Za posledné desaťročie si pasívne investovanie rýchlo získalo obľubu medzi individuálnymi aj inštitucionálnymi investormi. Nie je to však prekvapujúce. Tento praktický, nízkonákladový prístup k investovaniu sa ukázal ako efektívny spôsob budovania dlhodobého bohatstva prostredníctvom širokej expozície na trhu.
Pasívne investovanie je stratégia, ktorá zahŕňa nákup a dlhodobé držanie určitého portfólia investícií. Cieľom tak je sledovať dlhodobo výkonnosť trhu ako takého miesto toho snažiť sa trh poraziť, čo môže viesť k chybným krokom a stratám.
Hlavným dôvodom popularity tejto stratégie je, že ponúka niekoľko kľúčových výhod v porovnaní s prístupmi aktívneho riadenia portfólia. Pochopením týchto výhod, ktoré ponúkajú nástroje pasívneho investovania, môžu jednotlivci určiť, či je tento prístup v súlade s ich dlhodobými investičnými prioritami, alebo nie. Poďme sa na to pozrieť detailnejšie.
Hlavné výhody pasívneho investovania do ETF
- ideálne pre dlhodobých investorov, ktorí nemajú čas, alebo nedokážu sledovať vývoj trhov a správne naň reagovať
- skrz ETF fondy ponúkane brokermi možnosť investovať do ETF (napríklad do ETF indexu S&P500) za minimálne poplatky
- ETF fondy kombinujú akcie rôznych firiem z danej krajiny, alebo z daného segmentu (napríklad akcie bánk či technologických firiem), čo znamená, že ide o investíciu do celku a nie jednej jedinej akcie, čím sa výrazne rozkladá investičné riziko
- Prekonať aktívnym investovaním výkonnosť ETF fondov, ako je napríklad S&P500, je veľmi náročné. ETF investovanie tak zväčša nie je len omnoho jednoduchšie, ale v mnohých prípadoch aj v dlhodobom horizonte výhodnejšie (vyššie výnosy).
Jednoduchosť pre začiatočníkov
Investovanie do jednotlivých akcií na burze môže byť pre začiatočníkov desivé. Je potrebné mať hlboké znalosti trhu, analyzovať jednotlivé spoločnosti a sledovať rôzne makroekonomické faktory, čo si vyžaduje veľa času a aj psychickú odolnosť.
Na druhej strane sú tu indexové ETF fondy, ktoré ponúkajú jednoduchší prístup. S indexovými fondmi nie je potrebné analyzovať každú jednotlivú spoločnosť, pretože fond sleduje široký trhový index, ako napríklad S&P 500.
Čo to znamená? Nuž napríklad v prípade investície do ETF na S&P500 vsádzate na rast 500 najsilnejších firiem v USA. Čiže sa spoliehate na to, že v dlhodobom horizonte sa bude americkým firmám, respektíve americkej ekonomike dariť. Mimochodom investíciu do S&P500 odporúča aj Warren Buffett, najslávnejší investor všetkých čias, ktorý priznáva, že poraziť výkonnosť S&P500 je pre väčšinu ľudí z dlhodobého hľadiska prakticky nemožné, respektíve nesmierne ťažké aj pre najskúsenejších investorov. To vlastne znamená, že pasívne investovanie skrz takéto fondy nie je len jednoduchšie, ale pravdepodobne aj rozumenejšie a pri dlhodobom investovaní aj výhodnejšie.
Takýchto indexov je omnoho viac, nie je to len o S&P500. Dá sa investovať do technologického sektoru v USA (Nasdaq) či napríklad do najväčších nemeckých firiem (DAX), alebo na okruh najsilnejších európskych firiem skrz index Stoxx600, či špekulovať na rast japonských gigantov napríklad cez index Nikkei 225. A to zďaleka nie je všetko. Výkonnosť najznámejších akciových indexov nájdete aj na našich stránkach a detailne sme sa im venovali aj v tomto článku.
Investovanie do ETF je už ľahko dostupné
Investovanie do indexových fondov je dnes už omnoho jednoduchšie, než kedysi. Väčšia časť ľudí ho uskutočňuje prostredníctvom online platformy, skrz brokera. Platformy brokerov sú v dnešnej dobe ľahko prístupné a ponúkajú jednoduché nástroje na nakupovanie a správu portfólia vrátane investovania do ETF fondov.
Vďaka tomu nie je potrebná fyzická návšteva brokera ani komplikované papierovanie v banke. Investovať napríklad do ETF na S&P500 je teda otázkou relatívne krátkeho času a to napríklad aj cez nižšie zmienených brokerov v nasledujúcej tabuľke, v ktorej nájdete aj odkazy na naše recenzie s ich hodnotením.
Top brokeri



