Čo je index VIX?
VIX je index volatility sledujúci volatilitu iného indexu – konkrétne S&P 500, najznámejšieho svetového indexu vôbec.
Za indexom VIX stojí za najväčšia opčná burza na svete Chicago Board Options Exchange známa aj ako CBOE. Aj preto býva celým názvom označovaný ako CBOE Volatility Index.
Keďže VIX S&P500 meria práve volatilitu, býva označovaný aj ako „index strachu” alebo tiež ako „nástroj na meranie sentimentu na trhu“. Volatilita totiž veľmi často odráža aktuálny strach či eufóriu na trhu.
Top brokeri



Čo je to volatilita?
Volatilita označuje mieru kolísania hodnoty aktíva alebo jeho výnosovej miery. V kontexte s investíciami v jednoduchosti volatilita predstavuje výšku poklesu či vzostupu ceny.
Z toho vyplýva, že volatilita je veľmi dôležitým faktorom pre hodnotenie miery rizika danej investície.
Vyššia volatilita v praxi znamená prudšie a častejšie pohyby na cene – čiže väčšie kolísanie ceny v rámci určitého časového úseku. Napríklad ak je nejaké aktívum známe tým, že dokáže meniť svoju hodnotu v rámci časového úseku aj o desiatky percent.
Naopak nízka volatilita značí vyššiu stabilitu – často o nej hovoríme najmä pri tzv. bezpečných prístavoch ako sú zlato (aj keď z pohľadu na graf vidíme, že ani tu volatilita nebola v posledných rokoch nijako nízka).
S vyššou volatilitou sa stretávame najmä u nižšie kapitalizovaných aktív, ako sú napr. kryptomeny, ale v posledných rokoch napríklad aj u technologických akcii, ktoré sú považované za rizikovejšie.
Pokiaľ teda počujete, že nejaké aktívum je volatilné, môžete počítať s tým, že jeho cena nebude pravdepodobne stabilná a ľahko sa mení oboma smermi. To neznamená, že musí byť zlou investíciou, no investor by si mal byť pri ňom vedomý, že vstupuje do väčšieho rizika a to obzvlášť z krátkodobého hľadiska.
Z akých dát VIX vychádza?
Index volatility vychádza len a iba z opčných kontraktov na S&P 500 index. Sú v ňom zahrnuté call a put funkcie s priemerom 30-dňovej expirácie. Konkrétne sa potom jedná o výpočet hodnoty z opcií expirujúcich medzi 23 až 37 dňami.
Implikovaná a historická volatilita
Pri indexe VIX je dôležité rozdelenie volatility na implikovanú a historickú. Tradične o volatilite hovoríme ako o historickej, kedy tento pojem ukazuje to, ako sa hodnota aktíva pohybovala v minulosti, čiže ako veľmi kolísala.
Pre VIX je ale dôležitý čisto pojem implikovaná volatilita. Implikovaná volatilita potom značí očakávania volatility do budúcnosti.
Ako je VIX počítaný?
VIX vychádza z miery implikovanej volatility call a put opcií S&P 500. Konkrétne sa jedná iba o opcie obchodované na chicagskej burze CBOE. Keďže vychádza z opcií s expiráciou medzi 23-37 dňami, v praxi nám index ukazuje, aká je implikovaná (očakávaná budúca) volatilita na opčných S&P 500 trhoch.
Okrem toho je dôležitý aj počet obchodných dní v roku (256), ktorý je do vzorca výpočtu VIX tiež zahrnutý, alebo konkrétne jeho odmocnina (16). Pokiaľ totiž hodnotu VIX vydelíme odmocninou počtu obchodných dní v danom roku, získame implikovanú dennú volatilitu S&P 500.
Ak by sa tak VIX rovnal 20, vydelili by sme toto číslo 16. Výsledné číslo, čiže 1,25, by potom predstavovalo očakávaný denný pohyb na cene indexu S&P 500. Podľa indexu VIX by tak očakávaný denný pohyb bol 1,25 %.
V praxi je potom VIX na hodnotách nad 30 považovaný za vysoký – a implikovaná volatilita je vysoká, a naopak pri hodnotách pod 15-20 očakávame skôr nízku volatilitu. V časoch obrovského strachu sa však VIX môže vyšplhať aj na vyššie hodnoty okolo 60-80.
Využitie VIX pri obchodovaní
VIX nám pomáha najmä s analýzou rizikovosti investície (podľa očakávanej volatility) a sentimentu trhu. Volatilita totiž veľmi často rastie v časoch neistoty a strachu či (v menej prípadoch) aj v období eufórie na trhu.
Pokiaľ tak padá cena indexu S&P 500, je vysoko pravdepodobné, že VIX bude na vysokých hodnotách, pretože na trhu panuje panika a ľudia vystupujú zo svojich pozícií.
Keďže prepady bývajú na trhu prudšie ako rast, v období pozvoľného rastu býva na trhu väčší pokoj a nižšia volatilita, čo sa prejavuje na nízkych hodnotách indexu VIX.
Z tohto dôvodu v praxi až na pár okamihov prudkého rastu sledujeme vyššie hodnoty VIX v období poklesu cien indexu S&P 500 a naopak pri raste vidíme skôr nižšie hodnoty VIX.
Okrem toho môžeme sledovať aj extrémne hodnoty pri hľadaní miním a maxím na cenách indexu S&P 500. V prípadoch extrémne vysokých hodnôt VIX môžeme tieto hodnoty považovať za potenciálny znak obratu klesajúceho trendu. Naopak pri extrémnych minimách na VIX často investori očakávajú koniec rastového trendu a začiatok poklesu S&P 500.
Zároveň podľa výpočtu vyššie môžeme sledovať očakávanú volatilitu na obdobie nasledujúcich až cca 30 dní. Vďaka tomu môžeme lepšie hodnotiť očakávané riziko, nastavovať limitné príkazy a pod.
VIX a opcie
Inak tomu je v prípade opcií, kde sa pri zvýšenej volatilite ten, kto opciu vypisuje, musí nutne vystavovať vyššiemu riziku. Vyššia volatilita investície totiž spravidla značí vyššie riziko. A naopak, pre kupujúceho opcie je volatilita často zaujímavá, pretože zvyšuje šancu na expiráciu opcie v peniazoch. To sa potom týka najmä put opcií. Všeobecne z toho však vyplýva, že cena opcií pri zvýšenej volatilite (a vyšších hodnotách indexu VIX) skôr rastie.
Ako VIX obchodovať?
Rovnako ako pri ostatných indexoch, ani VIX nie je možné zakúpiť fyzicky ako je to napr. v prípade komodít. Rovnaké je aj to, že môžeme špekulovať tak na pokles, ako aj na rast indexu VIX.
Rozdielom je však to, že nás nemusí nutne zaujímať cena S&P 500 – VIX môže rásť v čase poklesu aj rastu S&P 500 a naopak. Špekulujeme tu na základe očakávanej volatility na tomto indexe. Hodnota tak rastie spravidla v čase, keď na trhu panuje panika, prichádzajú negatívne správy atď.
Z konkrétnych spôsobov obchodovania sú potom najobľúbenejšie najmä futures ETFs a ETNs priamo na VIX. Z tých najobľúbenejších produktov tohto typu, ktoré sa medzi sebou líšia napr. dobou expirácie, stoja za zmienku napr. VIX, VXX, VXZ, VIXY a UVXY.
Z ďalších možností sú obľúbené a u väčšiny veľkých brokerov dostupné CFDs kontrakty, prípadne iné typy kontraktov.
Top brokeri



Čo čítať ďalej?
V našej sérii profilových článkov sme sa venovali aj ďalším americkým, európskym a ázijsko-pacifickým indexom a tiež spôsobu, ako do nich investovať.
Ďalšie americké indexy
Európske indexy
Ázijské indexy
- Nikkei 225 a Topix (Japonsko)
- Kospi a Kosdaq (J. Kórea)
- Shenzhen Component (Čína)
- Shanghai Composite (Čína)
- S&P/ASX 200 (Austrália)
Vo všeobecnosti sme akciové indexy vysvetlili v článku „Čo sú to akciové indexy?“
Komodity
Taktiež vám odporúčame naše články o komoditách: