Hodnotové investovanie je pravdepodobne jednou z najznámejších a najpoužívanejších investičných metód. Ide o investičný prístup, pri ktorom investor vyhľadáva akcie firiem, ktoré sa obchodujú za veľmi nízku cenu oproti firemnej vnútornej/skutočnej hodnote.
Hodnotoví investori sú presvedčení, že ceny akcií značne závisia od správania obchodníkov na trhu. Krátkodobé faktory ovplyvňujúce cenu však zvyčajne nemajú efekt na kvalitu spoločnosti.
V podstate sú títo investori výlučne proti efektivite trhu. Využívajú protichodný investičný prístup tým, že odmietajú reagovať podľa trhových tendencií a vo väčšine prípadov sa pohybujú opačným smerom ako sentiment na burze.
Tento spôsob investovania si však vyžaduje dôkladné pochopenie akciového trhu. Hodnotoví investori sa usilujú nájsť spoločnosti na základe lacných metrík oceňovania, zvyčajne nízkych násobkov ziskov alebo pomeru aktív. Inými slovami, hodnotoví investori hľadajú spoločnosti s dlhodobým potenciálom, ale dočasným poklesom cien akcií.
Tento prístup si vyžaduje pevné nervy a dlhodobý investičný horizont. Za posledných 100 rokov má hodnotové investovanie konzistentnú históriu prekonávania výnosov indexov na viacerých akciových trhoch, čo znie rozhodne lákavo.

Ako sa akcia stane lacnou
Existuje mnoho dôvodov, prečo by sa akcie mohli obchodovať so zľavou vzhľadom na ich vnútornú hodnotu. Najviac bežným však bývajú krátkodobé faktory ovplyvňujúce cenu akcií.
Častým dôvodom je krátkodobé sklamanie z výsledkov spoločnosti, ktoré zvyknú viesť k výraznému poklesu ceny akcií. Tieto sklamania vedia vyvolať silnú emocionálnu reakciu u akcionárov, ktorí predávajú svoje akcie v obave z ďalšieho negatívneho vývoja.
Hodnotoví investori uznávajú fakt, že väčšina podnikov má dlhodobý charakter a skutočný vplyv krátkodobých ziskov na dlhodobú hodnotu podniku je minimálny.
Hovorí sa, že všetky extrémy sa po čase zvyčajne zrovnajú. Z dlhodobého hľadiska sú preto katastrofálne poklesy zisku zvrátené a naopak, extrémne silný rast zisku má tendenciu spomaľovať.
Samozrejme existujú príklady, kedy tomu tak nebolo a ceny akcií takýchto firiem trpeli. Naopak existujú veľké podniky, ktoré extrémny pokles zisku nezaznamenali a v podstate aj napriek svojej veľkosti (Microsoft, Amazon, Apple,…) rastú pomerne slušne. Takéto scenáre sú ale skôr výnimočné a nedejú sa často.
Hodnotové investovanie sa v jednoduchosti snaží využiť iracionálne správanie emocionálnych investorov. Strach a chamtivosť sú všadeprítomné a často vedú k zlým investičným rozhodnutiam založeným skôr na vnímaní a emóciách než na realite.
To vytvára príležitosť pre trpezlivých investorov. Hoci sa tento koncept javí ako jednoduchý a príťažlivý, je oveľa ľahšie o ňom rozprávať, ako ho previesť.
$FB's worst earnings reaction since July 2018. pic.twitter.com/6DjX7qFeMS
— David (@VeryTraumatic) February 2, 2022
Ako počítať vnútornú hodnotu ?
Je dôležité zmieniť, že ako každé iné investovanie, aj hodnotové investovanie je veľmi individuálne. Investori môžu mať rovnakú investičnú filozofiu to, ale neznamená, že zainvestujú do toho istého aktíva.
Pri hľadaní hodnotových akcií existuje viacero oblastí, na ktoré sa investor pozerá pri určovaní vnútornej hodnoty. Patrí medzi ne finančná história spoločnosti, jej freecashflow, obchodný model, budúca ziskovosť atď.
