Index CAC konkrétne sleduje 40 najdôležitejších a najvyššie kapitalizovaných akcií zalistovaných na burze Euronext Paris. V tomto článku sa pozrieme na to, aké akcie tento index sleduje, ako je vážený a aká je jeho história.
Vývoj ceny CAC 40
Na grafe nižšie môžete vidieť aktuálny kurz indexu CAC40 a jeho vývoj za posledných 12 mesiacov.
Čo je CAC 40?
CAC 40, niekedy označovaný aj len ako CAC, je francúzsky akciový index sledujúci 40 najdôležitejších akcií zo 100 najkapitalizovanejších akcií na parížskej burze Euronext Paris (predtým Paris Bourse – parížska burza).
Ide o jeden z najsledovanejších indexov od operátora Euronext, ktorý zároveň zaisťuje operácie niekoľkých ďalších európskych akciových búrz.
Medzi ďalšie známe indexy tohto paneurópskeho burzového systému patrí napr. holandský AEX, belgický BEL20, írsky ISEQ 20, portugalský PSI-20 či nórsky OBX Index.
História a váženie indexu
CAC 40 vznikol v decembri roku 1987, kedy bola jeho hodnota stanovená na 1 000 bodov.
Až do roku 2003 bola hodnota indexu počítaná čisto na základe systému celkovej trhovej kapitalizácie. Od tohto roku však bol systém modernizovaný a index je vážený na základe dnes obľúbenej metódy free-float vychádzajúcej z trhovej kapitalizácie.
Ide o tzv. price return index. To znamená, že výkonnosť indexu je počítaná len na základe kapitálového zhodnotenia portfólia akcií – nie sú v nej tak započítavané dividendy ako napr. v prípade nemeckého indexu DAX.
Výber spoločností do indexu
Index CAC 40 je pravidelne hodnotený na kvartálnej báze nezávislou komisiou Index Steering Committee (Conseil Scientifique). Tá rozhoduje o prípadných zmenách v zložení indexu.
Táto komisia potom vyberá zo 100 najkapitalizovanejších spoločností (free-float kapitalizácie) zalistovaných na parížskej burze Euronext Paris. Z nich následne vyberá 40 spoločností a rozhodujúcim faktorom nie je len ich kapitalizácia.
Mimo nej hrá úlohu práve rozhodnutie komisie, ktorá má za cieľ zabezpečiť, aby CAC 40 bol naozaj relevantným meradlom výkonnosti akcií na Euronext Paris a dobrým porovnaním pre manažérov portfólia. Zároveň sa snaží zaistiť, aby CAC 40 bol vhodným podkladovým aktívom pre derivátové produkty.
Oproti mnohým ostatným indexom nie je možné, aby v CAC 40 indexe bola nejaká spoločnosť, ktorá vydala viac tried akcií, zastúpená viackrát. Vybrané sú vždy iba tie najaktívnejšie obchodované akcie zo všetkých vydaných tried danou spoločnosťou.
Spoločnosti v indexe CAC40
Aj keď sú spoločnosti v CAC 40 pravidelne obmieňané, máme tu niekoľko stálic, ktoré svojou kapitalizáciou značne prevyšujú ostatných.
Príkladom je napr. spoločnosť zameriavajúca sa na módu, potraviny a ďalší luxusný tovar, LVMH – Moët Hennessy Louis Vuitton, ktorej kapitalizácia je dvojnásobná oproti druhej najvyššej kapitalizovanej spoločnosti indexu.

Tou je v súčasnosti spoločnosť zameriavajúca sa na osobnú hygienu a kozmetiku, L’Oréal.
Nasleduje ďalšia spoločnosť zameriavajúca sa na luxusný tovar a módne doplnky, Hermès.
Okrem módnych a kozmetických spoločností nájdeme v indexe aj spoločnosti zameriavajúce sa napr. na energetiku, letecký priemysel, financie a poisťovníctvo a ďalšie. V indexe je tak zastúpené väčšie množstvo sektorov.
Obrázok: Najvyššie kapitalizované spoločnosti indexu CAC 40 (1/2023). Zdroj: CompaniesMarketCap.com
Zaujímavosťou je, že aj v tomto prípade sa jedná z veľkej časti o nadnárodné spoločnosti, ktoré operujú nielen vo Francúzsku, ale naprieč celým svetom. To reflektuje aj fakt, že približne 45 % z akcií zahrnutých v indexe nevlastnia francúzski investori, ale investori zahraniční.
Čo ovplyvňuje cenu CAC 40?
Keďže sa jedná o akciový index sledujúci akcie na parížskej burze, kritická je ekonomická situácia vo Francúzsku.
Na druhú stranu obrovský podiel na indexe majú spoločnosti nadnárodné, ktoré operujú po celom svete. Preto môže ich vývoj ovplyvniť vývoj indexu CAC 40 aj napriek rozdielnej ekonomickej situácii vo Francúzsku.
Všeobecne je pri špekulácii nad cenou CAC 40 dôležité sledovať práve vývoj najvyššie kapitalizovaných spoločností v ňom zahrnutých a makro ekonomickú situáciu aj ekonomickú či politickú situáciu vo Francúzsku. Dôležitý je pre index aj vývoj kurzu najmä eura.
Ako obchodovať CAC 40?
Akciové indexy nie je možné fyzicky nakupovať. To nám však nebráni v špekulácii nad ich cenou. Musíme však využiť ďalšie investičné nástroje. Konkrétne sa jedná o fondy typu indexových fondov či ETFs a ďalej deriváty. Medzi typické deriváty, ktoré umožňujú špekuláciu nad cenou CAC 40, patria napr. CFD a futures kontrakty.
Rovnako ako u ostatných významných európskych akciových indexov sú ETFs, futures a CFD kontrakty na CAC 40 dostupné u mnohých tradičných brokerov naprieč Európou.
Čo čítať ďalej?
V našej sérii profilových článkov sme sa venovali aj ďalším americkým, európskym a ázijsko-pacifickým indexom a tiež spôsobu, ako do nich investovať.
Americké indexy
Ďalšie európske indexy
Ázijské indexy
- Nikkei 225 a Topix (Japonsko)
- Kospi a Kosdaq (J. Kórea)
- Shenzhen Component (Čína)
- Shanghai Composite (Čína)
- S&P/ASX 200 (Austrália)
Vo všeobecnosti sme akciové indexy vysvetlili v článku „Čo sú to akciové indexy?“
Komodity
Taktiež vám odporúčame naše články o komoditách: