Čo je dividendové investovanie
Dividendové investovanie je jednou z najpopulárnejších a široko uznávaných metód investovania. Je to, preto, že dividendy poskytujú stabilný tok príjmov a zároveň umožňujú investorom ťažiť z rastu podkladových aktív. To je výhodné najmä pre tých, ktorí hľadajú pasívny príjem, pretože im to umožňuje profitovať z rastu podkladových aktív bez toho, aby museli aktívne spravovať svoje investície.
Keď sa hodnota akcií vyplácajúcich dividendy zhodnocuje, dividendy sa postupne stávajú väčšou časťou celkového výnosu. Výnosy z dividendového investovania môžu byť preto významnejšie, ako výnosy z akcií nevyplácajúcich dividendy.
Dividendové investovanie môže navyše poskytnúť investorom určitý stupeň ochrany portfólia. Keď je akciový trh volatilný, dividendové akcie môžu poskytnúť stabilný tok príjmov. To môže pomôcť investorom chrániť svoje portfólio pred výraznými stratami. Avšak pri investovaním do dividendových spoločností je potrebné zvážiť niekoľko dôležitých kritérií.
Prečítajte si tiež: 5 spôsobov, ako zarábať pri investovaní do akcii
Nie je to o yielde!
Môže sa zdať, že čím väčší je yield na dividende tým lepšie pre nás. Často to však nie je pravdou.
Spoločnosť s dividendou 2%, solídnou históriou, predvídateľnými výnosmi a konzistentným vyplácaním dividend je atraktívnejšia ako spoločnosť s dividendou 4%, zlým alokovaním kapitálu a kolísavou cenou akcií.
Skvelým príkladom sú fondy/firmy investujúce do nehnuteľností. Tie lákajú s obrovskými dividendami často od 5% vyššie, ale bližší pohľad u mnohých môže odhaliť niektoré prekvapivé čísla, ako sú neudržateľné výplaty, príliš veľa dlhov alebo rizikové vystavenie rastúcim úrokovým sadzbám.
V iných prípadoch môže mať akcia vysokú dividendu, pretože jej cena padá, čo môže byť znakom ďalších problémov.
Pozor na vysoké payout ratio
Payout ratio je jednou z najdôležitejších metrík vo svete dividend. Používa sa na určenie či súčasný zisk spoločnosti môže primerane podporiť výšku dividendy. Ak tomu tak nie je, tak niekde je pravdepodobne problém a takýmto spoločnostiam býva lepšie sa vyhnúť.


Povedať, aký je ten správny pomer je zložité, keďže pre každý typ spoločnosti môže byť tento pomer o niečo iný. Trebárs zmienené fondy investujúce do nehnuteľností mávajú jedinečnú finančnú štruktúru, ktorá vyžaduje, aby vrátili veľkú väčšinu svojich príjmov investorom. Z tohto dôvodu je vysoké payout ratio pre takéto spoločnosti takmer samozrejmosťou.
Všeobecne by sa ale dalo povedať, že payout ratio pod 50 % sa považuje za zdravé a udržateľné. Je však dôležité poznamenať, že aj vyššie payout ratio sa dá považovať za prijateľné, ak je spoločnosť v stabilnej finančnej situácii a je schopná udržať vyplácanie dividend.
Dobrým príkladom môžu byť firmy ako Coca-Cola alebo Unilever. Obidve tieto spoločností majú payout ratio okolo 70%.

Nerobte dividendy vašou jedinou prioritou
Dividendy sú jednou z najdôležitejších súčastí investovania, no určite nie sú konečným ukazovateľom, na ktorý sa treba pozerať.
Dividenda by mala byť braná skôr ako bonus. Za každou spoločnosťou sa skrýva množstvo prvkov, ktoré z nej robia správnu alebo nesprávnu kúpu. Pritom mnohé z týchto faktorov nemajú nič spoločné s vyplácaním dividend. Veci, ako spätné odkúpi akcií, rast ziskov a free-cashflow sú len niektoré z kľúčových atribútov, ktorým musia investori venovať pozornosť.
Aby ste sa uistili, že robíte rozumné investičné rozhodnutie, vždy sa pozrite bližšie do toho, čo daná spoločnosť robí, ako funguje a akú má pozíciu do budúcnosti. Solídna spoločnosť často povedie k vysokej dividende, ale silná dividenda nie vždy vedie k silnej spoločnosti. Predsa len 5% dividenda asi bude zanedbateľná ak vaša pozícia spadne o 50%.
Reinvestujte
Reinvestovania dividend je šikovný spôsob, ako rozšíriť svoje portfólio a s postupom času si zväčšovať bohatstvo.
Reinvestovaním dividend môžu investori profitovať zo zloženého úročenia, vyšších výnosov a zníženého rizika. Treba si uvedomiť, že reinvestovanie dividend sa netýka tých, ktorí sú odkázaní na príjem z dividend, najčastejšie ľudí v dôchodkovom veku.
This chart shows the importance of dividend reinvesting compared to not.
Keep those retirement accounts compounding.
Longterm you’ll be glad you did. $SPX #sp500 $spy #dividends pic.twitter.com/tkCZx7j4ug
— MAPsignals (@mapsignals) December 26, 2022
Hľadajte potenciál rastu
Už bolo povedané, že by sme sa mali zamerať na schopnosť spoločnosti vyplácať dividendu, tak isto je dôležité odsledovať ako sa pohybovalo vyplácanie dividend v minulosti a či bolo ozaj pravidelné. Okrem toho je však podstatné pozrieť sa na budúci potenciál spoločnosti zvýšiť výplatu dividend.
Pri investíciách to nie je len o zameraní sa na to, za aký yield sa akcie obchodujú v súčasnosti. Je to aj o tom realisticky odhadnúť schopnosť spoločnosti vyplácať dividendu do budúcna.
Spoločnosti, ktoré zvyknú pravidelne zvyšovať dividendu z roku na rok zvyknú byť viac finančne stabilné a lepšie schopné odolávať potenciálnemu spomaleniu rastu. Dalo by sa povedať, že tieto spoločnosti sú viac flexibilné.
Na začiatku roka 2012 bol priemerný dividendový výnos akcií v indexe S&P 500 2,06 %. V januári 2000 to bolo 1,16 %; v roku 1982 to bolo 5,68 %; a v roku 1932 to bolo až 9,52 %. Tieto čísla ukazujú ako sa priemerný dividendový výnos môže v priebehu času výrazne meniť.
Pri správnom prístupe môže investovanie do dividendových spoločností pridať exponenciálne množstvo hodnoty do portfólia investora. Kľúčom je vedieť, základné princípy výberu kvalitných spoločnosti, ktoré ponúkajú najsilnejšie výnosy pri minimalizácii rizika a zachovaní rozmanitosti.
Zdroje: dividend.com