Zmyslom indexu FTSE 100 je sledovať výkonnosť 100 najväčších britských spoločností zalistovaných na londýnskej burze London Stock Exchange. Predstavuje tak veľmi zaujímavé meradlo výkonnosti britského akciového trhu a poťažmo aj celej ekonomiky Veľkej Británie.
Vývoj ceny FTSE 100
Na grafe nižšie môžete vidieť aktuálnu výkonnosť indexu FTSE 100 za posledných 12 mesiacov.
Ak sa vám graf nezobrazuje vo vašom prehliadači správne, nájdete ho napríklad aj tu.
Čo je FTSE 100?
Index FTSE 100, ktorý môžete poznať aj len ako FTSE, je najsledovanejší britský akciový index.
Konkrétne sledeje 100 najväčších spoločností podľa trhovej kapitalizácie na londýnskej burze London Stock Exchange.
Tento známy indikátor nás informuje o vývoji britského akciového trhu. Aj napriek tomu, že sleduje iba 100 spoločností, úspešne pokrýva väčšinu celého britského akciového trhu. Týchto 100 verejne obchodovaných firiem totiž predstavuje cca 80 % kapitalizácie všetkých spoločností zalistovaných na London Stock Exchange.
Aj najnižšie kapitalizovaná spoločnosť indexu FTSE 100 sa stále pýši veľmi zaujímavou hodnotou. Pre účasť v indexe musí dosahovať minimálnú hodnotu 3,6 miliardy britských libier. Naopak tá najväčšia sa v súčasnosti pýši kapitalizáciou viac ako 180 miliárd libier.
Najväčšie spoločnosti s najväčším dopadom na cenu indexu FTSE 100 sú spravidla obrovské nadnárodné koncerny, ktoré neoperujú iba na území Veľkej Británie. Z toho dôvodu je preto občasne kritizovaná schopnosť FTSE reflektovať reálny vývoj ekonomiky Veľkej Británie.
Za týmto účelom preto bývajú skôr odporúčané iné indexy, ktoré sledujú viac menších britských friem at ie najväčšie majú menší podiel na ich celkovej výkonnosti. Spomíname ich aj v tomto článku v nižšom odseku.
História a operátor indexu
Index FTSE 100 bol prvýkrát vypočítaný 3. januára 1984, kedy bola jeho základná hodnota bstanovená na 1 000 bodov. Zaujímavosťou je, že historicky najväčší denný prepad zažil len 3 roky po svojom spustení, 19. októbra 1987, keď jeho hodnota klesla o takmer 11 %. Podobný prepad prišiel až 12. marca 2020 pri vypuknutí pandémie Covid-19.
Za indexom FTSE 100 stojí dcérska spoločnosť London Stock Exchange Group, FTSE Group. Tá mimo index FTSE 100 spravuje aj ďalších približne 250 000 indexov naprieč 80 krajinami a jedná sa o jedného z troch najväčších operátorov akciových indexov na svete.
Mimochodom FTSE Group pôvodne vznikla ako spoločný podnik magazínu Financial Times a London Stock Exchange.
Ďalšie FTSE indexy
Hoci je FTSE 100 najsledovanejším britským akciovým indexom, existuje množstvo ďalších, ktoré môžu v niektorých prípadoch dokonca efektívnejšie informovať o vývoji britského trhu.
Za jeden z najefektívnejších je považovaný index FTSE All-Share, ktorý sleduje všetky akcie na London Stock Exchange.
Z ďalších indexov sledujúcich rovnaký trh stojí za zmienku napr. FTSE 250, FTSE 350 alebo FTSE SmallCap Index.
Ako sme spomínali aj vyššie, tieto indexy sú častokrát považované za lepší ukazovateľ kondície britskej ekonomiky, nakoľko FTSE100 do značnej miery ovplyvňujú britské, no nadnárodné spoločnosti.
Vážení indexu a spoločností v FTSE 100
FTSE 100 predstavuje jeden z tých indexov, ktorého cena je vypočítavaná na základe trhovej kapitalizácie metódou free-float. Z toho vyplýva, že vyššie kapitalizované spoločnosti majú výraznejší vplyv na vývoj ceny resp. hodnoty indexu.
