Ropu využijeme pri výrobe plastov, fosílnych palív, elektriny, liekov a mnohého ďalšieho. A bez týchto vecí by sme sa zase nezaobišli pri výrobe elektroniky, potravín a iných.
Okrem toho je však aj investičným aktívom, u ktorého nájdeme najväčšie objemy obchodovania medzi komoditami. Zároveň je jej cena pomerne volatilná, keďže ju ovplyvňuje mnoho faktorov s vysokým dôrazom na geopolitické udalosti.
V tomto článku sa preto pozrieme nielen na to, čo to vlastne ropa je a kde ju využijeme, ale hlavne na to, ako do ropy investovať a prečo sú investície do ropy zaujímavé.

Obsah
1. Aktuálne grafy ceny ropy 1.1. Cena (Brent) ropy za barel 1.2. Cena (WTI) ropy za barel 2. Čo je to ropa a ako vzniká? 3. Kde nájdeme zdroje ropy a kto ju ťaží? 4. Význam ropy 5. Využitie ropy 6. Druhy ropy 7. Ropa podľa pôvodu 8. Čo ovplyvňuje cenu ropy? 8.1. Ponuka a dopyt 8.2. Geopolitická situácia a prírodné katastrofy 8.3. Nákup ropy ako hedge 8.4. OPEC 8.5. Cena dolára 9. Ako investovať do ropy a obchodovať ju? 9.1. Kontrakty na ropu 9.2. ETF na ropu 9.3. Akcie ropných spoločností
Aktuálne grafy ceny ropy
Na nasledujúcich grafoch nájdete aktuálne ceny ropy Brent a WTI. Prečo sa odlišujú a čo tieto názvy znamenajú sa dočítate v odseku, ktorý sa venuje rope podľa jej pôvodu.
Cena (Brent) ropy za barel
Cena (WTI) ropy za barel
Čo je to ropa a ako vzniká?
Ropa, inak prezývaná aj ako (surová) nafta, zemný olej či čierne zlato, predstavuje horľavú kvapalinu hnedej až zelenkastej farby. Jej základ tvoria alkány v zmesi s ďalšími uhľovodíkmi.
Ropu potom nevyrábame sami, ale ťažíme ju – jedná sa o jeden z prírodných zdrojov našej Zeme.
Vedecky uznávanou teóriou jej vzniku je tá, že vznikla z odumretých morských mikroorganizmov a drobných živočíchov. Tie sa na vrchných vrstvách zemskej kôry, kontinentálnych švíkoch, hlbokomorských panvách, riftových zónach, predpolných panvách horských reťazcov a ďalších miestach pretvorili v ropu za mnoho miliónov rokov.
Ropu nájdeme pod nepriepustnými vrstvami, a to v hĺbke od pár stoviek metrov, až po viac ako 10 kilometrov.
Ťažiť je ju možné pomocou čerpania, alebo pomocou toho, že vyviera pod tlakom. Sekundárnym produktom pri ťažbe ropy je aj ďalšia obľúbená komodita (aj investičná), zemný plyn.

Kde nájdeme zdroje ropy a kto ju ťaží?
V súčasnosti ťaží ropu približne 100 štátov. To síce na prvý pohľad pôsobí dosť diverzifikovane resp. decentralizovane, no v praxi to tak nie je, keďže 5 najväčších producentov ropy predstavuje viac ako 50 % z celkovej produkcie ropy po celom svete.
O koho sa jedná?
Na prvej priečke medzi producentmi ropy nájdeme Spojené štáty americké, ktoré majú 14,5 % podiel na produkcii ropy. Zaujímavosťou je, že až 42,4 % ťažby ropy v USA prebieha v Texase nasledovanom Novým Mexikom a Severnou Dakotou (oba štáty cca 10 % podiel na ťažbe v USA).
Po USA nasleduje Rusko s 13,1 % podielom, Saudská Arábia s 12,1 %, Kanada s 5,8 % a Irak s 5,3 %.
Vývoj podielu výrobcov na ťažbe ropy si môžete pozrieť na tomto grafe:
Vývoj produkcie ropy podľa producenta (štátu). Zdroj: EIA.gov
Za posledných 20 rokov bolo v priemere každý rok ťažených medzi 70 až 95 miliónmi barelov ropy denne.
Do roku 2020 sme mohli vidieť na počte vyťažených barelov denne vzostupnú tendenciu, ktorá sa však rokom 2021 zastavila. Dôvodom môže byť koronavírusová kríza či vojna na Ukrajine. V roku 2021 bolo ale stále ťažených 89,9 milióna barelov denne.
