Každý investor si najmä zo začiatku myslí, že je racionálny a neovplyvniteľný svojimi emóciami. Pod povrchom sa toho však deje oveľa viac. To v dôsledku toho, akým náš mozog spracováva informácie a reaguje na ne.
V skutočnosti emócie zohrávajú pri našom rozhodovaní obrovskú, často nedocenenú úlohu. Emócie ovplyvňujú nielen bežného investora, ale často aj manažéra miliónového fondu. Aj keď sa doba mení, náš mozog sa za tie storočia veľmi nezmenil, a preto investori často podliehajú svojim vrodeným inštinktom.
Horšie je, že máme tendenciu racionalizovať všetky výsledné nesprávne kroky, čo časom len znásobuje počiatočnú chybu. Tieto neviditeľné faktory nás môžu podnietiť k vykonávaniu menej logických krokov.
Našťastie platí aj opak. Môžeme ovládať emócie, ktoré podporujú produktívne myslenie a tým robiť investičné rozhodnutia, ktoré sú v súlade s našimi skutočnými hodnotami a cieľmi. Pochopenie základných emócií a ako ovplyvňujú naše investičné rozhodnutia je základom. Nie je nič zlé na tom, keď cítime emócie pri investovaní. Dôležité je, aby sme na ne nezareagovali.
MARKET CYCLES ARE THE KEY. Focus on high time frames. 1D 3D 1W. Emotions control market cycles. If we strip back price action it forms as a result of human emotion. Euphoria = Point of maximum risk. Despair = Point of maximum opportunity. FLIP YOUR PERSPECTIVE pic.twitter.com/DYedL0VDDa
— ฿ITCOIN🪬TRAPPΞR (@BITCOINTRAPPER) October 17, 2020
Strach
Jedným z najväčších nebezpečenstiev strachu pri investovaní je to, že môže investorom brániť vo využívaní trhových príležitostí.
To môže viesť k zmeškaným príležitostiam, pretože ceny sa môžu po poklese rýchlo vrátiť späť. Strach môže tiež brániť investorom koncentrovať svoje investície, výsledkom čoho býva až prílišná diverzifikácia.
„Diverzifikácia slúži ako ochrana pred nevedomosťou“ – Warren Buffett
Všeobecne povedané strach obetuje váš potenciál na zisk výmenou za krátkodobú bezpečnosť.
V iných prípadoch sa zase investori rozhodnú príliš rýchlo bez toho, aby vykonali náležitú analýzu. Keď sa investori boja, tak sa často zvyknú rozhodovať bez toho, aby skúmali investície alebo zvažovali potenciálne riziká. (FOMO – Fear of missing out)
Investors are still in extreme fear
These are levels last seen during the 2008 Financial Crisis pic.twitter.com/yN2sUNakU7
— Game of Trades (@GameofTrades_) January 21, 2023
Hnev
Hnev má takmer opačný efekt ako strach. Keď je investor zaslepený hnevom, má tendenciu riskovať viac než by bežne riskoval. V preklade to znamená investovať do akcií, ktorým by sme sa za normálnych okolností vyhli či investovať mentalitou všetko alebo nič.
V emocionálne nabitom stave sa účastník trhu zvykne naháňať za horúcimi akciami alebo sa snažiť načasovať trh, čo môže byť mimoriadne rizikové. Kvôli takýmto krokom investor brzdí schopnosť držať sa kurzu s jeho investičným plánom. V takom prípade portfólio investora nemôže dosiahnuť svoj plnohodnotný potenciál.
Investor musí prijať fakt, že investovanie zahŕňa riziko. Musíme zostať vyrovnaní a nedovoliť, aby hnev ovládol nás. Investori sa často viac rozčúlia z miernej straty ako z väčšieho zisku.
Chamtivosť
Chamtivosť môže viesť investorov k tomu, že sa k svojim investíciám správajú príliš emotívne. Môžu byť príliš optimistickí, keď cena akcií stúpa a príliš pesimistickí, keď klesá. V takom prípade je bežné kupovať akcie, ktoré sú nadhodnotené a majú všetky svoje pozitívne scenáre už započítané v cene.
Manažment spoločnosti totiž rád podporí chamtivých investorov k nákupu ich sľubov, čo potom vedie k ešte vyššej cene akcií. Tá však často vedie k následnému pádu.
Bežné u chamtivých investorov je rýchlo nakupovať a predávať akcie za vidinou ľahkého zisku. To následne zvykne viesť k stratám, ak investor nemá zavedený riadny prieskum a analýzu alebo ak sa akcie nehýbe podľa očakávania.
Všeobecne sa dá povedať, že takýto investori sa skôr zameriavajú na humbuk okolo akcie a na aktuálne trendy. Inak sa tomu dá povedať aj stádová mentalita. Miesto fundamentálnej analýzy je prioritou cena akcie, čo dlhodobo nezvykne viesť k profitabilite.

Ignorancia
Ľudia majú tendenciu ignorovať, preceňovať, alebo podceňovať pravdepodobné scenáre pri ich investičných rozhodnutiach. Väčšina investorov sa zvykne prikláňať k prílišnému zjednodušovaniu a predpokladaniu priamočiareho odhadu, ktorý je samozrejme v ich prospech.
Najhoršie je, že ignorancia vedie investorov k rôznym presvedčeniam. Takýto investor sa tak často nechce učiť zo svojich chýb alebo ignoruje zásadné fakty, ktoré sú proti jeho investičným rozhodnutiam. Naopak tie fakty, ktoré idú s jeho presvedčením si ešte viac upevňuje cofirmation biasom.
Confirmation bias je nevedomé vyhľadávanie informácií, ktoré podporujú názory investora. Takýto investor pri svojej analýze napríklad hľadá iba pozitívne správy o firme, ktorú chce nakúpiť. Zároveň však negatívne fakty ignoruje, alebo im venuje len malú pozornosť.
Záver
Myseľ je pri investovaní silný nástroj. Investor, ktorý nevie ovládať svoje emócie sa nemôže dočkať úspechu v hektickom mieste, akým je finančný trh.
Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím je zásadné overiť si svoje pocity. Stačí si dať na rozhodnutie jeden deň pauzy, prípadne pár hodín na upokojenie a premyslenie. Dosť pravdepodobne vám za jeden deň investičná príležitosť neodletí. Zároveň tak získate väčšiu istotu vo svojom rozhodnutí.
Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť:
Zdroje: cnbc.com, fidelity.com