Dva tábory názorov
Tvrdenie, že trh je efektívny, vzniklo ešte na základe dizertačnej práce zo 60. rokov 20. storočia ekonóma Eugena Fama. Odvtedy existujú v investičnom svete dva tábory ľudí.
Prvý tábor tvrdí, že trh je efektívny, a preto je najlepšie sa o porážanie trhu nepokúšať a radšej nakúpiť indexové fondy.
Druhý tvrdí, že vo finančnom trhu existujú odchýlky medzi cenou a vnútornou hodnotou, a tým pádom je možné dlhodobo porážať trh na základe dôkladnej analýzy.
,, Efektívnosť akciového trhu je elegantná hypotéza, ktorá má pomerne obmedzenú podobnosť so skutočným svetom.“ — Seth Klarman
Treba zmieniť fakt, že finančné teórie sú často subjektívne, pretože závisia od predpokladov a analýzy jednotlivca, ktorý teóriu vytvára. Preto môžu mať rôzni jednotlivci rôzne interpretácie a názory na rovnakú teóriu.
Finančné teórie preto často strácajú zmysel a sú skôr to, čo prezentujú – čiže iba teórie/hypotézy. Nejde o fakty či zákony trhu. Preto má veľa týchto štúdií a teórií nedostatky, ktorým je ťažké sa vyhnúť. Aj napriek tomu sa hypotéza efektívneho trhu berie veľmi vážne a každý investor by sa mal s týmto pojmom aspoň raz stretnúť.
Hypotéza #1 – Trh je efektívny z malej časti
Tento predpoklad hovorí, že cena sa nedá predpovedať na základe dát z minulosti. Preto predpokladá, že technickú analýzu nemožno použiť na dosiahnutie nadpriemerných výnosov. Znamená to, že pohyb akcie v budúcnosti je čisto náhodný. Táto hypotéza tak nejde výlučne proti fundamentálnej analýze, ale hovorí, že poraziť trh je skôr o náhode.
She: Which pattern is best for #trading?
Me: The #Dinosaur Pattern#Memes #StockMarket #stocks pic.twitter.com/tIa0LZl9Gn
— Trinkerr (@Trinkerr_IN) June 11, 2022
Ak by sme mali túto hypotézu uviesť na príklade, tak povedzme, že Amazon prekonal očakávané zisky analytikov v prvom štvrťroku po sebe posledných päť rokov. Investor si tento vzor všimne a kúpi akcie týždeň predtým, ako Amazon vykáže svoje kvartálne zisky (earnings).
Bohužiaľ však tentokrát earnings spoločnosti Amazon zaostánú za očakávaniami analytikov. Tým pádom trh je z malej časti efektívny, keďže dobré výsledky z minulosti nám nezaručili dobre výsledky v budúcnosti.
Tip na článok : Prečo priemerný investor neporáža trh
Hypotéza #2 – Trh je efektívny z veľkej časti
Pri tomto variante sa uvádza, že všetky verejne dostupné informácie sa rýchlo a presne premietnu do cien cenných papierov (akcii). To znamená, že je nemožné neustále prekonávať trh pomocou akýchkoľvek verejne dostupných informácií. Jedinou cestou, ako porážať trh, by tak bolo investovať do rizikových aktív alebo získavať informácie predtým, ako vyjdú na verejnosť čomu sa hovorí Insider Trading.
Poznámka: Insider Trading je obchodovanie s akciami verejnej spoločnosti alebo inými cennými papiermi na základe neverejných informácií o spoločnosti. Táto praktika sa v rôznych formách považuje za ilegálnu.
Všeobecne sa táto hypotéza považuje za najpraktickejšiu z všetkých troch.
Hypotéza #3 – Trh je dokonale efektívny
Tretí variant hovorí, že trh je dokonale efektívny. V takom prípade musia byť všetky verejné a neverejné informácie započítané do ceny. Trh by sa nedal poraziť v tomto scenári žiadnou metódou.
Poznáme však mnoho prípadov kedy použitie dôverných informácií viedlo k abnormálnym ziskom (napriek nelegálnosti). Preto tento variant dokonalej efektívnosti je dokázateľne nepravdivý.
Argumenty proti efektívnemu trhu
Nie je žiadnym prekvapením, že trh je často ovládaný emóciami ako strach alebo chamtivosť. Hypotéza efektívneho trhu sa spolieha na to, že účastníci trhu (ľudia) konajú racionálne a reagujú na správy a toky informácií logickým spôsobom.
Vieme, že ani jedna z týchto vecí nie je pravda. Ľudia majú vrodené, emocionálne pohnútky, ktoré ich nútia konať iracionálne. Historicky sme videli veľa príkladov divokého, nesprávneho oceňovania aktív poháňaného strachom alebo chamtivosťou a v budúcnosti sa tomu tiež nevyhneme.
Educated guess is that we have just about completed the top half of this cartoon classic with regards to the mid-term stock market cycle
— Trader 53 (@trader_53) October 27, 2022
Stačí si spomenúť na dot-com bublinu, paniku v roku 2008 alebo nedávny rozruch ohľadom EV sektoru. Podobné príklady nadmernej chamtivosti nasledovanej nadmerným strachom sú posiate celou históriou.

Ďalším bodom by mohol byť argument, že existujú investori, ktorí porazili trh dlhodobo, a to s menšou volatilitou. Túto myšlienku uviedol aj Warren Buffett pred tridsiatimi rokmi pri jeho prejave na Columbia School for Business. Tam vyvracal argumenty efektívneho trhu a hájil sa, že jeho investičná návratnosť nie je o šťastí.
Buffett zároveň uviedol príklady rôznych fondov, ktoré dlhodobo prekonávajú trhové indexy, pričom všetky zdieľajú takmer identickú, konzistentnú, aktívnu investičnú stratégiu. Nekupovali rovnaké cenné papiere, ale riadili sa rovnakou filozofiou.
Zaujímavosť: ,,Odo dňa tohto prejavu Warrena Buffetta vzrástla hodnota Berkshire Hathaway ročne o 18%, čím prekonala americký trh o 7,4% a to s menšími prepadmi v čase kríz.
Záver
Je fakt, že predpovedať budúcnosť na základe minulosti nemá stopercentnú účinnosť, čo by znamenalo, že trh je efektívny z malej časti. Avšak vo všeobecnosti sa nedá povedať, že by bol trh efektívny vzhľadom na veľké množstvo extrémnych prípadov, ktoré by sa v efektívnom trhu jednoducho nemali diať.
V dôsledku toho môže premýšľavý a obozretný aktívny investor očakávať, že bude schopný dlhodobo prekonávať trh. Neefektívnosť trhu však neuľahčuje všetkým investorom poraziť trh. Ďalšia logická otázka preto znie, ako tak možno urobiť.
Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť:
- Čo sú to cyklické akcie a ako z nich profitovať?
- Čo je to PE Ratio a prečo ho investori pozorne sledujú?
- Kedy je dobré investovať do komodít?
- Je nudné investovanie cestou k vyšším výnosom?
- Čo ovplyvňuje cenu akcii? Dlhodobé a krátkodobé faktory
- Prečo má priemerný investor horšie výsledky než celý trh?
Zdroje : gci-investors.com, investopedia.com