Ratingová agentúra Fitch Ratings uviedla, že stále môže znížiť úverový rating Spojených štátov a to napriek dohode o dlhovom strope v Snemovni reprezentantov, ktorá bola následne schválená aj v Senáte a cez víkend podpísaná prezidentom Bidenom.
USA má v súčasnosti od agentúry Fitch špičkový rating AAA. Ten označuje v jednoduchosti to, že USA sa považuje za subjekt s takmer bezrizikovou schopnosťou plniť svoje finančné záväzky. Tento rating odráža vysokú úroveň dôvery vo finančnú stabilitu subjektu a vysokú pravdepodobnosť včasného splatenia dlhu.
Amerika o AAA rating už v minulosti prišla
Ratingová agentúra Fitch Ratings však v piatok uviedla, že dohoda o dlhovom strope, ktorá zabráni federálnemu bankrotu, nezaručuje, že si vláda USA zachová svoj úverový rating AAA. Niečo podobné sa pritom udualo v roku 2011. Vtedy USA na krátko stratili svoj prestížny AAA rating a to napriek tomu, že dohoda o dlhovom strope prešla cez americký Kongres a v podstate bolo isté, že USA nezbankrotuje.
Fitch, jedna z troch najväčších globálnych ratingových spoločností, zaradila v máji americký úverový rating na „negatívny watchlist,“ kde sa nachádzajú subjekty, ktoré môžu potenciálne zažiť pokles svojho ratingu. Definitívne rozhodnutie ohľadom poklese ratingu sa má uskutočniť v septembri.
„Musíme uvažovať o všetkých dôsledkoch najnovšej kritickej situácie a upraviť podľa toho vyhliadky na strednodobé fiškálne a dlhové trajektórie. Budeme si tiež dávať pozor na zvýšenú politickú polarizáciu vo Washingtone,“ uviedla agentúra, čím odkázala na rastúce ideologické rozdiely medzi politickými stranami.
„Sme presvedčení, že opakované politické rozruchy okolo dlhového limitu a vyriešenia problému na poslednú chvíľu pred dátumom X (dátum, kedy sa vyčerpajú hotovostné pozície a mimoriadne opatrenia ministerstva financií) znižujú dôveru USA riadiť fiškálne dlhové záležitosti.“

Problém je vláda, nie ekonomika
Podľa agentúry Fitch rating USA podporujú „výnimočné silné stránky,“ ako napríklad veľkosť ekonomiky či vysoký hrubý a domáci produkt na obyvateľa spojený s „dynamickým podnikateľským prostredím.“
„Americký dolár je poprednou svetovou rezervnou menou, ktorá vláde poskytuje bezkonkurenčnú flexibilitu financovania,“ uviedla firma. Obávala sa však, že „niektoré z týchto silných stránok by mohli časom narušiť nedostatky vo vláde.“
Spoločnosť taktiež hovorí, že sme svedkami „stáleho zhoršovania riadenia vlády už posledných 15 rokov.“
Čo ak by rating zhoršili?
Zníženie úverového ratingu by mohlo viesť k vyšším nákladom na pôžičky pre vládu USA. Keď sa úverový rating krajiny zníži, investori môžu požadovať vyššie úrokové sadzby, aby kompenzovali vnímané zvýšenie rizika. To by malo za následok vyššie náklady na obsluhu štátneho dlhu a mohlo by to ďalej zaťažiť štátny rozpočet.
Samozrejme volatilita na akciovom a dlhopisovom trhu by tak bola samozrejmosťou. Je dosť možné, že by sme videli značné oslabenie amerického dolára. Z týchto dôvodov by bola neistota investorov výrazne zvýšená.