Pokiaľ ide o investovanie, väčšina investorov siaha po tradičných aktívach, ako je akciový trh či už vo forme indexu alebo akcií.
V posledných pár rokoch to však vyzerá tak, že komoditný trh opäť trochu nabral na popularite. Tomu pomáha hlavne globálne zvýšená inflácia a ekonomická neistota. Všeobecne sú komodity brané ako safety hedge (bezpečný prístav) práve v takýchto zlých časoch.
Komoditný trh však môže byť taktiež dosť volatilný. Ak máte väčšiu averziu k riziku, možno budete chcieť ísť do oveľa bezpečnejšej investície, ako sú dlhopisy alebo iné alternatívy. Z dôvodu väčšej volatility investor musí komoditný trh tak trochu časovať, pretože tak, ako akcie, aj komoditný trh je háklivý na bubliny, inak povedané prudké rasty a prudké poklesy.
Pozor na trend
Neexistuje žiadny stanovený vzorec pre najlepší čas na nákup komodít (rovnako, ako pri akciách). Opäť všetko závisí najmä od investičných cieľov a časového horizontu investora. Avšak, ako to býva logicky nepísaným pravidlom, kupovať čo najnižšie je vždy výhodné (aspoň história to naznačuje) z hľadiska potenciálneho dlhodobého rastu.
Dobrým príkladom je trh so zlatom. Cena zlata dosiahla v roku 1980 až 850 dolárov za uncu, čo bola na tú dobu mimoriadna cena. Mnoho investorov nakupovalo zlato práve počas tohto šialenstva.
Predsa len inflácia bola v tej dobe na hodnotách 19%! Kto by to bol povedal, že zlato túto cenu opäť navštívi až o 28 rokov neskôr.
Na druhom konci spektra ceny zlata dosiahli niekoľkoročné minimá v roku 1999 blízko 250 dolárov za uncu. Táto cena bola takmer nižšia ako výrobné náklady pre jeho ťažbu, čo naznačovalo potenciálne dno. Ceny zlata následne zaznamenali desaťročný rast a prevýšili predchádzajúce rekordné maximum z roku 1980.
Nie všetky cykly fungujú ako v tomto príklade, ale v komoditných trhov bývajú veľmi podobné. Ako môžeme vidieť tak niekedy to trvá veľmi dlho, kým sa ceny zotavia, ale zvyčajne sa skôr či neskôr zotavia, čo naopak pri niektorých akciách platiť nemusí.
Pri investovaní do komoditného indexu sú veci ešte komplikovanejšie keďže časť komodít môže byť blízko cenových maxím a časť zas blízko dna. Z tohto dôvodu väčšina komoditných indexov nie je úplne ideálnou investíciou. Vždy je dobré si urobiť malú analýzu a pred investovaním zistiť, v akej časti cyklu sa daná komodita nachádza.

Nepozerajte na ekonomiku
Ako už bolo zmienené, komodity sú považované najmä za hedge proti inflácii, takže nákup pred obdobiami vysokej inflácie je dobrou investičnou stratégiou. Predpovedať, kedy vysoká inflácia nastane, však môže byť ťažké. Taktiež kupovať, ak inflácia už je vysoká, zvyčajne nevedie k vysokým výnosom, keďže komodity sa zvyknú hýbať s cenou inflácie.
Investori by sa mali skôr zameriavať na cenu produkcie danej komodity. Čím je cena komodity bližšie k cene produkcie, tým lepšiu cenu za komoditu platíte.
Niekedy je dôležité dávať si pozor aj na politickú stabilitu krajín produkujúcich majoritné množstvo danej komodity. Situácie, ako zastrešenie ceny komodít či tarify vedia zamávať s cenou najmä v krátkodobom a strednodobom horizonte.
Často využívané pri odhadovaní cyklov komodít bývajú aj indikátory alebo matematické operácie. Dobrým príkladom môže byť rozdiel ceny akciových indexov a zlata, poprípade iných komodít.
1/ Lets start with the Dow Gold ratio. It has been in an uptrend for over a century as shown below. Inside a log channel (yellow), with each cycle lasting about 36 years. If history repeats, the top would be around 70 somewhere between 2030-2035 pic.twitter.com/luAav3kVrJ
— bitcoindata21 (@bitcoindata21) February 9, 2023
Vyberajte opatrne
Nie všetky komodity sa chovajú rovnako. Komodity z agro odvetvia sú považované za viac rizikové, keďže sú viac volatilné a tým pádom aj ich pohyby bývajú menej predvídateľné. Sezónne a iné výkyvy počasia majú podstatný vplyv na ceny týchto komodít. Koniec leta so sebou prináša bohatú úrodu, takže ceny zvyknú v októbri klesať.
Október je považovaný za mesiac trhových prepadov. Banková panika v roku 1907, krach na burze v roku 1929 a čierny pondelok 1987 sa odohrali práve počas tohto mesiaca. Investori tomuto fenoménu hovoria Október efekt.
Na druhú stranu výnosy agro komodít bývajú pri dobrom nákupe veľmi priaznivé, no je na každého uvážení, akú stratégiu použije.
Pri odhadovaní dobrého nákupu sa aj často zvykne používať rozdiel dvoch rôznych komodít ako trebárs zlato a striebro. V tomto prípade platí ak je krivka na zvýšených úrovniach, viac sa oplatí kupovať striebro a dosť pravdepodobne nákup povedie k lepšej návratnosti ako zlato. To isté platí pre zlato ak je krivka na znížených úrovniach. Pomery dvoch komodít sú bežnou praktikou a dajú sa používať v rôznych kombináciách.
$Gold $Silver ratio has followed the same playbook for 40 years. pic.twitter.com/piUmzmxzYP
— DowGoldEquals1 (@DowGoldEquals1) January 27, 2023
Záver
Tak, ako každá investícia aj komodity majú svoje unikátne riziká, no stále môžu predstavovať skvelý spôsob ako diverzifikovať investičné portfólio.
Ak investor rozumie rôznym aspektom ovplyvňujúcich ceny komodít a vie sa dobre presúvať v trhových cykloch, tak jeho návratnosť sa môže dramaticky zvýšiť a dosť možno aj poraziť trh.
Ako už to tak býva, trpezlivosť, dôkladná analýza a dlhodobý horizont sú najdôležitejším pilierom úspešného investovania do akýchkoľvek aktív, počínajúc komoditami. Istým rizikom môže byť, že investor musí nie len správne nakúpiť, ale často aj správne predať, aby maximalizoval svoj výnos. To neplatí pri investorov investujúcich do komodít dlhodobo nepozerajúc na ceny.
Zdroje: thebalancemoney.com, investopedia.com