Výnosnosť indexových fondov
S tým ako vychádza na povrch viac a viac údajov sa zistilo, že výnosnosť indexových fondov je v porovnaní s inými aktívami pomerne slušná.
Pri historickom porovnaní indexových fondov s inými aktívami možno pozorovať, že indexy, ako napríklad S&P 500, často dosahovali solídne výnosy v priebehu desaťročí. Tento rast je výsledkom ekonomickej expanzie, inovácií, produktivity a rastúcich ziskov spoločností.
Zatiaľ, čo na Slovensku a Česku je viac preferovaná investícia do nehnuteľností, faktom je, že priemerná výnosnosť sa ukázala byť vyššia práve u akciového portfólia.
Konkrétne priemerný výnos amerického trhu sa historicky počíta na ročný priemer 8-12%. U nehnuteľnosti to býva zvyčajne okolo 1-5% v závislosti od inflácie a ekonomického rastu.
Zaujímavosťou je, že dokonca ani väčšina profesionálnych investičných manažérov nedokáže dlhodobo poraziť výkonnosť pasívnych indexových fondov. To je aj jedným z argumentov prečo je lepšie sa o to ani nepokúšať, ak nie ste naozaj geniálnym obchodníkom.

Rekordne nízke poplatky
Jednou z hlavných výhod pasívnych fondov je ich nižšia nákladová štruktúra v porovnaní s aktívne riadenými alternatívami.
Aký je dôvod? Pasívne fondy sa zameriavajú na sledovanie trhových indexov a nie na neustále skúmanie a obchodovanie s jednotlivými akciami, čo znamená, že majú výrazne nižšie poplatky za správu a vykonanie obchodu.
Tieto úspory sa v priebehu rokov a desaťročí kumulujú, čo vedie k podstatne vyšším čistým výnosom „na konci dňa“. Zatiaľ, čo náklady na indexové fondy sa môžu pohybovať iba od 0,03% ročne, aktívne spravované fondy si vedia účtovať od 0,50% ročne až do kľudne 2,00%. Nehovoriac o ďalších skrytých poplatkoch ako trebárs výstupný poplatok či poplatok zo zisku. To u indexových fondov nehrozí.
Buy-and-Hold charakteristika
S tým, akú pozornosť si získava pasívne investovanie, môžeme vidieť aj značný vzostup termínu buy-and-hold. Ide o stratégiu, ktorá núti investorov ostať na trhu a pravidelne investovať, nech sa deje čo sa deje.
Dôvodom prečo je táto stratégia pravidelného investovania, inak povedané „DCA“ (priemerovanie nákupných nákladov –viac tu!), úzko spojovaná s pasívnym investovaním a indexovými fondmi je fakt, že na základe najnovších údajov sa pre väčšinu ľudí krátkodobo obchodovať nevyplatí.
Pasívni investori si začínajú uvedomovať, že sústrediť sa na dlhodobo zložený rast dáva oveľa väčší zmysel, než reagovať na dočasné výkyvy trhu krátkodobými obchodmi.
Jedným z dobrých dôvodov prečo držať akcie a ETF fondy dlhodobo je okrem toho dobrá daňová optimalizácia. Daň z dlhodobých kapitálových výnosov je totiž výrazne nižšia ako z tých krátkodobých.
Here you can see the effect of compound interest.
Investor 1 started earlier, set aside $5,000 for 10 years and didn't invest afterwards.
Investor 2 started at age 35, set aside $5,000 for 30 years and still made less.
$787k vs $611k
START EARLIER. pic.twitter.com/hurSTXOlCz
— TheWealthyGuide (@TheWealthyGuide) March 23, 2021
Záver
Pasívne indexové investovanie predstavuje praktický spôsob správy peňazí založený na dôkazoch. Tento typ investovania je v posledných rokoch čoraz obľúbenejší, keďže investori si čoraz viac uvedomujú jeho výhody.
Aj keď žiadny prístup nie je bez kompromisov, početné pozitíva spojené s pasívnymi fondmi z nich robia základnú zložku portfólia väčšiny dlhodobých investorov.
Hoci pasívnym fondom chýba určitá miera flexibility, vzhľadom na ich jednoduchosť ponúkajú pozoruhodné výnosy.
Keďže vstupná investícia do týchto typov ETF je takmer minimálna rozhodne stojí za zváženie ich implementácia pri budovaní vášho finančného plánu.
Najbežnejším spôsobom je práve investícia do akumulačných alebo distribučných ETF najznámejších indexov, ako sú S&P500, Nasdaq, Dow, Stoxx600, Nikkei a podobne. Urobiť sa tak dá cez mnohých brokerov a za minimálne poplatky. Odkazy na nami odporúčaných brokerov nájdete v tabuľke nižšie. Odporúčame vám prečítať si napríklad našu recenziu brokera XTB a brokera eToro.
Top brokeri



Zdroje : linkedin, esgthereport, Autor