Google je súdený americkou vládou za údajne využívanie monopolných taktík s cieľom získať dominanciu na trhu s vyhľadávačmi.
Americké ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že Google, ktorý vlastní 90% podiel na trhu s vyhľadavacími nástrojmi, zaplatil obrovské sumy spoločnostiam Apple a Samsung, aby sa stal predvoleným vyhľadávacím nástrojom pre produkty týchto firiem.
Súdny proces sa začal 12. septembra a mal by trvať 10 týždňov s tým, že o konečnom verdikte rozhodne sudca Amit Mehta, ktorého do svojej funkcie na okresnom súde v DC vymenoval bývalý prezident Barack Obama.
Tento súdny spor sa považuje za jednu z najvýznamnejších výziev s cieľom prevencie monopolu odkedy ministerstvo spravodlivosti zažalovalo Microsoft v roku 1998 za kontrolu nad trhom s osobnými počítačmi.
V tomto prípade súd rozhodol, že Microsoft použil monopolné taktiky proti svojej konkurencii no firma nakoniec dosiahla dohodu, ktorá spoločnosť nerozbila.
Zaujímavosťou je, že rovnaký právnik, ktorý v roku 1998 zastupoval na súdnom procese Microsoft momentálne zastupuje Google.
Global search engine market share:
🇺🇸 Google: 91.85%
🇺🇸 Bing: 3.02%
🇷🇺 Yandex: 1.49%
🇺🇸 Yahoo: 1.17%
🇨🇳 Baidu: 1.06%
🇺🇸 DuckDuckGo: 0.54%
🇰🇷 Naver: 0.48%🌍 Other: 0.39%
— World of Statistics (@stats_feed) September 13, 2023
Dôkazy proti Googlu
Jedným z hlavných argumentov, ktorého sa Protimonopolný úrad chytil je, že Google platil obrovské sumy ročne za to, aby naďalej ostal predvoleným nástrojom vyhľadávania na smartfónoch a iných zariadeniach Apple.
Faktom je, že Apple dobrovoľne prvýkrát nainštaloval Google ako predvolený vyhľadávací nástroj v roku 2002.
Interné informácie z firmy hovoria, že v tejto dobe bolo primárnym cieľom Googlu vytvoriť, čo najviac spoluprác tohto typu za účelom získať čo najväčší podiel na trhu.
Z obáv konkurencie preto Google navrhol spoločnosti Apple v roku 2005 platiť za to, aby mohol byť predvoleným vyhľadávačom na ich zariadeniach.
Ako protiargument spoločnosť Google uviedla, že napriek ich vysokému podielu na trhu stále čelia konkurencii. Používatelia údajne majú veľa iných spôsobov, ako pristupovať na web, než sú predvolené vyhľadávacie nástroje.

Čo je v stávke?
Výsledok prelomového prípadu by mohol priniesť významné zmeny pre Google a budúcnosť internetu. Je však rovnako pravdepodobné, že súdny proces nepovedie k žiadnym zmenám a Google bude môcť pokračovať v biznise tak ako doteraz.
Očakáva sa, že americký sudca Amit Mehta vynesie rozsudok až začiatkom budúceho roka. Ak sa rozhodne, že Google porušil zákon, ďalší súd rozhodne o tom, aké kroky treba podniknúť na kontrolu spoločnosti.
Ak vláda USA vyhrá tento prípad, môže to znamenať, že Google už nebude automaticky nainštalovaný ako predvolený vyhľadávací nástroj na smartfónoch.
To by mohlo čiastočne ohroziť jeho pozíciu svetového lídra vo vyhľadávaní. Pre konkurenčné spoločnosti, ako Bing by tak mohlo ísť o šancu prvýkrát získať konkurenčnú výhodu nad Googlom a priniesť tak výrazne novú dynamiku do prostredia nástrojov pre vyhľadávanie.
Ďalším riešením by mohlo byť potenciálne rozdelenie firmy s cieľom zabrániť vzniknutiu ďalších monopolov v nových trhoch, ako je napríklad AI.
Zdroje : searchengineland, bbc, forbes