Nebezpečenstvo však spočíva v tom, že prílišné brzdenie by mohlo už aj tak stagnujúcu ekonomiku dostať do recesie. Reč je predovšetkým o americkej ekonomike, pretože tá má pravdepodobne najväčší vplyv aj na globálne trhy.
Aj keď nemáme krištáľovú guľu na predpovedanie budúcnosti, nebolo by na škodu pripraviť sa na možný pokles, čiže recesiu, o ktorej sa tento rok hovorí predovšetkým v súvislosti s americkou ekonomikou a eurozónou. Jednou z oblastí, na ktorú je potrebné sa zamerať, je vyhnúť sa nasledujúcim chybám pri investovaní počas možnej recesie. Poďme sa tak na pár takýchto chýb pozrieť.
Okamžite predávanie, keď začnú trhy klesať
Keď je ekonomika v recesii, akciový trh sa stáva veľmi volatilným a hoci v oficiálnej recesii ekonomiky USA a eurozóny ešte nie sú, akciové trhy oslabovali značnú časť roka 2022.
V dôsledku toho investori mohli byť (vlastne stále môžu), v pokušení znížiť svoje straty, najmä pri predstave, že by trh mohol ísť ešte o ďalšie desiatky percent nižšie (že S&P500 ešte nemusel ešte nájsť dno pri pohľade do histórie sme písali napríklad tu).
Keď trhy padajú, nemali by ste konať neuvážene a ani sa snažiť časovať trh napríklad na spôsob „teraz predám a kúpim keď to padne ešte nižšie“. Je totiž veľmi pravdepodobné, že vám takáto stratégia nevyjde podľa očakávaní, ak teda nie ste skúsený profesionálny obchodník, ktorý už zažil niekoľko takýchto cyklov a dokáže nielen správne vyhodnocovať situáciu na trhu, ale aj ustriehnuť svoju psychiku.
Najlepšie čo môžete urobiť je nakupovať postupne ďalej (samozrejme kvalitné tituly, ktorým dôverujete long-term) a ak máte v portfóliu viac akcií, tak koncentrovať sa do tých akcií, ktorým veríte najviac, alebo pokiaľ nie ste fanúšikovia veľkej volatility tak diverzifikovať.
Neinvestovanie, keď je príležitosť
Zatiaľ čo niektorí investori predávajú, keď trh klesá, iní nerobia vôbec nič, čo sa tiež nezdá byť ideálne riešenie.
Podľa nedávneho prieskumu spoločnosti Allianz Life 65% investorov robí práve túto chybu a to, že v prepade investujú oveľa menej, než by mali. Je to asi lepší scenár ako predávať pozície v strate, ale môžete takto prísť o najlepšie výnosy.
Vedeli ste, že za posledných 20 rokov došlo k 10 najziskovejším dňom hneď po veľkom poklese akciového trhu (v rokoch 2008 a 2020)?
Kontrolovanie portfólia 24/7
Robenie investičných rozhodnutí na základe denných pohybov grafu a neustále premýšľanie nad tým, že hodnota vášho portfólia padá počas klesajúceho trhu pravdepodobne nebude viesť k dlhodobej ziskovosti a ani spokojnosti.
Neustála kontrola portfólia totiž naznačuje obavy, ktoré by mohli viesť k emocionálnym rozhodnutiam. Pokiaľ môžte, mali by ste svoje portfólio skontrolovať raz týždenne. Pamätajte,obvykle po dňoch veľkého poklesu prichádzajú dni veľkého rastu.
Počúvanie „odborníkov“
Možno si myslíte, že ľudia ktorí sa živia poskytovaním investičných odporúčaní vedia čo robia, avšak opak býva častokrát pravdou.
Hovoríme tu hlavne o investičných analytikoch a ľuďoch typu Jim Cramer, ktorý sa stál tak nejako „meme reverzným indikátorom“ (dokonca vznikol Twitter účet Inverse Cramer ETF (Not Jim Cramer), ktorý paroduje rady moderátora relácie Mad Money a odporúča robiť presný opak).
Tesla is already up 66% since Jim said it wasn't a buy pic.twitter.com/RXe3ULQkKb
— Inverse Cramer ETF (Not Jim Cramer) (@CramerTracker) January 27, 2023
Dobrým príkladom môže byť štúdia ekonóma Nicola Gennaioliho, ktorý skúmal ceny akcií a porovnával ich s odporúčaniami analytikov v časovom horizonte 35 rokov.
Vo svojej štúdii jeho tím zistil, že investovanie do 10 percent akcií najviac odporúčaných odborníkmi prinieslo v priemere 3-percentný ročný výnos. Naproti tomu investori, ktorí investovali do desiatich percent akcií najmenej odporúčaných odborníkmi, mali výnosy v priemere 14 percent a viac!
Prečo sú odporúčania analytikov zvyčajne nie veľmi profitabilné je téma sama o sebe. Najdôležitejšie ale je držať sa svojej stratégie a nepodľahnúť každej predikcii, ktorú na internete uvidíte.
Konzultácia s poradcom
Sme ľudia a všetci robíme chyby. A občas robíme tieto chyby, pretože dovoľujeme svojim emóciám rozhodovať za nás. Skôr či neskôr sa však dostanete do problémov, keď sa budete rozhodovať skôr na základe pocitov ako na základe faktov. Toto môže nastať najmä v prípade, že sa rozhodnete investovať väčšie množstvo peňazí do trhov v menšom časovom horizonte. To špeciálne platí pre ľudí, ktorý nemajú dlhoročné skúsenosti s investovaním.
Ako teda môžete udržať veci v perspektíve a zaistiť, aby vaše investície išli správnym smerom? Zvážte konzultáciu s profesionálom, ktorému dôverujete. Keď máte na svojej strane profíka, ktorému veríte a ste schopný mu prenechať istú zodpovednosť, je pravdepodobnejšie, že sa budete sústrediť na svoje dlhodobé ciele a zostanete tak vo väčšej harmónii a pokoji.
Zdroje: nadaq.com