K odstávke americkej vlády má dôjsť už tento týždeň, pokiaľ Kongres na poslednú chvíľu nedosiahne dohodu o schválení výdavkových zákonov. Termínom financovania má byť už 30. september.
Počas odstávky môže vláda míňať peniaze len na základné služby, ako je presadzovanie práva a verejná bezpečnosť. Státisícom vládnych pracovníkov budú meškať výplaty, čo vnesie novú dávku neistoty do ekonomiky.
V histórií sa tento scenár odohral už viac ako 20 krát, pričom väčšinou odstávky netrvali dlho. Priniesli však so sebou vždy len nepokoje pre vládu a nepohodlie pre občanov.
Okrem toho tieto odstávky zvyknú mať aj určitý dôsledok na HDP krajiny. Príkladom môže byť odstávka v roku 2013, ktorá vytiahla z americkej ekonomiky 24 miliárd dolárov pričom trvala 16 dní. Zároveň táto udalosť mala za dôsledok zníženie ročného rastu HDP o 0,6%.
Ekonóm Greg Daco odhadol, že odstávka vlády už iba na jeden týždeň by mohla znížiť reálne HDP o 6 miliárd dolárov, čo predstavuje rast 0,1%.
Vplyv na akcie
Nové čísla od spoločnosti RBC Capital Markets zverejnené tento týždeň zistili, že odstávky, ktoré trvali viac, ako 10 dní viedli k priemernému poklesu indexu S&P 500 o 10,2%.
Konkrétne ide o 7 odstávok, ktoré sa datujú do roku 1976. Výrazny pokles bol však vždy zaznamenaný tesne pred tým, než samotná udalosť odstavenia vlády nastala.
Najväčší pokles o 19,8% nastal pred odstávkou vlády, ktorá trvala 34 dní začínajúc 22. decembrom roku 2018. Išlo o najdlhšiu odstávku vlády v histórií USA. Najmenší pokles akcií o 3,7% nastal po odstávke trvajúcej 21 dní na prelome roku 1995 a 1996.
Po tom, čo je odstávka oficiálne ohlásená, akcie správu ignorujú, čoho dôkazom môže byť grafika nižšie.

Bude nasledovať nárast akcií?
Pokiaľ ide o spojitosť trhových výnosov a vládnych odstávok, existuje aj pár pozitívnych údajov, ktoré by mohli investorov potešiť.
Výskum totiž ukázal, že akcie majú tendenciu prudko rásť po tom, čo sa vládne výdavky znovu obnovia.
Faktom je, že v 50% prípadov, kedy sa vládne výdavky zastavili akcie na túto udalosť nereagovali a pokračovali naďalej v raste.
Na opätovnú obnovu vládnej odstávky, ktorá trvala viac, ako 10 dní, akciové trhy reagovali priemerným rastom 18,9% v nasledujúcich 12-mesiacoch.
Pri sčítaní všetkých dát možno vidieť, že po schválení výdavkových zákonov akcie vo väčšine prípadov rastú a sú zaznamenané len 3 prípady, kedy tomu tak nebolo.

K problematike sa nedávno vyjadril aj hlavný stratég spoločnosti Truist, Keith Lerner slovami:
„Aj, keď neistota okolo vládnych odstávok má tendenciu zvyšovať úzkosť investorov a prispievať ku krátkodobej volatilite akcií, historické dôkazy naznačujú minimálny dlhodobý vplyv na trh.“
Zdroje : finance.yahoo, Twitter