ltd., kedy kúpila zvyšných 49,9 % akcií od SIX Group. Situácia sa odvtedy nezmenila.
Zloženie akcií v STOXX 600
Pri hodnotení toho, čo ovplyvňuje vývoj indexu STOXX Europe 600, nám najlepšie pomôže rozobrať si to, čo tento index obsahuje.
Keďže ide o najväčšie európske spoločnosti, najväčší vplyv na vývoj ceny indexu má ekonomický a politický vývoj v Európe, a následne situácia u jej partnerov.
Nie každý štát má však v indexe rovnaké zastúpenie. To sa z dôvodu vyššej obľuby spoločnosťami, silnejšej ekonomiky a mnohých ďalších faktorov značne prikláňa na stranu akcií spoločností z niekoľkých najvýznamnejších európskych štátov. Akých?
- Veľkej Británie, ktorá predstavuje cca 22,3% hodnoty indexu
- Francúzsko s cca 16,6% podielom na indexe
- Švajčiarska so 14,9 % podielom
- Nemecka s 14,1 % podielom
Z ďalších štátov potom v indexe nájdeme akcie z Rakúska, Belgicka, Dánska, Fínska, Írska, Talianska, Luxemburska, Holandska, Nórska, Poľska, Portugalska, Španielska a Švédska.
Keďže vyššia kapitalizácia znamená vyšší podiel na indexe, aktuálna situácia v týchto štátoch a najmä v konkrétnych spoločnostiach môže taktiež značne ovplyvniť cenu indexu.
Firmy v indexe STOXX600
V indexe STOXX 600 nájdeme spoločnosti naprieč mnohými odvetviami. Ide o spotrebný tovar, technologické, farmaceutické spoločnosti a mnoho ďalších.
Žiadne obmedzenie v kontexte so sektormi tu neexistuje. Dôležitá je primárne kapitalizácia a likvidita akcií jednotlivých spoločností.
Tou najvyššie kapitalizovanou spoločnosťou v indexe je francúzska spoločnosť LVMH zameriavajúca sa na luxusný tovar. Pod tú spadajú značky ako Louis Vuitton, Moët či Hennessy.

Ďalej sa jedná o celosvetovo najväčšieho výrobcu potravín a nápojov, švajčiarsku spoločnosť Nestlé.
Nasleduje nórska farmaceutická spoločnosť Novo Nordisk. Hneď za ňou nájdeme spoločnosť z rovnakého sektora, švajčiarsky holding Roche.
Na piatom mieste nájdeme holandského výrobcu fotolitografických systémov a celosvetovo ich najväčšieho dodávateľa pre polovodičový priemysel, ASML.
Medzi najvyššie kapitalizovanými spoločnosťami indexu nájdeme aj ďalšie veľmi známe mená ako AstraZeneca, Shell, L’oreál, Hermés či Christian Dior.

Zoznam tých najväčších podľa kapitalizácie vidíte tu:
Najvyššie kapitalizované spoločnosti indexu STOXX 600. Zdroj: MarketScreener.com
Ako investovať do STOXX EUROPE 600?
Rovnako ako pri ostatných indexoch nie je možné zakúpiť priamo napr. fyzický index. Preto je nutné investovať s využitím ďalších nástrojov, ktoré sú takmer totožné s ostatnými indexmi.
Okrem možností ako indexové a podielové fondy môžete tiež zvoliť deriváty ako ETF, futures či opcie. Jednotlivé deriváty STOXX indexov sú potom tými úplne najobchodovanejšími derivátmi indexov sledujúcich vývoj európskeho akciového trhu a akciového trhu eurozóny.
Čo čítať ďalej?
V našej sérii profilových článkov sme sa venovali aj ďalším americkým, európskym a ázijsko-pacifickým indexom a tiež spôsobu, ako do nich investovať.
Americké indexy
Ďalšie európske indexy
Ázijské indexy
- Nikkei 225 a Topix (Japonsko)
- Kospi a Kosdaq (J. Kórea)
- Shenzhen Component (Čína)
- Shanghai Composite (Čína)
- S&P/ASX 200 (Austrália)
Vo všeobecnosti sme akciové indexy vysvetlili v článku „Čo sú to akciové indexy?“
Komodity
Taktiež vám odporúčame naše články o komoditách: