Americká centrálna banka Fed v stredu večer oznámila, že úrokové sadzby nateraz nezvýši a ponechá ich na úrovní 5,25-5,5%. K dvanástemu zvýšeniu sadzieb od marca 2022 sa tak zatiaľ neodhodlala.
Fed však naznačil, že do konca roka očakáva jedno zvýšenie sadzieb a v budúcom roku zníži sadzby menej, než sa pôvodne očakávalo.
Dnešný krok nezvýšiť sadzby bol v súlade s očakávaniami trhu. Nástroj Fed Watch tejto možnosti predpovedal 99% pravdepodobnosť, kým zvýšeniu sadzieb o ďalších 25 bázických bodov verilo len zvyšné jedno percento.
Akciové indexy sa prepadli
Americké trhy boli pred oznámením v rozpačitej nálade. S&P500 rástol o 0,10%, Nasdaq klesal o 0,2% a Dow posilňoval o 0,50%.
Trhy napokon vyhodnotili FOMC negatívne, k čomu ich prinútil najmä jastrabejší tón FOMC a šéfa Fed Jeromeho Powella. S&P500 ukončil deň prepadom o 0,94%, Nasdaq klesol o 1,53% a oslabil aj predtým rastúci Dow, konkrétne o 0,22%.
Čo ukázal bodový graf?
Bodový graf, ktorý znázorňuje očakávania predstaviteľov Fedu smerom do budúcnosti, naznačil, že sadzby stúpnu ešte aspoň o 25 bázických bodov.
Podľa grafu by zároveň malo dôjsť k dvom zníženiam sadzieb v budúcom roku, čo je však o dve zníženia menej, než graf naznačoval počas poslednej aktualizácie v júni. To by znamenalo sadzbu fondov na konci budúceho roka okolo úrovne 5,1%.
Bodový graf je zostavovaný anonymne. Vie sa však, že 12 členov FOMC je ešte za ďalšie zvýšenie sadzieb, kým sedem je proti. V júni bolo proti o jedného menej.
Dôležitou informáciou tiež je, že dlhodobá očakávaná úroková sadzba zostala na úrovni 2,5%. Jej nezvýšenie môže signalizovať, že Fed stále počíta s tým, že chce dostať infláciu na 2 percentá a neakceptuje ju dlhšiu dobu vyššie.
Očakávania od rastu HDP
Centrálna banka tiež zverejnila očakávania týkajúce sa rastu americkej ekonomiky. Po novom predpokladajú, že v tom tomto roku porastie o 2,1% čo je dvojnásobok júnoveho odhadu.
Fed taktiež neočakáva, že dôjde k recesii. Minimálne nie v dohľadnej dobe. Teraz odhaduje rast americkej ekonomiky v roku 2024 na úrovni 1,5%, čo je nárast z odhadu 1,1% rastu v júni.
Inflácia, nezamestnanosť a trh práce
Pokiaľ ide o infláciu, hlavného súpera Fed, pre ktorú pristúpil od minulého roka k razantnému zvyšovaniu sadzieb, vidí ju v tomto roku na úrovni 3,7%, čo je menej než odhadovaných 3,9% v júni.
Nuž a pokiaľ ide o nezamestnanosť, Fed predpokladá, že zostane na úrovni 3,8%, čo je menej, než predošlý odhad 4,1%.
Fed označil trh práce za stále silný a ekonomickú aktivitu označil ako „expandujúcu solídnym tempom“ na rozdiel od „miernej“ v júni.
Fed taktiež naznačil, že stále verí v scenár mäkkého pristátia bez recesie, no nevyhlasuje, že má definitívne vyhrané.
Okrem zvyšovania sadzieb bojuje s infláciou znižovaním držby svojich dlhopisov, takzvaným kvantitatívnym uťahovaním. Pri tomto procese znižuje súvahu centrálnej banky a doposiaľ ju okresal o 815 miliárd dolárov. Mesačne ju kresá o 95 miliárd USD sťahovaním dlhopisov, ktoré nereinvestuje.
Čo povedal Powell?
Po zverejnení tlačovej správy sa už pozornosť sústredila na tlačovú konferenciu. Tá začala o pol deviatej večer stredoeurópskeho času a priniesla niekoľko zaujímavých vyjadrení šéfa centrálnej banky Jeromeho Powella.
,,Sme v pozícii, aby sme pri určovaní rozsahu dodatočného upevnenia politiky mohli postupovať opatrne. Chceme vidieť skutočne presvedčivé dôkazy, že sme dosiahli primeranú úroveň. Vidíme pokrok a vítame to. Ale viete, musíme vidieť väčší pokrok, kým budeme ochotní dospieť k nejakému záveru,” uviedol k tomu, či Fed už skončil so zvyšovaním sadzieb.
Zostane inflácia zaseknutá nad cieľom?
Andrew Hollenshorts, ekonóm z Citigroup, si myslí, že boj s infláciou sa nekončí.
,,Fed a Powell poslali na dnešnom stretnutí FOMC jednoznačne jastrabie posolstvo. Fed predpovedá, že inflácia sa bude stabilne ochladzovať, zatiaľ čo trh práce zostáva historicky napätý. Podľa nášho názoru je však pravdepodobnejšie, že pretrvávajúca nerovnováha na trhu práce udrží infláciu zaseknutú nad cieľom,” upozornil na to, že Fed môže mať dlhú dobu problém dostať infláciu k želaným dvom percentám.
Jastrabejší, než očakávali
Aj podľa Alexandry Wilson-Elizondo z Goldman Sachs Assets Management bola tlačová konferencia Powella jastrabejšia, než sa čakalo.
,,Mnohí predpokladali, že v Jackson Hole uvidíme držanie sa jastrabieho tónu, čo Powell aj potvrdil. Vyhlásenie však bolo ešte jastrabejšie, než sa očakávalo,” priznala.
Strategička Goldman Sachs si myslí, že k takémuto postoju viedla centrálnu banku aj skutočnosť nárastu ceny energii či odolná spotreba.
,,Nevidíme jediný nadchádzajúci medvedí katalyzátor, hoci štrajky, vypnutie a obnovenie splátok študentských pôžičiek budú odteraz až do ich ďalšieho rozhodnutia bodať a spôsobovať hrboľaté údaje. V dôsledku toho veríme, že aj ďalšie FOMC bude živé, a nie hotovou vecou,” doplnila.
Pokiaľ ide o zmienených spotrebiteľov, ktorí tvoria asi dve tretiny všetkej ekonomickej aktivity, tí sú stále odolní a pokračujú v míňaní. Ich úspory sa však zmenšili a ich dlh na kreditných kartách prvýkrát prekonal hranicu 1 bilióna dolárov.
Changa prekvapil optimizmus
Jimmy Chang, šéf investičného oddelenia Rockefeller Global Family Office priznal, že ho prekvapil optimizmus Fed pokiaľ ide o vyhliadky ekonomické rastu.
,,Ten optimizmus je pre mňa prekvapením,“ komentoval vyhliadky centrálnej banky týkajúce sa scenáru mäkkého pristátia.
Chang zmienil, že preňho je najdôležitejším ekonomickým ukazovateľom výnos 10-ročných štátnych dlhopisov, ktorý vytvára tlak na bankový systém. Upozornil, že počas FOMC dosiahol úrovne. na ktorých nebol od novembra 2007, zatiaľ čo 2-ročný výnos dosiahol najvyššiu úroveň od júla 2006.
Top brokeri


