Cyklické akcie sú známe svojou koreláciou s ekonomikou a makroekonomickými zmenami. Týmto akciám sa zvyčajne darí, keď ekonomika prosperuje, keďže dopyt po ich tovaroch a službách je vyšší. Keď je však ekonomika v recesii, dopyt po ich tovare a službách klesá a ich ceny taktiež často razantne klesajú.
Cyklické akcie bývajú tiež často citlivé na odvetvia, v ktorých sa nachádzajú. Zvyčajne ide o viac volatilné sektory, ktoré sú závislé na biznisovom cykle.
Jednoducho povedané ak je po sektore väčší dopyt, alebo ak je situácia v sektore priaznivá, akciám sa darí. Naopak ak je situácia v sektore horšia, tak zisky spoločnosti klesajú a cena akcií ich nasleduje.
Typickým príkladom takejto akcie môžu byť ťažiarske spoločnosti. Výnosy týchto spoločnosti závisia najmä od pohybu cien komodít, kurzu, inflácie a niekedy aj politických rozhodnutí.

Medzi ďalšie typické cyklické odvetvia patria: výroba automobilov, letecké spoločnosti, výrobcovia polovodičov, hotely, reštaurácie, ťažiari, ropný priemysel, textilný priemysel, a tak ďalej.
Pravdepodobne najlepší spôsob rozpoznania cyklickej akcie je z finančných výkazov, alebo poprípade rovno z grafu akcie. Ak je volatilita výnosov vysoká, inak povedané po pár rokoch veľkej výnosnosti prichádza obdobie nízkej výnosnosti a naopak, tak zrejme ide o cyklickú spoločnosť.

Kedy investovať do cyklických akcií?
Aj napriek tomu, že emócie investorom hovoria, ako dobre je nakupovať akcie presne vtedy, keď sa im darí najviac, opak býva pravdou. To špeciálne platí pre cyklické akcie. Tie býva najlepšie kupovať vtedy, keď sú ich zisky skoro nulové a investori sú frustrovaní.
(Stačí sa pozrieť na ropné spoločnosti alebo ťažiarske spoločnosti, ktorým sa v čase písania tohto článku darí ešte viac ako niektorým technologickým spoločnostiam. Dva, tri roky dozadu tomu však bolo inak.)
Investovanie do cyklických akcií počas fázy recesie v ekonomike často vedie k úctyhodným kapitálovým ziskom počas oživenia takejto ekonomiky alebo sektorového cyklu. Tým, že väčšina negatívnych scenárov už je započítaná má aj menšie pozdvihnutie dopytu veľmi pozitívny vplyv na ceny takýchto akcií. Najdôležitejšou výzvou pre danú spoločnosť je tak mať dostatok finančných prostriedkov na prežitie takýchto zlých časov.
Investori by sa mali zamerať najmä na čo najzdravšiu rozvahu. To znamená mať, čo najzdravší dlh v pomere k aktívam. Mať nejaké peniaze k dispozícií a mať aspoň stabilné tržby (pri najhoršom).
Bežne sa stáva, že na dne cyklu sa spoločnosti zvyknú obchodovať takmer za účtovnú hodnotu alebo dokonca pod ňou, čo poskytuje aspoň čiastočnú ochranu (na rozdiel od takého pomeru PE, ktorý zvykne byť na vysokých hodnotách z dôvodu zníženého zisku.)

Negatíva cyklických spoločností
Jedným z hlavných negatív je určite vyššie riziko spojené s výraznými pohybmi cien. Aj, keď akcia klesne o polovicu tak to stále nemusí znamenať dno. V istých prípadoch môže pokles ceny pokračovať až na hranicu 70% či 80% z cenových maxím.
Nehovoriac o tom, že dôležité je v tomto prípade nie len správne kúpiť, ale aj správne a racionálne predať. Tým pádom tak, ako komodity aj cyklické akcie treba vedieť časovať. Práve od časovania cien odborníci odhovárajú bežných investorov.

Graf vyššie ukazuje výnosnosť sektoru s nápojmi (defenzívne akcie – modrá farba) v porovnaní so sektorom autosúčiastok (cyklické akcie – červená). Ako je vidno tak cyklický sektor je omnoho volatilnejší a tým aj náchylnejší na väčšie prepady. Na druhú stranu o to sú výnosy v čase oživenia väčšie. Často sú však tieto výnosy ale len dočasné, takže držať cyklickú spoločnosť dlhodobo nie je úplne strategické.
Pri niektorých akciách môže dôjsť aj k zmene preferencii konzumentov. Toto sa týka najmä elektroniky, textilného a automobilového sektoru. S novými technológiami je ťažšie a ťažšie si udržať konkurenčnú výhodu dlhodobo.
To môže viesť k zníženým ziskom aj v časoch ekonomického rozmachu v dôsledku zníženého dopytu po zastaraných produktoch. V takomto prípade je výnos akcie aj pri dobrom načasovaní značne obmedzený a predpovedať budúce zisky na základe tých minulých je minimálne v zmienených sektoroch tak trochu veštenie.
Záver
Cyklické akcie môžu byť sú skvelým spôsobom, ako diverzifikovať svoje portfólio a využiť výkyvy na trhu. Tieto akcie sú zvyčajne volatilnejšie, ako necyklické akcie a môžu vďaka tomu ponúknuť pomerne vysoké výnosy v krátkom čase.
Investori by si však pred investovaním mali urobiť prieskum a pochopiť cyklickú povahu určitých trhov a akcií.
Monitorovanie cyklických akcií môže byť časovo náročnejšie ako kúpa bežných akcií typu Google, Apple, Microsoft, a tak ďalej. Taktiež sa jedná o trochu pokročilejší typ investovania, pri ktorom je udržanie emócií na uzde zásadné.
Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť: