Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:
Z amerických trhov nás najviac zaujali tieto novinky:
Trhy v zóne extrémnej chamtivosti
Americké indexy sa včera uzavreli v zóne extrémnej chamtivosti podľa známeho indikátoru CNN Fear and Greed index.
Naposledy sa indexy v tejto zóne nachádzali pred viac ako štyrmi mesiacmi a pre predstavu len pred ani nie tromi mesiacmi sa trhy nachádzali v zóne extrémneho strachu.
Index strachu a chamtivosti slúži ako barometer pre emócie, ktoré dominujú na trhoch. Spája rôzne faktory, ako sú objemy trhu, indikátory sentimentu, pohyby akcií a volatilitu.
Zóna extrémnej chamtivosti ešte nemusí nevyhnutne znamenať, že indexy sa okamžite prepadnú. Ide však o varovný signál. Investori si môžu z tohto indikátoru vyvodiť to, že aspoň menšia korekcia by bola pre trhy zdravá.
FEAR AND GREED INDEX 75/100 = EXTREME GREED pic.twitter.com/giw28vlGEF
— Breaking Stocks 🎢 (@BreakingStocks_) June 8, 2023
Trh práce sa ochladzuje
Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, prudko vzrástol. Najväčší nárast žiadostí za takmer dva roky hlásil rezort práce USA vo štvrtok večer v reporte, ktorý sa vydáva každý týždeň.
Žiadosti o štátne dávky vyskočili o 28 000 na sezónne upravených 261 000 za týždeň. Ide o najvyššiu úroveň od októbra 2021. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters predpovedali pre tento týždeň len 235 000 žiadostí.
„Nárast dávok v nezamestnanosti by mohol byť znakom nárastu prepúšťania. Vzhľadom na nestálosť tohto indikátoru z týždňa na týždeň je však príliš skoro na to, aby sme dospeli k nejakému záveru,“ povedal Conrad DeQuadros, hlavný ekonomický poradca Brean Capital

CEO Meta sa vyjadril k Apple konferencii
Šéf spoločnosti Meta, Mark Zuckerberg sa vyjadril k nedávnej konferencii Apple, kde firma predstavila svoj headset Apple Vision Pro. Ide o hlavného konkurenta pre Quest, ktorý vlastní Meta a na ktorom chce postaviť svoju víziu Metaverse.
„Nevidím žiadne magické riešenia, ktoré by naše tímy ešte nepreskúmali a nepremysleli. V Apple Vision Pro je displej s vyšším rozlíšením a medzi všetkými technológiami, ktoré tam vložili na jeho napájanie, stojí sedemkrát viac a teraz vyžaduje toľko energie, že na jeho používanie potrebujete batériu a k nej pripojený kábel.
Myslím si, že ich produkt skutočne ukazuje rozdiel v hodnotách a víziách. Inovujeme, aby sme zaistili, že naše produkty sú, čo najdostupnejšie pre každého. Práve vďaka tomu sme predali desiatky miliónov Questov.“
Nový bull market?
Index S&P 500 vo štvrtok uzavrel nad hranicou, ktorá znamenala jeho odchod z najdlhšieho medvedieho trhu od roku 1948.
Podľa kritérií, ktoré používa Dow Jones Market Data a mnohí ďalší pozorovatelia trhu, 20% nárast z nedávneho minima signalizuje začiatok býčieho trhu zatiaľ, čo 20% pokles signalizuje začiatok medvedieho trhu. To znamená, že trh je vždy buď na býčom alebo medveďom trhu.
Na základe dát možno vypozorovať, že za posledných 80 rokov sa udalosť kedy trh z býčieho trhu ihneď preskočil do medvedieho trhu stala len pár krát. Konkrétne počas krízy v roku 2000 a 2008.
It's official. A new bull market is confirmed.
The S&P 500 is now up 20% from its 10/12/22 closing low. The prior bear market saw the index fall 25.4% over 282 days.
Read more at https://t.co/H4p1RcpfIn. pic.twitter.com/tnRz1wdonp
— Bespoke (@bespokeinvest) June 8, 2023
Čo dnes sledovať ?
Čo sa earnings týka tak dnes svoje výsledky zverejní spoločnosť NIO. Na zozname nie sú žiadne významné ekonomické udalosti, ktoré by mali výrazne hýbať trhom.
Investori sa sústreďujú na ďalšie rozhodnutie Fedu o úrokových sadzbách po zasadnutí výboru centrálnej banky 13. až 14. júna.
Známky spomaľovania ekonomiky a zmierňovania inflácie podnietili očakávania, že Fed nechá sadzby nezmenené. Očakávania a sentiment sa však ľahko zmenili v dôsledku krokov iných centrálnych bánk. Bank of Canada v stredu prekvapila trhy nečakaným zvýšením sadzieb o štvrť percentuálneho bodu po predchádzajúcej pauze.
Kľúčové údaje o inflácii vo forme májového indexu spotrebiteľských cien (CPI) budú taktiež zverejnené ďalší týždeň 13. júna a zostávajú neznámym faktorom a možno kritickým katalyzátorom pre ďalší krok Fedu. Aktuálne CME Fed Watch ukazuje 75% pravdepodobnosť, že Fed na svojom nasledujúcom stretnutí sadzby nezvýši.
Zdroje: morningstar,barrons,cnbc,Twitter