Dôležité je preskúmať, čo spôsobilo podhodnotenie akcií a či je riziko investovania príliš vysoké. Treba zistiť či má spoločnosť vôbec organizačnú a finančnú kapacitu na zotavenie sa z takéhoto podhodnotenia.
Určité kvalitné ukazovatele poskytujú pohľad na to, či sú akcie spoločnosti podhodnotené alebo nadhodnotené. Hodnotoví investori zvyknú využívať aj tzv. model diskontovaných cashflow. Ten nám môže povedať hypotetickú návratnosť akcie pri nám určenom raste ziskov a ohodnotenia ziskov.
1/ The philosophy of margin of safety in investing is not a complicated one. It was popularized by Ben Graham and then carried on by many other great investors who had different views and ways to apply the philosophy.
Here’s some of their views… 🧵 pic.twitter.com/AIU7GhZPxL
— Simon Handrahan | MOS Capital (@MoS_Investing) July 16, 2022
Výhody hodnotového investovania
Všeobecne sa pri investovaní hovorí, čím vyššie riziko, tým vyššia návratnosť.
Hodnotový investor však nemusí investovať do vysoko rastových firiem, aby generoval vyššiu návratnosť. Investor si môže svoje riziko kontrolovať investovaním do zdravo ohodnotených, stabilných spoločností, ktoré dlhodobo budú generovať vyššie výnosy ako samotné rastové akcie.
Profesionálni investori pri svojich kalkuláciách používajú konzervatívny rast, čo im umožňuje vytvoriť si rezervu v prípade, že by sa rast spoločnosti spomalil.
Keď napríklad analytici predikujú rast ziskov 10% ročne, tak hodnotový investor radšej počíta s rastom 7% a tým si aspoň vytvorí rezervu, keby spoločnosť rástla pomalšie.
Výhodou tiež je, že táto stratégia bude fungovať zrejme navždy a v každých trhových podmienkach. Trebárs Warren Buffett využíva rovnaké princípy už viac ako 70 rokov.
Nevýhody hodnotového investovania
Pravdepodobne najväčšou nevýhodou tohto typu investovania je, že neposkytuje vyššie výnosy v krátkodobom horizonte. Akcia totiž môže ostať podhodnotená kľudne viac ako rok, prípadne sa skutočná hodnota firmy prejaví až po rokoch.
Pre investora môže byť spočiatku zložité oceniť skutočnú hodnotu spoločnosti. Proces si totiž vyžaduje odborné znalosti trhov a skúsenosti s analyzovaním firiem. Mnoho investorov má tak problém s tým, že nevedia, čo presne hľadajú.
Pre niekoho môže byť rovnaká akcia podhodnotená a pre iného investora zas nadhodnotená. Hodnotové investovanie samo o sebe zaberá značné množstvo času, pretože investori musia cielene vyhľadávať spoločnosti a skúmať ich potenciál do budúcna.
Záver
Hodnotové investovanie je stratégia, ktorú už desaťročia využívajú úspešní investori na budovanie bohatstva. Táto stratégia má potenciál nie len porážať trhy, ale dokonca ich porážať s menšou volatilitou.
Skôr či neskôr príde čas, kedy sa aj najlepší hodnotový investor zmýli, to však ale neznamená, že stratégia nefunguje. V takýchto prípadoch sa investor musí pozerať na to, či sa mu oplatí akciu držať alebo poprípade stratu zrealizovať a presunúť sa na lepšiu príležitosť.
Ide o ziskovú stratégiu pre investorov, ktorí sú ochotní nájsť si čas na prieskum a hľadať akcie, ktoré sú podľa ich štandardu podhodnotené. Treba však myslieť na to, že hodnotové investovanie si vyžaduje dlhodobý prístup, trpezlivosť a disciplínu.
Prečitajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť:
- Ako správne časovať padajúci trh?
- 5 pravidiel, ktorých sa držia najúspešnejší investori
- Investovanie alebo tradovanie? Čo prináša väčší profit?
- Najväčšie chyby pri investovaní v čase, kedy trhy padajú
Zdroje: groww.in, schroders.com