Price to Earnings ratio (PE), inak povedané pomer ceny a výnosov spoločnosti, je pravdepodobne prvá vec, na ktorú sa investor pozrie pri sledovaní akcie ktorejkoľvek spoločnosti. V jednoduchosti nám poskytuje údaj o tom koľko pri súčasnej trhovej cene platíme za výnosy spoločnosti.
Najčastejšie sa PE ratio používa pri porovnávaní valuácie akcií v rovnakom sektore alebo so širším trhom, ako je napríklad index S&P 500. Dobre funguje aj porovnanie súčasného pomeru PE s pomerom v minulosti vďaka čomu sa dá odhadnúť či nakupujeme draho alebo lacno.
I'm not a charts guy, but I do like to occasionally peak over at the SP 500 PE ratio, which was getting pretty frothy just a couple months ago. Fairly unremarkable now. pic.twitter.com/80rII0gV25
— Michael Bradley 🍕 (@MikeBradleyMKE) May 5, 2022
Pri porovnávaní ceny k výnosom môžeme použiť dva údaje:
Forward PE
Ukazuje podiel medzi aktuálnou cenou akcie a plánovaným ziskom počas nasledujúceho roku (4 kvartály). Výpočet tejto metriky je zložitejší. keďže si vyžaduje odborné znalosti ako predpovedanie tržieb, marží a zisku.
Tento pomer sa, preto vypočítavá z analytických odhadov a odhadov manažmentu spoločnosti. V jednoduchosti nám tak tento pomer hovorí aké PE ratio by mala spoločnosť, ak by cena akcie ostala rovnaká, ale zisky by rástli podľa aktuálnych predpokladov.
Trailing PE
Značí aktuálnu cena akcií vydelenú výnosmi z predošlého roku. Tento pomer sa dá ľahko vypočítať, pretože spoločnosti presne ukazujú svoje finančné výsledky vrátane výnosov na akciu každý štvrťrok v rámci takzvaných earnings (kvartálnych výsledkov).
Praktické využitie PE metriky
Dôležité je poznamenať, že nemožno kupovať iba firmy s najnižším pomerom. Najlepšie využitie tejto metriky je v kombinácii s ďalšími metrikami, ako je rast spoločnosti, účtovná hodnota firmy, a tak ďalej.
Povedzme, že spoločnosti rastú výnosy priemerne 20% ročne s tým, že sa obchoduje za PE Ratio 20. V takom prípade by sa dala firma považovať za férovo ohodnotenú na prvý pohľad (nepočítajúc dlh, emitovanie akcií atď.)
Ak by rovnaká firma rástla 20% ročne, ale mala by PE ratio 35 tak už sa dá uvažovať nad tým, že investori si priplácajú za rast. Podiel pomeru PE s rastom výnosov sa nazýva PEG ratio.

Ako možno vidieť aj firma, ako Apple, mala pred pár rokmi obdobia, kedy pomer ceny k ziskom bol na veľmi nízkych úrovniach. Hodnota PE okolo 10 v porovnaní s rastom spoločnosti, ktorý sa pohyboval približne 15% až 20% ročne (s výnimkou pár záporných kvartálov) bola veľmi zaujímavá. Takto sa hýbala cena spoločnosti Apple v rovnakom časovom období.

Je na prvý pohľad vidieť, že PE ratio často koreluje s cenou akcie, čo nie je nič neobvyklé. Ak cena klesne, ale výnosy ostanú rovnaké alebo dokonca stúpajú, tak sa pomer ceny k ziskom zmenší. Avšak aj táto metrika má svoje negatívne stránky a nie každý pokles valuácie znamená príležitosť k nákupu.
Tip na článok: Načo si dať pozor pri rastových akciách
Pomer PE a jeho nevýhody
Asi najhlavnejší dôvod prečo sa pomer PE považuje pre investorov za zavádzajúci, je fakt, že zakladá na údajoch z minulosti a nezaručuje, že zisky ostanú rovnaké. Podobne pri pomere PE založenom na plánovaných ziskoch neexistuje žiadna záruka, že odhady budú presné.
Firma dokonca môže s pomerom PE manipulovať. Spoločnosť by napríklad mohla predať aktíva a zaznamenať ich ako príjem, čím by umelo zvýšili svoje príjmy a znížili hodnotu PE. Každá firma môže mať iný spôsob účtovníctva, preto je niekedy zložité porovnávať pomery dvoch rôznych firiem.
Niekedy nízke PE ratio môže ukazovať aj to, že spoločnosť je v zlej situácií a rast spoločnosti spomaľuje alebo je jednoducho nulový. Taktiež tieto metriky nezahŕňajú akékoľvek informácie o firemnej súvahe. Spoločnosť by mohla mať veľké množstvo dlhov alebo neudržateľné dividendy.
Nakoniec treba myslieť aj na jednorazové položky typu akvizície. Firemné metriky totiž bývajú dočasne ovplyvniteľné práve aj takýmito faktormi. Napríklad ak spoločnosť kúpi inú firmu, tak metriky vedia vyskočiť na veľké hodnoty. Pomery sa však zvyknú po pár kvartálov vyrovnať do normálu. Tak isto ak firma z akéhokoľvek dôvodu nezarobí peniaze, tak PE ratio nebude ukazovať žiadnu hodnotu, až dokým firma opätovne nevytvorí zisk.
Záver
PE ratio je dôležitá metrika pri oceňovaní akcie. Nemala by sa však používať ako základný pilier analýzy či férovej hodnoty firmy. Ide totiž o veľmi subjektívnu metriku.
Dvaja investori môžu mať na rovnakú hodnotu úplne iný názor a to čo jednému príde ako férová hodnota môže prísť druhému predražené. Nákup akcií si najmä vyžaduje správne predpovedanie výkonu manažmentu, ziskov a sily konkurencie.
Pomer PE značí len mieru toho, čo je trh ochotný zaplatiť za súčasné operácie, ako aj perspektívny rast spoločnosti. V podstate nič, ako drahé PE a férové PE neexistuje (aj napriek rôznym debatám na internete), keďže aj PE 50 môže pri správnej kúpe spoločnosti viesť k slušným výnosom.
Preto by mal investor finančné metriky používať spolu s ďalšími fundamentálnymi faktormi pre maximalizovanie pravdepodobnosti dobrej kúpy.
Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť:
- Čo sú to cyklické akcie a ako z nich profitovať?
- Je efektívnosť trhu dôvodom, prečo je ho pri investovaní ťažké poraziť?
- Kedy je dobré investovať do komodít?
- Je nudné investovanie cestou k vyšším výnosom?
- Čo ovplyvňuje cenu akcii? Dlhodobé a krátkodobé faktory
- Prečo má priemerný investor horšie výsledky než celý trh?