Asi ste už mnoho krát počuli, že časovať trh je nemožné a nemá zmysel sa o to ani pokúšať. Pre pasívnych investorov, ktorí jednoducho zainvestujú a čakajú, to je pravda. Takýto investor sa nejakým časovaním zapodievať nemusí.
Je však bežné, že najlepší investori trhy časujú. Nie však spôsobom, akým si veľa ľudí myslí. Hovoríme tu o časovaní trhu v rozmedzí mesiacov až rokov. Cieľom nie je trafiť perfektný vrchol a dno. Cieľom je získať čo najvýhodnejšiu cenu, ako je možné a v správnom čase ju využiť.
Časovanie trhu hlavne zahŕňa predpovedanie, kedy bude trh stúpať, alebo klesať, a využívať tieto informácie na rozhodovanie o tom, kedy nakúpiť, alebo predať dané aktívum. Rozhodne ide o riskantnejšiu stratégiu ako dollar cost average (DCA) alebo buy and hold. V správnom prevedení však vie časovanie trhu priniesť lukratívne výsledky a to a dokonca s menšou mierou rizika.
Využívajte strach na trhu
Strach na trhu je presne to, čo dlhodobí investori využívajú najlepšie. Čím viac sa bežní investori boja, tým pesimistickejší je sentiment. Ak je sentiment pesimistický tak často zvyknú ceny aktív padať, čo vytvára mnoho príležitosti.
Takéto prepady trhu môžu využívať aj dollar cost average investori, ktorí môžu svoju kontribúciu do portfólia zvyšovať s padajúcim trhom. Tým pádom sa priemerná cena nákupu zníži oveľa viac, čo je z dlhodobého hľadiska rozhodne výhodné.
This level of panic in the market has only been seen 3 other times since 2004
Readings below -0.45 on the panic/euphoria model has led to massive gains for investors pic.twitter.com/dQOsObuXbv
— Game of Trades (@GameofTrades_) January 18, 2023
Dôležité pri časovaní prepadov trhu je mať dostatok portfólia v hotovosti pre prípad, že by bol trh pesimistický dlhšie, ako je bežné. Strach na trhu môže trvať dlho, a preto treba byť pripravený dokupovať ak by trhy spadli ešte hlbšie.
Pozerajte na kapituláciu investorov
Dobrým indikátorom lokálneho dna býva kapitulácia investorov. Je bežné, že investori zo strachu z padajúcich trhov predajú aj pozície iných firiem. To má za následok domino efekt, kedy padá aj to, čo by padať nemalo.
V nájdení lokálneho dna nám tak môže pomôcť pár indikátorov, ako napríklad priemerne percento akcií nad 200-denným priemerom (200DMA).
$SPY in early 2003 when the bear market ended breadth surged above 55% and stayed there for the percentage of stocks above the 200dma. Right now we’re close need a similar move to end this bear market pic.twitter.com/s2aoxYGYDy
— nextbigtrade (@nextbigtrade) December 26, 2022
Pri používaní podobných indikátorov, prípadne matematických operácii, treba vedieť, že žiadny indikátor nie je perfektný resp. dokonalý. Takmer všetky indikátory zlyhávajú v extrémnych časoch, akým bol napríklad rok 2008.
V prípadne, že by investor nechcel držať veľkú časť portfólia v hotovosti, tak môže zvážiť kupovanie aktív, ako sú dlhopisové ETF, ktoré vedia v čase kríz dokonca narastať na cene.
Priemerujte cenu
Jedna z najlepších stratégií pre efektívne časovanie trhu je spriemerovanie si svojej pozície. Hlavnou výhodou spriemerovania si pozície je, že investor môže potenciálne zvýšiť svoje výnosy. Zároveň sa však s tým aj znižuje riziko investície.
Takto sa investor aspoň nemusí snažiť načasovať dokonale dno. Jednoducho ak padne pozícia o ďalších 5-10%, tak si investor pozíciu prikúpi. To isté platí aj pri investovaní do cyklických akcií. Investor nemusí/nemal by použiť všetky svoje prostriedky naraz.
Lepšie je si prostriedky rozdeliť po častiach, keby pozícia klesala ešte viacej. Ak investor svojej investičnej myšlienke verí, tak by sa o pokles ceny nemal starať a skôr sa ešte radovať.
📍📍A 🧵On How Dollar Cost Averaging Saves You On Stress of Investing on @ricochetxchange .
Read to the end pic.twitter.com/FVDuA2fpRh
— Crypto Opes (Africa Web3 Ambassador: AWA) (@IheanyiChima) March 4, 2023
Sledujte ekonomické indikátory
Investori by mali venovať pozornosť na odvetvia, ktoré často určujú, kam sa bude trh ďalej hýbať. Okrem toho sa zíde pravidelné sledovanie ekonomických údajov, prípadne zmien v monetárnej politike.
Existuje pár indikátorov, ktoré v minulosti predpovedali zlé časy vopred, no nie je ich moc. Medzi najpopulárnejšie býva invertovaná výnosová krivka a prípadne tzv. leading indicator.
Leading Indicator je súbor údajov ako firemné objednávky, spotrebiteľský sentiment, výška produkcie atď. Tieto ekonomické ukazovatele je možné použiť na predpovedanie zmien v ekonomike, ktorá priamo ovplyvňuje finančné trhy.

Spolu s ďalšími indikátormi si môže investor urobiť prehľad a zhodnotiť, či je lepšie byť menej agresívny v kupovaní aktív alebo naopak či nakupovať viacej.
Zvyčajne veľmi zlé ekonomické dáta naznačujú, že centrálna banka potrebuje podporiť ekonomiku, čo je pre trhy pozitívne. Trhy sa tak zvyknú obrátiť zvyčajne po pár mesiacoch od zníženia úrokov.
Nezabudnite na valuácie
Je logické, že čím sú valuácie na trhu alebo v sektore nižšie, tým menšie býva riziko investovania. Dobrým príkladom sú cyklické sektory, ktoré sa dajú relatívne ľahko časovať na základe valuácií a základnej fundamentálnej analýzy.
Napríklad taký Peter Lynch vďaka cyklovaní pozícií v takýchto cyklických spoločnostiach dosahoval návratnosť okolo 30% ročne. Pri pozeraní sa na valuácie si stačí vybrať len pár hlavných metrík a sledovať ich pohyby.
Last three instances when S&P 500 real earnings yield turned negative were in 1987, 1999 and 2008👇 The rest is history. $SPX ht @Not_Jim_Cramer pic.twitter.com/FltI62Uya3
— Michael A. Arouet (@MichaelAArouet) May 21, 2021
S&P 500 Earnings Yield je v podstate prevrátenou hodnotou pomeru ceny k zisku (P/E). Vypočítava sa tak, že sa zoberú posledné dvanásťmesačné zisky spoločností v S&P 500 a vydelia sa trhovou hodnotou indexu. Výsledok je vyjadrený v percentách a v príklade vyššie je ešte upravený o mieru inflácie.
Záver
Správne načasovanie akciového trhu si vyžaduje čas a prax. Cieľom nie je trafiť presne dno a vrchol. Cieľom je využívať, čo najvýhodnejšie ceny v náš prospech.
Investor musí byť pripravený na to, že aj dáta môžu ukazovať mylné hodnoty, a to najmä v extrémnych prípadoch, ako je veľká kríza, prípadne valuačné bubliny.
Trh sa každým rokom dynamicky mení. Skúsený investor môže tieto zmeny na trhu zachytiť a pri správnom prieskume a risk manažmente z nich môže benefitovať či dokonca poraziť návratnosť trhu.
Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť:
- Je nudné investovanie cestou k vyšším výnosom?
- Rastové akcie: Na čo si dať pozor.
- Kedy je dobre investovať do komodít ?
- Dividendové akcie: Na čo si dať pozor.
Zdroje : chronohistoria.com