DCA z anglického dollar cost averiging je stratégia, pri ktorej investor investuje svoje peniaze v rovnakých častiach, pravidelných intervaloch a bez ohľadu na to, ktorým smerom sa trh alebo konkrétna investícia hýbe.
Táto investičná stratégia vybudovala svoju popularitu najmä svojou jednoduchosťou a praktickosťou. Namiesto vkladania väčšej jednorazovej sumy si investor môže sumu rozdeliť a minimalizovať tak volatilitu svojich výnosov.
Mnoho svetoznámych investorov taktiež apeluje na DCA stratégiu ako na najlepšiu možnú stratégiu pre bežných ľudí. Dokonca aj množstvo profesionálnych investorov využíva istú formu DCA stratégie pri svojich investíciách.
Efektívnosť stratégie môže byť odôvodnená aj tým, že ak investor nakupuje na vysokých cenách tak automaticky kupuje menej kusov daného aktíva (zvyčajne indexu). Ak však trh padá, tak investor kupuje viac kusov, čo mu vo výsledku pomáha zvýšiť dlhodobú návratnosť.
Každá stratégia má samozrejme svoje dobré aj zlé stránky. Každý investor si preto musí na základe svojho investičného štýlu vybrať, aká je pre neho správna investičná stratégia.
Psychologický faktor
Kľúčovou výhodou priemerovania si nákupnej ceny je ten, že investor sa takto vyhne emocionálnym faktorom, ktoré môžu negatívne ovplyvniť jeho rozhodovanie.
Investovanie jednorazovej sumy totiž môže byť pre neskúseného investora stresujúce. Najmä v prípade, že investor nakúpi a vzápätí trh padá.
Disciplinovaná nákupná stratégia prostredníctvom DCA núti investora sústrediť svoju energiu na dodržiavanie plánu s tým, že odstraňuje správy a informácie z rôznych médií o krátkodobom smerovaní akciového trhu.
Okrem toho môže byť priemerovanie ceny vhodné, ak si myslíte, že vaša investícia môže krátkodobo klesnúť, no aj napriek tomu máte dôveru v dlhodobý rast. Hodnotové akcie môžu byť dobrým príkladom, pretože aj napriek tomu, že sú podhodnotené, stále môžu klesnúť o jednotky až desiatky percent.
Investori sa takto chránia pred krátkodobou volatilitou a v prípade pádu nakúpia za ešte lepšiu cenu, ako bola pôvodná nákupná cena.
3) Time-wise
In this type, you are not trying to catch the bottom you are simply averaging your price every single time period.
For example, you buy every single week/month or a year.
This method I highly recommend for your pension saving.
10/25 pic.twitter.com/LgXYSmkYVz
— JACKIS (@i_am_jackis) October 5, 2021
Zmenšenie riziká
Tento spôsob investovania umožňuje investorom využiť výkyvy na trhu a vyťažiť z investícií maximum. V prípade poklesu trhu býva bežné pre DCA investora, že investuje ešte viac, ako má stanovené.
V prípade rastu trhu sa potom zasa vracia k svojim pravidelným vkladom. Týmto spôsobom si DCA investor zvyšuje svoju percentuálnu návratnosť a aj svoje profity.
Výhodou je aj to, že investor, ktorý ešte nemá tak veľa peňazí môže začať investovať už aj s menšími sumami. To je veľmi vhodné pre mladých ľudí, ktorí si tak môžu postupne okúsiť trhy a zvyknúť si na volatilitu.
Dobrým príkladom zmenšovania riziká môže byť obdobie medzi rokom 2000 až 2013. Za celú dekádu sa americký index hýbal do strany s tým, že neurobil nové maximá. Aj napriek tomu by investor so stratégiou DCA zarobil priemerne 5% až 7% ročne vrátane dividend.
JUST IN: People who started DCAing into #Bitcoin at the $69k all time high are now up 10% 🚀 pic.twitter.com/upyrzL6OFU
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) March 20, 2023
Menšia návratnosť
Vyhnutie sa riziku zvyčajne niečo stojí. V tomto prípade to stojí našu návratnosť. Je zrejmé, že ak investícia rastie tak nakoniec kupujeme menej kusov daného aktíva, ako keby sme na začiatku investovali jednorazovú sumu.
Nevýhoda je, že v istých prípadoch nakupujeme aj za ceny, ktoré sú jednoducho predražené. Obozretný investor skôr znižuje svoju pozíciu v predraženom aktíve, zatiaľ čo DCA investor naďalej prikupuje.
Štúdie ukazujú, že pri investovaní do trhov vo väčšine prípadov bolo výhodnejšie investovať sumu jednorazovo. To z dôvodu, že trhy väčšinou rastú. Jediné prípady kedy bolo lepšie používať DCA stratégiu bolo vtedy, keď boli trhy pred výraznou korekciou. Tie sa však samozrejme nedejú často.

Menšia flexibilita
Ďalšou nevýhodou je samozrejme znížená schopnosť využívať trhové príležitosti naplno. Tomuto fenoménu sa hovorí cena stratenej príležitosti.
Ak by hypoteticky trhy výrazne poklesli tak jednoducho už nebudete mať toľko financií na lacné nákupy, pretože ste už nakupovali na vrchole.
Investovanie vopred stanoveného množstva peňazí v pravidelných intervaloch nás môže obmedzovať v prípade, že by sme našli lepšiu investíciu, do ktorej môžeme dať viac peňazí. Samozrejme investor, ktorý na sledovanie investičných príležitosti nemá čas pravdepodobne bude zníženú flexibilitu ignorovať.
Najhorším využitím DCA stratégie by bolo v prípade, že by dané aktívum neustále klesalo. Takýto scenár je kľudne možný pri niektorých akciách, prípadne pri veľmi nadhodnotených aktívach.
Dobrým príkladom môže byť štúdia J.P. Morgan z roku 2014, ktorá skúmala index sledujúci 3000 najväčších amerických firiem. Od roku 1980 sa v tomto indexe celkovo vymenilo 13 000 akcií, s tým, že skoro polovica z nich mala dlhodobo negatívne absolútne výnosy.
Preto sa DCA stratégia najlepšie využíva práve pri indexovom investovaní. Indexové ETF majú totiž tendenciu dlhodobo rásť a sú pomerne dobre chránené voči akciám, ktoré majú nedostatočnú výkonnosť.
Záver
Priemerovanie si ceny s DCA stratégiou má zmysel iba vtedy, ak je v súlade s vašimi investičnými cieľmi. Ak investujete do kvalitného aktíva s férovou cenou, tak sa javí investícia jednorazovej sumy ako správna voľba.
Ak je však cieľom investora postupné si budovanie portfólia s minimálnou volatilitou výnosov, tak je DCA dobrá voľba a investor touto stratégiou rozhodne nič nepokazí.
Investor samozrejme musí myslieť na to, že aj s DCA stratégiou sa môže ocitnúť v mínuse. Dostať portfólio späť do plusu tak môže v extrémnych prípadoch trvať až roky. Preto by mal DCA investor zvážiť občasné zvýšenie svojej alokácie, špeciálne ak sú trhy v prepade.
Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť: