Počas utorkového stretnutia riaditeľ JP Morgan Chase Jamie Dimon povedal demokratom Snemovne reprezentantov, že Kongres by mal zrušiť dlhový strop.
„Zbavte sa toho,“ odkázal Dimon zákonodarcom na tému dlhového stropu.
Stretnutie s novou demokratickou koalíciou prichádza len niekoľko dní po tom, ako Kongres na poslednú chvíľu schválil kompromis o zvýšení dlhového limitu skôr, ako by vláda musela prestať platiť účty.
Počas obeda Dimon opísal dlhový strop, ako „absolútnu katastrofu“ a vyzval zákonodarcov, aby ho zreformovali. Šéf JP Morgan chce týmto krokom predísť ďalším krízam, ktoré v dôsledku rastúceho dlhu môžu prísť.
V rozhovore s novinármi po obede Dimon povedal:, že „je skvelé, že sme sa vyhli kríze dlhového stropu“, ale zároveň vyjadroval svoju osobnú preferenciu úplne odstrániť dlhový strop. Inými slovami, uprednostnil by systém, v ktorom by vláda nečelila obmedzeniam pri požičiavaní si a nemusela by riešiť potenciálne riziká a neistoty spojené s dlhovým stropom.
Dimon priznáva, že problematika dlhového stropu je najmä využívaná ako politický nástroj. Každá strana vlády ho používa na vyvíjanie tlaku a na uprednostnenie svojich záujmov. S odstránením dlhového stropu by tak boli spojené aj potenciálne negatívne dôsledky, ktorých si je Dimon vedomý.
Bez tohto limitu môže byť pre politikov motivácia prijímať prísne rozpočtové rozhodnutia a kontrolovať výdavky totiž značne znížená. To môže viesť k nezodpovednej fiškálnej politike.
Grafika: Zvyšovanie dlhového stropu za posledných 30 rokov

Optimizmus ohľadom Ameriky
Okrem dlhového stropu sa na stretnutí so zákonodarcami riešili aj iné problémy. Ide najmä o bankovú krízu a reformy, ktoré by mohli podporiť pracovnú silu Ameriky.
Pokiaľ ide o bankovú krízu, tak šéf JP Morgan pred viac ako mesiacom vyhlásil, že „najhoršie už pravdepodobne máme za sebou,“ zároveň však upozorňoval na to, že „dôsledky bankovej krízy budú pretrvávať roky.“
Čo sa týka pracovných miest tak Dimon na tento problém upozorňoval aj v nedávnej správe pre akcionárov JP Morgan. Podľa neho by Spojené štáty mali riešiť nedostatok pracovníkov prijatím politiky, ktorá podporuje prisťahovalectvo založené na zásluhách a kvalifikovaných pracovníkov.
Uprostred pokračujúcich obáv z vzostupu Číny, Dimon vyjadril optimizmus ohľadom stavu americkej ekonomiky na svetovej scéne a nebojí sa, že by Čína nahradila USA.
„Amerika je vo veľmi dobrej kondícii. Zatiaľ, čo Čína môže byť vnímaná, ako rastúca globálna veľmoc verím, že americká ekonomika je a nejaký čas stále bude lepšia, pokiaľ ide o jej silu a prosperitu. Máme najviac prosperujúcu ekonomiku, akú kedy svet videl.“
Zdroje : cnn.com