Výber firiem do indexu
Jednotlivé spoločnosti sú vyberané do indexu výhradne na základe trhovej kapitalizácie svojich akcií modifikované iba hodnotou free-float. Samozrejme však za predpokladu, že dodržia základné podmienky pre účasť na indexe.
Patrí medzi ne možnosť plného obchodovania akcií na londýnskej burze, a to pri denominácii v eurách alebo librách. Musia tiež spĺňať národné kvality (musia aspoň čiastočne podnikať na britskom trhu) a sľubovať dostatočnú likviditu.
Spoločnosti v indexe FTSE 100
V tabuľke nájdete najkapitalizovanejšie spoločnosti indexu FTSE 100 v úvode roka 2023.
Prvú priečku drží farmaceutická spoločnosť AstraZeneca nasledovaná ropnou spoločnosťou Shell a medzinárodnou bankou HSBC.

Zaujímavosťou je, že v indexe FTSE 100 nájdeme aj českého zástupcu. Tým je český výrobca antivírusových programov Avast, ktorý bol do indexu pridaný v roku 2020.
Obrázok: Najvyššie kapitalizované spoločnosti indexu FTSE 100. Zdroj: LondonStockExchange
Sektory FTSE 100
Na indexe majú najväčší podiel oblasť spotrebného tovaru a finančný sektor a to nad 15%.

Z ďalších dôležitých sektorov viac ako 10% podiel majú aj zdravotníctvo, priemysel a suroviny.
Najmenšie zastúpenie majú prekvapivo informačné technológie, služby a nehnuteľnosti.
Obrázok: Váhy sektorov na indexe FTSE 100 ku koncu roka 2021. Zdroj: SiblisResearch
Zaujímavosťou je, že najväčšia spoločnosť indexu, AstraZeneca, má viac ako 6% podiel na celom indexe. Sama o sebe má tak na indexe väčší podiel ako celá oblasť komunikácií a ďalších spomínaných 3 najmenších sektorov.
Čo ovplyvňuje cenu FTSE?
FTSE býva kritizovaný ako meradlo vývoja britského trhu z dôvodu vysokého podielu nadnárodných korporácií na celkovej hodnote indexu.
Pre vývoj indexu je tak dôležitý najmä vývoj cien akcií týchto najväčších koncernov. Index je potom tiež značne ovplyvňovaný vývojom ceny britskej libry, prípadne aj eura.
Zo všeobecných faktorov kvôli globálnemu dosahu mnohých spoločností je vhodné sledovať aj makro ekonomickú situáciu, politickú situáciu vo Veľkej Británii a možnosti medzinárodného obchodu pre tieto spoločnosti.
Ako obchodovať FTSE 100?
Ako v prípade ostatných indexov, ani FTSE 100 nemožno fyzicky nakúpiť.
Z toho dôvodu musíme voliť rôzne investičné inštrumenty, pokiaľ chceme špekulovať nad jeho cenou.
Keďže sa jedná o dôležitý európsky index k obchodovaniu jednotlivých akcií indexu majú prístup aj zahraniční investori. Nie je preto problém sa k takýmto inštrumentom dostať – ponúka ich prevažná väčšina väčších brokerov.
Konkrétne sa potom jedná o deriváty ako futures, opcie či CFD. Ďalšou možnosťou sú indexové fondy či ETFs.
Čo čítať ďalej?
V našej sérii profilových článkov sme sa venovali aj ďalším americkým, európskym a ázijsko-pacifickým indexom a tiež spôsobu, ako do nich investovať.
Americké indexy
Ďalšie európske indexy
Ázijské indexy
- Nikkei 225 a Topix (Japonsko)
- Kospi a Kosdaq (J. Kórea)
- Shenzhen Component (Čína)
- Shanghai Composite (Čína)
- S&P/ASX 200 (Austrália)
Vo všeobecnosti sme akciové indexy vysvetlili v článku „Čo sú to akciové indexy?“
Komodity
Taktiež vám odporúčame naše články o komoditách: