Akcie 7 najväčších spoločnosti v indexe Nasdaq klesli po tom, čo jeho správca oznámil, že chce vyriešiť „nadmernú koncentráciu“ indexu.
Index Nasdaq 100 zahŕňa 100 najväčších technologických a biotechnologických spoločností, ktoré sa obchodujú na burze. Zmeny vo váhe indexu prinútia investičné fondy, aby upravili svoje portfólia a predali akcie spoločností, ktoré budú mať svoju váhu v indexe zníženú.
Špeciálna rebalancia Nasdaq 100 sa uskutoční pred otvorením trhu v pondelok 24. júla. Detaily zmien v indexe budú oznámené v piatok 14. júla. Žiadne firmy neplánujú byť pridané ani odstránené z indexu.
At close: 🥗🥗🥗
Link: https://t.co/F4eY8aRYjU pic.twitter.com/ujvNx8MgWh
— unusual_whales (@unusual_whales) July 10, 2023
Tohtoročný nárast indexu
Nasdaq 100 medziročne vyskočil o viac ako 38% po tom, čo americký Fed zmiernil tempo rastu úrokových sadzieb. Uprostred toho vznikol humbuk ohľadom umelej inteligencie (AI), ktorá má potenciál technologickým spoločnostiam rapídne zvýšiť zisky.
Najväčší 6-mesačný nárast Nasdaqu za posledných 40 rokov však viedol k väčšej koncentrácii indexu v rámci najväčších zložiek.
Metodológia indexu uvádza, že Nasdaq zakročí, ak najväčšia zložka indexu presiahne váhu 24% alebo ak súhrnná váha všetkých akcií s individuálnymi váhami nad 4,5% bude väčšia ako 48%.

Cieľ rebalancovania
Sedem najväčších spoločností v indexe Nasdaq 100 tvorí 55% indexu. Najväčšie zmeny v rebalancovaní uvidíme pravdepodobne v rámci týchto siedmich gigantov.
Akcie spoločnosti Microsoft mali k 7. júlu najväčšiu váhu, 12,9%. Firma Apple má váhu 12,5%. Akcie Google majú podiel 7,4%. Nasleduje Nvidia s váhou 7% a tesne za ňou Amazon s váhou 6,9%.
Dokopy viac ako 8% podiel si delia spoločnosti Tesla a Meta.

Cieľ rebalancovania je jasný. Zlepšiť diverzifikáciu indexu a vyhnúť sa podobnej situácií, ktorá sa stala počas dotcom bubliny, kedy len pár firiem ťahalo celý index a následný pád akcií týchto firiem spôsobil hlboký prepad indexu.
Ovplyvní rebalancia Nasdaq 100 ceny akcií?
Špeciálna rebalancia Nasdaq 100 pravdepodobne bude mať krátkodobý vplyv na ceny akcií.
Dopady však budú značne obmedzené. Zatiaľ, čo index Nasdaq je veľmi sledovaný, oveľa viac peňazí je naložených v indexe S&P 500, a preto sa zmenám komponentov indexu S&P 500 venuje oveľa viac pozornosti ako pohybom Nasdaq 100.
Index S&P 500, na rozdiel od Nasdaq 100, je čiste vážený trhovou kapitalizáciou. Dlhodobo dáva rebalancia indexu rozhodne zmysel vzhľadom na nevývaženú koncentráciu spôsobenú rastom technologických firiem.
Špeciálna rebalancia Nasdaqu naposledy prešla v roku 2018 s cieľom znížiť váhy niekoľkých veľkých technologických spoločností vrátane Facebooku, Alphabet a firmy Netflix.
Ďalšia významná rebalancia Indexu Nasdaq prešla v roku 2014 s cieľom znížiť váhu spoločnosti Apple, vyvážiť ostatné zložky indexu a poskytnúť diverzifikovanejšie zastúpenie technologického sektora.
Zdroje: investors, tastylive