Ročná produkcia ropy podľa denného priemeru v tisícoch barelov. Zdroj: Statista
Najväčšie zásoby ropy nájdeme na Venezuele, v Saudskej Arábii, v Iráne, Kanade, Iraku a Kuvajte. Aj napriek tomu, že sú spojené štáty na prvom mieste medzi producentmi ropy, v tabuľke zásob na území USA sú až na 10. mieste. Ich zásoby sú odhadované na cca pätinu zásob Venezuely.
Zásoby ropy podľa štátu. Zdroj: Wikipedia/OPEC
V určitých krajinách sa líši zložitosť ťažby – niekde je ropa jednoduchšie dostupná, než inde. Za jedny z najpriaznivejších štátov pre ťažbu ropy bývajú označované štáty Blízkeho východu ako Saudská Arábia, Irak či Irán.
Význam ropy
Ropa je určite jednou z najdôležitejších surovín, ktoré poznáme. Neobišli by sme sa bez nej v oblasti poľnohospodárstva, dopravy, výroby plastov a iného tovaru, liekov, elektroniky a v súčasnosti ani v oblasti výroby elektriny.
Než sa dostaneme k jednotlivým spôsobom využitia, poďme sa pozrieť na pár faktov ohľadom významu ropy.
- Plne bez využitia ropy sa pestuje len cca 5 % potravín na svete
- Pri 90 % celosvetovej dopravy je palivo dopravných prostriedkov založené na báze ropy (benzín, nafta,..)
- Bez ropy by sa globálne obišla výroba len cca 5 % tovaru
- Na výrobu jedného počítača sa spotrebuje cca desaťnásobok jeho hmotnosti v rope
- Denne sa na svete spotrebuje cca 100 miliónov barelov ropy
Využitie ropy
Ako z vyššie spomenutých faktov vyplýva, ropa je úplne kritickou surovinou pre fungovanie mnohých odvetví naprieč celým svetom. Pozrime sa však na niekoľko konkrétnych typov využitia ropy.
Z tých typických na prvých miestach nájdeme využitie ropy a ropných výrobkov ako základnej suroviny na palivá dopravných prostriedkov a na výrobu plastov. K doprave je dôležitá aj tvorba asfaltu na báze ropy.
Okrem nich využitie ropy nájdeme aj vo farmácii, kedy slúži na výrobu niektorých liekov či v poľnohospodárstve.
Ropa je súčasťou mnohých umelých hnojív a na jej báze sú vyrobené aj rôzne herbicídy či pesticídy.
Ešte dnes potom využívajú niektoré krajiny (predovšetkým tie chudobnejšie) ropné produkty za účelom výroby elektriny (hovorí sa o cca 7 % produkcie elektriny globálne).
Z ďalších dôležitých spôsobov využitia ropy je možné spomenúť napr. výrobu kozmetiky, farieb, lakov, pneumatík, parafínových sviečok, motorových olejov, lepidiel a mnoho ďalšieho.
Druhy ropy
Ropu si môžeme rozdeliť hneď podľa niekoľkých kritérií.
Pre potreby investícií je najdôležitejšie rozdelenie ropy podľa jej pôvodu, ku ktorému sa dostaneme bližšie.
Z ďalších spôsobov rozdelenia sa obvykle stretávame s delením podľa hustoty či obsahu síry.
Podľa hustoty rozdeľujeme ropu na ľahkú, stredne ťažkú a ťažkú.
V kontexte s obsahom síry poznáme ropu sladkú, ktorá obsahuje síry relatívne málo a kyslú, ktorá obsahuje viac ako 0,5 % síry. Spracovanie kyslej ropy je oproti tej sladkej výrazne náročnejšie.
Ropa podľa pôvodu
Pri obchodovaní na burze sa môžeme stretnúť s rôznymi typmi ropy, ktoré bývajú delené podľa pôvodu a prípadne aj podľa toho, kam sú dané typy vyvážané.
Poznať toto rozdelenie je dôležité najmä z toho dôvodu, že v konkrétnych oblastiach používame na vyjadrenie ceny ropy na burze zameranej na daný trh konkrétny typ ropy podľa tohto rozdelenia.
Preto môžete pri sledovaní cien ropy zistiť, že sa medzi sebou určité typy cenou líšia.
Pre obchodovanie najobľúbenejšie sú ropy Brent a West Texas Intermediate (WTI). Druhov však máme výrazne viac. Výpočet niektorých z tých najzaujímavejších nájdete tu:
- West Texas Intermediate (WTI) – táto ropa patrí medzi ľahké a sladké typy a jedná sa o severoamerickú ropu. Jej cena je tak referenčná pre Severnú a Južnú Ameriku. Vhodná je pre rôzne typy využitia, ale prím hrá v kontexte s vhodnosťou využitia výroba benzínu.
- Brent – tento typ ropy je najdôležitejší pre nás v Európe, kedy je jej cena pre nás hlavnou referenčnou cenou. Mimo Európy sa to týka aj Afriky. Tento typ ropy v sebe kombinuje približne 15 druhov ropy z ťažobných lokalít v Severnom mori. Aj keď je oproti WTI Brent ropa hustejšia a obsahuje viac síry, stále svojou kvalitou napĺňa potreby na výrobu benzínu.
- Urals – ruská ropa, primárne ťažená na Sibíri, ktorej cena je referenčná najmä pre oblasť Ruska.
- Dubai – tak označujeme a počítame cenu pre ropu z Blízkeho východu, ktorá je určená pre ázijsko-pacifickú oblasť. Ide o ropu stredne ťažkú a skôr kyslú.
Špeciálnym typom, ktorý je dôležité pre obchodovanie na burze, sú ešte ropy koša OPEC.
Ten zahŕňa konkrétne druhy ropy zo Saudskej Arábie, Nigérie, Spojených arabských emirátov, Mexika, Indonézie, Alžírska a Venezuely.
Cieľom OPEC je pomocou manipulácie s výškou produkcie zaistiť, že cena nebude príliš volatilná. V tomto koši potom nájdeme ako ropy ľahké, tak ťažké, ale v priemere sa jedná o kyslejšie a ťažšie ropy ako najobľúbenejšie Brent a WTI.
Pre OPEC tento kôš zároveň slúži ako možnosť, ako sledovať podmienky a vývoj svetového ropného trhu.
Čo ovplyvňuje cenu ropy?
Cenu ropy počítame v tzv. bareloch, keď jeden barel predstavuje 42 amerických galónov či 158,987 litra.

Ropa je potom jedným z vysoko volatilných komoditných trhov, kde cenu ovplyvňuje množstvo faktorov vrátane sentimentu spotrebiteľov a investorov. O aké sa jedná?
Ponuka a dopyt
Samotný koncept stretu ponuky a dopytu môžeme ovplyvniť aj v prípade ropy. Máme tu však niekoľko typických faktorov, ktoré ponuku aj dopyt značne ovplyvňujú nezávisle od faktorov, na ktoré sa pozrieme v ďalšej časti.
Ide napr. o sezónne výkyvy, kedy najväčší výkyv na dopyte spôsobuje vyšší záujem o pohonné hmoty. Ten prebieha spravidla na jar a v lete, keď ľudia viac cestujú, je obdobie dovoleniek atď.
Naopak ponuka ropy je ovplyvnená nielen nájdením nových zdrojov či vyčerpaním tých objavených, ale aj strachom z nasledujúcich faktorov, na základe ktorých obchodníci už dopredu zvyšujú respektíve znižujú jej cenu.
O aké faktory sa?
Geopolitická situácia a prírodné katastrofy
Keďže sú lokality najvhodnejšie pre ťažbu ropy rozmiestnené naprieč len niekoľkými štátmi, situácia na trhu je značne ovplyvnená tým, aký je u nich všeobecný stav.
Sem patria najmä vojny či občianske nepokoje a prírodné katastrofy, ale vplyv na cenu môže mať aj ekonomická situácia.
Ropa je žiarivým príkladom, ako kríza v určitých štátoch môže dopadnúť na cenu danej komodity, v tomto prípade ropy.
Z príkladov v minulosti určite stojí za zmienku vojna v Perzskom zálive, či z bližšej minulosti tzv. Arabská jar či aktuálna vojna na Ukrajine. U všetkých môžete vidieť spoločný menovateľ, ktorý ukazuje na krízu v štáte, ktorý je úzko spätý s ťažbou ropy.
Nákup ropy ako hedge
Keďže je ropa používaná naprieč mnohými odvetviami a pre veľa z nich je jej využitie úplne kritické, niektoré spoločnosti ako hedge pred priostrujúcou sa situáciou, ktorá má šancu dopadnúť na cenu ropy, nakupujú zásoby ropy už dopredu, aby sa na ich podnikanie potenciálny rast cien nemohol prejaviť príliš negatívne.
Typickým príkladom by bola letecká spoločnosť vykupujúca futures kontrakty na ropu, aby sa poistila pred tým, že by cena do budúcnosti rástla. V praxi by síce za pohonné hmoty potrebné na prevádzku zaplatili viac, na druhú stranu by však zarobili na svojej longovej pozícii na ropných futures.
OPEC
Ako sme už spomínali pri koši rop OPEC, táto Organizácia krajín vyvážajúcich ropu tiež značne hýbe s jej cenou. Snažia sa totiž znížiť vysokú volatilitu ceny ropy tým, že zvyšujú či znižujú produkciu naprieč svojimi členmi.
OPEC zasadá štvrťročne a vydáva ťažobné kvóty. Okrem volatility sa snaží tiež zabezpečiť, aby ropa nebola príliš drahá oproti svojim alternatívam, a ľudia sa tak nesnažili prejsť na ne (príkladom je napr. tzv. bridlicová ropa).
Cieľom OPEC je udržanie ceny ropy okolo 70 až 80 dolárov za barel.
Cena dolára
Rovnako ako v prípade zlata aj na ropu má vplyv vývoj dolára. V prípade ropy je potom tento stav dôležitý najmä v čase, keď chcete nakupovať ropu za inú menu ako dolár.
Prevažná väčšina ropných kontraktov naprieč celým svetom je totiž denominovaná v americkom dolári. Preto klesajúca hodnota dolára voči iným menám spravidla znamená, že lacnejšie nakúpime aj ropu. Pri rastúcej cene dolára je to naopak.

Ako investovať do ropy a obchodovať ju?
Rovnako ako pri ďalších typoch obľúbených komodít, aj pri rope máme hneď niekoľko možných spôsobov investovania.
Aj keď je potom rovnako ako u ostatných komodít možný aj fyzický nákup ropy, na malej škále je naozaj vysoko neobvyklý a pre retailových investorov viac-menej neexistuje príslušný trh.
Preto pri investíciách do ropy volíme alternatívne cesty ako napr. investície do ropných derivátov či spoločností, ktoré ropu produkujú.
Kontrakty na ropu
Najobvyklejším a najlikvidnejším spôsobom obchodovania ropy je investícia formou jedného z možných kontraktov. Najobľúbenejšie tu sú futures kontrakty, a to najmä na WTI ropu, prípadne pre Európu zaujímavejšia Brent ropa, stále formou futures kontraktov.
Okrem nich však môžeme ropu obchodovať aj prostredníctvom CFD kontraktov a opcií. Ich cena býva často viazaná na Futures. Výhodou je tu to, že môžeme špekulovať tak na rast, ako aj na pokles ceny ropy, vysoká likvidita investícií a pomerne nízke poplatky.
ETF na ropu
Investícia do ropy je možná aj pomocou ETF – exchange traded funds, ktoré v princípe predstavujú fondy reprezentujúce cenu ropy. My si na týchto fondoch môžeme kúpiť podiel, čím nepriamo investujeme do ropy. Ich zmyslom je reflektovať cenu ropy, čo robia na základe vlastných investícií do ropných futures, poťažmo ďalších kontraktov či akcií ropných spoločností.
Top brokeri



Akcie ropných spoločností
Pomerne obľúbeným spôsobom investície do ropy je aj investovanie do spoločností, ktoré majú niečo spoločné s ťažbou ropy či jej distribúciou.

Aj keď vývoj ceny akcií týchto spoločností nekopíruje cenu ropy (ovplyvňujú ich aj ďalšie faktory týkajúce sa danej spoločnosti), spravidla je vývoj podobný. Pokiaľ totiž rastie cena ropy, obvykle rastú zisky spoločností, ktoré v tejto oblasti podnikajú a naopak.
Aj keď môžeme zvoliť investíciu do spoločnosti zameriavajúcej sa len na jednu oblasť ťažby ropy (vyhľadávanie ropy, stavba ropných plošín, prevádzka rafinérií, čerpacích staníc,…), obvykle budeme hľadať investíciu do jednej zo spoločností tzv. veľké čestky energetických gigantov. Tí zaisťujú celý reťazec okolo produkcie ropy.
Konkrétne sa jedná o spoločnosti ExxonMobil, Chevron, ConocoPhillips, BP, Royal Dutch Shell a Total.
Top brokeri


