Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:
Z amerických trhov nás najviac zaujali tieto novinky:
Črtá sa červený týždeň
Americké akciové trhy vo štvrtok posilnili, no vyzerá to tak, že tento týždeň uzavrú v červených číslach, čím prerušia niekoľko týždňové “víťazné série”.
Index Dow je od úvodu obchodného týždňa, ktorý začal až v utorok, v mínuse 1%, kým index S&P500 stratil 0,6%. Index Nasdaq je zatiaľ v mínuse 0,4%, a ak túto stratu dnes nezmaže, preruší 8-týždňovú sériu zelených sviečok, ktorá je najdlhšia od roku 2019.
Pokiaľ ide o celý mesiac, indexy sú stále vo výraznom pluse – Nasdaq 5,4%, S&P500 4,8% a Dow viac ako 3%.
Oslabenie na trhoch v posledných dňoch je pripisované najmä komunikácii Fedu, ktorý minulý týždeň síce úrokové sadzby nezvýšil, no oznámil skrz tlačovú správu a tzv. “bodový graf”, že plánuje v tomto roku ešte jedno alebo dve zvýšenia úrokových sadzieb. Túto informáciu de facto potvrdil v tomto týždni v Kongrese aj šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell.
,,Trhy boli pod miernym tlakom od tlačovej konferencie a správy Fedu v minulom týždni, v ktorej sa ukázalo, že v tejto chvíli síce nezvýšia sadzby, ale urobia tak v tomto roku ešte raz alebo dvakrát,” označil dôvod oslabenia akciových trhov Yung-Yu Ma, hlavný stratég z BMO Wealth Management.
Podľa niektorých analytikov však táto situácia umožňuje trhu opäť sa nadýchnuť po dlhšom intenzívnom raste. Ten viedol k tomu, že index “strachu a chamtivosti” sa dostal do „extrémnej chamtivosti“, ktorá bola v minulom týždni až na 82 bodoch zo 100. Dnes je na úrovni 79 bodov zo 100, čo však stále značí veľkú chamtivosť.
Zväčša platí, že keď je na trhu prehnaná chamtivosť, nie je dobrý čas na investíciu, pretože trh môže byť prekúpený. Nie je tomu tak však vždy.
FEAR AND GREED INDEX 79/100 = EXTREME GREED pic.twitter.com/AvxGi77IJ1
— Breaking Stocks 🎢 (@BreakingStocks_) June 22, 2023
Powell sa vyhol priamej odpovedi pokiaľ ide o sadzby
Vo štvrtok bol Jerome Powell druhý deň v Kongrese, kde sa ho zákonodarcovia opäť pýtali, kam až stúpnu úrokové sadzby. Šéf Fed však odmietol priamo odpovedať a zdôraznil, že to, na čo by sa mali teraz sústrediť, je rýchlosť, akou sa Fed “pohybuje”. Tá sa po prísnom navyšovaní sadzieb výrazne spomalila.
,,Myslím si, že údaje nám povedia, čo máme robiť. Cieľom nášho posledného stretnutia bolo zmierniť tempo nášho rozhodovania v tejto veci. V minulom roku bolo veľmi dôležité pohnúť sa rýchlo a to sa nám aj podarilo. Teraz to nie je také dôležité.”
Inak povedané Fed pri rozhodovaní o sadzbách bude opatrnejší a bude viac vyhodnocovať ďalšie dáta o inflácii (CPI, PCE) a z trhu práce, obzvlášť ak ide o NonFarm Payrolls.
Bowmanová chce pokračovať v prísnej politike
Hoci Jerome Powell použil včera opatrný tón, pokiaľ ide o tému úrokových sadzieb, razantnejšie sa vyjadrila jeho kolegyňa guvernérka Fed Michelle Bowmanová. Tá opäť potvrdila, že patrí k najprísnejším členom centrálnej banky USA.
Bowmanová zopakovala, že úrokové sadzby budú musieť ísť ešte vyššie, aby Fed zvládol boj s infláciou.
,,Podporila som minulý týždeň rozhodnutie udržať cieľové rozpätie sadzieb na stabilnej úrovni popri tom, ako pokračujeme v znižovane našej súvahy, avšak na to, aby inflácia postupom klesla na náš cieľ, bude potrebne ďalšie zvýšenie sadzieb,” povedala počas prejavu v Clevelande.
