Európska únia uzavrela dohodu o protimonopolných opatreniach, ktoré by sa mohli výrazným spôsobom dotknúť najmä amerických technologických gigantov Meta (Facebook), Apple, Amazon a Google (Alphabet). Do platnosti by mohla vojsť už v októbri 2022.
Európska komisia a Európska rada s podporou členských štátov EÚ vo štvrtok dosiahli historickú dohodu v súvislosti s Digital Markets Act (Zákon o digitálnych trhoch), ktorý obsahuje súhrn pravidiel zameraných na spoločnosti, u ktorých hrozí, že dosiahnu monopolne postavenie v rámci internetovej ekonomiky.
Pravidlá tohto zákona sa majú vzťahovať na technologické firmy s trhovou kapitalizáciou aspoň 75 miliárd eur alebo s ročným príjmom v rámci Európskej únie vo výške aspoň 7,5 miliardy eur v priebehu posledných troch rokov. Takáto firma musí mať zároveň aspoň 45 miliónov užívateľov mesačne alebo 10 000 firemných užívateľov v EÚ.
We have a deal on the Digital Markets Act!
Last trilogue with @Europarl_EN and @EUCouncil ended with a good, strong agreement.
Follow the press conference at 8:45 on EbS → https://t.co/VL3mAsRtF6pic.twitter.com/DDGWbRvpkL
— European Commission 🇪🇺 (@EU_Commission) March 25, 2022
Kým legislatíva vojde do definitívnej platnosti je ešte nutné, aby jej finálnu verziu oficiálne prijal Európsky parlament a tiež 27 krajín Európskej únie.
Margarethe Vestagerová, ktorá je šéfkou výboru EÚ pre hospodársku súťaž tvrdí, že sa tak stane pravdepodobne v priebehu októbra tohto roka. Digital Markets Act prirovnala z pohľadu významu k antimonopolnym reformám v bankovníctve a v energetickom či telekomunikačnom sektore.
Hlavným cieľom zákona má byť zamedzenie technologickým gigantom v zneužívaní ich dominancie na trhu v porovnaní s menšími konkurentmi. Veľké firmy typu Google, Amazon, Meta či Apple sú častokrát kritizované za to, že prevádzkujú uzavreté systémy, ktoré užívateľom komplikujú prechod od jedného poskytovateľa služby k druhému.
Príkladom obmedzení, ktoré čakajú Google a spol. je zákaz uprednostňovania ich softvérov pred konkurenčnými. Ide napríklad o nastavenie prehliadača Chrome ako predvoleného prehliadača v zariadeniach od Google. Firmy taktiež budú musieť zaručiť interoperabilitu, teda schopnosť rôznych aplikácii vzájomne spolupracovať. To by napríklad mohlo znamenať, že softvér Apple iMessage bude nútený vymieňať si dáta napríklad s Messengerom alebo WhatsApp, ktorý je zas pod kontrolou firmy Meta (Facebook).
EU lawmakers have just agreed that services like WhatsApp and iMessage will have to open up and interoperate with smaller platforms 👀 it’s part of The Digital Markets Act, that takes aim at tech giants like Apple, Google, Microsoft, Meta, and Amazon https://t.co/WTthGH8mZg pic.twitter.com/ayYYxJeB3k
— Tom Warren (@tomwarren) March 24, 2022
Apple v reakciu na tuto legislatívu uviedla, že táto legislatíva môže ohroziť súkromie a zabezpečenie užívateľov. Meta a Amazon zatiaľ odmietli túto dohodu komentovať.
Zdroj: cnbc.com