Investovanie do akciového trhu môže byť skvelým spôsobom, ako si časom vybudovať bohatstvo. Táto profesia býva však aj zdrojom veľkého stresu, zmätku a častých úzkosti. Investor má totiž prístup k stovkám správ denne v rôznych formátoch, čo vie byť preňho užitočné, rovnako však aj častokrát škodlivé.
Z tohto dôvodu je ľahké stratiť sa v rôznych odporúčaniach a názoroch na rôzne investície od ľudí, ktorí by tieto rady dávať ani nemali. Pritom je normálne, že aj skúsení investori robia chyby. Nikto totiž nedokáže predpovedať budúcnosť. Čo však môže pomôcť, ak chcete byť pri investovaní dlhodobo úspešní, je poučiť sa zo skúseností úspešných investorov a využiť ich stratégie na zvýšenie vašich šancí na úspech.
Robte si prieskum
Medzi základné zručnosti kvalitného investora patrí schopnosť vedieť vykonať prieskum a porozumieť rizikám súvisiacim s investíciami. Investovanie je totiž dlhodobý záväzok a pre zvýšenie pravdepodobnosti úspechu je zásadné porozumieť aktívam vo danom portfóliu.
„Nikdy neinvestujte do podniku, ktorému nerozumiete.“
– Warren Buffett
Všeobecne to znamená preskúmať spoločnosť a jej históriu, pochopiť riziká a pochopiť, ako bude aktívum fungovať v rôznych trhových podmienkach.
Prvoradá by mala byť kvalita spoločnosti a potom cena, za ktorú sa spoločnosť obchoduje. Aj kúpa skvelej firmy totiž môže byť koniec koncov zlá investícia v prípade, že za akciu zaplatí investor príliš veľa.
Príkladom je spoločnosť Microsoft, o ktorej kvalitách azda nikto nepochybuje, no trhovej kapitalizácii tejto firmy trvalo 17 rokov, kým dorovnala predošlé ATH (historické maximum), ktoré dosiahla v roku 2000 a z ktorého padla po spľasnutí dot-com bubliny.
Post-bubble sentiment changes are generational. It took $MSFT 17 years, until 2017, to break its market cap above the year 2000 high, despite the fact that this was always a profitable business that was a virtual monopoly. A whole new generation of investors was required. pic.twitter.com/7q4ibsWGlw
— Wasteland Capital (@ecommerceshares) December 28, 2022
Pozor na emócie
V skutočnosti to často nie sú nedostatočné vedomosti investora, ktoré poškodzujú výnosy jeho portfólia. Je to nadmerná aktivita obchodovania vyvolaná jeho emóciami. Disciplína je preto základom na ceste stáť sa úspešným investorom.
„Najväčším nepriateľom investora je on sám.“
– Benjamin Graham
Krátkodobý hluk (dočasné kolísanie cien na základe novinových titulkov,…) jednoducho nie je relevantný pre to, ako sa bude spoločnosti dariť dlhodobo. Niekedy je najlepšie pre investora nerobiť nič a nereagovať na svoje emocionálne pohnútky.
Tip na článok: 4 najnebezpečnejšie emócie pri investovaní
Risk manažment
Ignorovanie potenciálnych rizík spojených s kúpou vybraného aktíva je najčastejšou chybou investora. Investor by mal zvážiť všetky možné scenáre a nenakupovať aktívum len s myšlienkou zisku. Mnoho ľudí si pri investovaní pokladá otázku koľko môžem zarobiť. Zabúdajú sa však pýtať, čo sa môže teoreticky stať a koľko môžem prerobiť.
„Najlepší investori sa nesústredia na návratnosť. Najprv sa zamerajú na riziko a až potom sa rozhodnú či výnos stojí za podstúpenie rizika.“
– Seth Klarman
Stratám sa úplne vyhnúť nedá, no cieľom je znížiť pravdepodobnosť strát. So zlým risk manažmentom je časté, že investor musí predať pozíciu v strate, prípadne čakať roky, kým sa dostane späť do plusu.
1/ The philosophy of margin of safety in investing is not a complicated one. It was popularized by Ben Graham and then carried on by many other great investors who had different views and ways to apply the philosophy.
Here’s some of their views… 🧵 pic.twitter.com/AIU7GhZPxL
— Simon Handrahan | MOS Capital (@MoS_Investing) July 16, 2022
Trpezlivosť je kľúčom
Trpezlivosť umožňuje investorom prekonať trhové výkyvy a sústrediť sa na svoje dlhodobé ciele. Ak sa investori nenechajú vtiahnuť do krátkodobých pohybov trhu, môžu robiť lepšie rozhodnutia a vyhnúť sa nákladným chybám.
„Väčšina investorov býva príliš nervóznych a nepokojných. Úspech znamená byť veľmi trpezlivým, no zároveň agresívny, keď je správna príležitosť.“
– Charlie Munger
Dobrý investor musí prijať fakt, že aj keď je jeho téza pravdivá, tak sa nemusí prejaviť hneď. Akcia môže byť podhodnotená mesiace až roky. Trh môže byť nadhodnotený taktiež mesiace až roky. Peniaze sa nezarábajú kupovaním a predávaním na trhu. Peniaze sa zarábajú čakaním.
Keď je príležitosť, koncentrujte
Tento názor je možno najviac kontroverzný zo všetkých zmienených. Všeobecne sa neodporúča koncentrovať svoje investície začiatočníkom a bežným investorom. Faktom ale je, že najlepší investori koncentrujú, čo im umožňuje dosahovať nadpriemernú návratnosť.
„Diverzifikácia môže zachovávať bohatstvo, ale koncentrácia vytvára bohatstvo.“
– Warren Buffett
Dobrým príkladom môže byť práve Warren Buffett, ktorý má bežne viac ako polovicu svojho portfólia iba v pár akciách. To aj napriek tomu, že jeho portfólio presahovalo hodnotu 300 miliárd dolárov v roku 2022.
Všeobecne by sa dalo povedať, že ak je človek ochotný venovať čas a energiu do výskumu spoločnosti tak má zmysel koncentrovať prípadne použiť metódu 50 na 50. To znamená polovicu portfólia dať do indexových fondov a druhú polovicu koncentrovať do individuálnych akcií. Pomer samozrejme môže byť individuálny.

Záver
Najlepší investori majú často veľmi podobnú investičnú filozofiu. Zvyčajne totiž ide o hodnotových investorov hľadajúcich príležitosti tam, kde ich ostatní nevidia. Učiť sa z vlastných chýb je veľmi užitočná zručnosť. Ešte lepšie však býva učiť sa z chýb iných.
Vďaka radám úspešných investorov môžeme pomôcť vyťažiť z vašich investícií maximum. Najväčší učiteľ, ale samozrejme aj tak býva trh samotný a aj keď porážať trh môže v teórií znieť jednoducho, opak je pravdou.
Preto je pre mnoho investorov najlepšie investovať jednoducho do indexových fondov, ktoré si vyžadujú minimum pozornosti a času. V pomere k dlhodobým výnosom indexov to je pomerne slušná investícia sama o sebe. Záleží ale na investorovi samotnom akú cestu si vyberie.
Prečitajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť:
Zdroje : nerdwallet.com