Ďalšie dáta z trhu práce
V tomto týždni, ktorý je skúpejší na ekonomické dáta, si možno najväčšiu pozornosť vypýtal report o prvých žiadostiach o podporu v nezamestnanosti, ktorý vypovedá o kondícii trhu práce.
Čerstvé čítanie informovalo o 264 000 nových žiadostiach v týždni, ktorý končil 17 júnom. Je to viac ako očakávaných 260 tisíc, čo môže naznačovať mierne ochladenie trhu práce.
Pokračujúcu podporu v nezamestnanosti poberá 1 759 000 Američanov, čo je menej než 1 782 000 podľa očakávaní.
⚠️BREAKING:
*U.S. JOBLESS CLAIMS RISE 264,000; EST. 260,000; PREV. 264,000https://t.co/f9tAwrZZLG
🇺🇲🇺🇸 pic.twitter.com/4kwSRxamNU
— Investing.com (@Investingcom) June 22, 2023
Akcie Virgin Galactic sa prepadli o 14%
Akcie Virgin Galactic, ktorá plánuje v týchto dňoch prvý suborbitálny let do vesmíru, sa prepadli o viac ako 14% po oznámení, že firma získala prostredníctvom bežnej ponuky akcii 300 miliónov dolárov. Ďalších 400 miliónov chce získať na ďalší rozvoj a rast svojej “vesmírnej flotily”, čiže špeciálnych lietadiel, pomocou ktorých si môžu turisti pozrieť Zem počas suborbitálneho letu.
Akcie firmy sú za posledný týždeň v pluse 23%. Prepad o 14 percent počas pre-market hours do toho zatiaľ nie je zahrnutý.
Apple opäť na ATH
Akcie Apple (AAPL) stúpli vo štvrtok na nové historické maximum 187,04 USD. Prispela k tomu lepšia nálada investorov počas štvrtkovej seansy po troch dňoch oslabení.
Akcie Apple, najväčšej verejne obchodovanej firmy v USA, včera stúpli o 1,6%.
⚠️BREAKING:
*APPLE STOCK RISES TO NEW ALL-TIME HIGH https://t.co/hRmpBvy7v2$AAPL pic.twitter.com/F3yJtUQtx1
— Investing.com (@Investingcom) June 22, 2023
Twitter má už len 1300 zamestnancov
Twitter má už len 1300 zamestnancov. Uviedla to CNBC. Z toho 550 tvoria softvéroví inžinieri a len 20 ľudí pracuje v oblasti dôvery a bezpečnosti.
Musk urobil v Twitteri po jeho kúpe obrovské škrty, čo odôvodnil tým, že firma bola na pokraji bankrotu. V čase, kedy preberal Twitter za 44 miliárd dolárov, mala spoločnosť 7500 zamestnancov.
Hoci škrty boli vraj nevyhnutné, mnohí aktuálne Twitteru vyčítajú, že nedostatočne kontroluje obsah, ktorý môže mať rôzne škodlivé formy. Twitter sa zamestnancov snaží do určitej miery nahrádzať umelou inteligenciou.
AI pomôže zvýšiť HDP o 14%, tvrdí PwC
Poradenská spoločnosť PricewaterhouseCoopers (PwC) vo svojej štúdii odhaduje, že umelá inteligencia prispeje do roku 2030 k rastu svetového HDP až o 14%, čo je odhadom 15,7 biliónov dolárov.
Svet bude čerpať z efektívneho využívania AI, čo zvýši produktivitu práce a dôjde vďaka nej k automatizácii mnohých profesii.
Mnohé iné však budú v dôsledku toho zanikať, čo znamená, že bude musieť dôjsť k rekvalifikácii mnohých ľudí.
Najvýznamnejšie ovplyvní Umelá inteligencia HDP v Číne a v Severnej Amerike. Tieto dva regióny budú “štukou” v adopcii AI, nakoľko sa očakáva, že firmy z týchto regiónov budú aj poobednými lídrami v jej vývoji.
Veľký prínos má AI priniesť najmä v sektoroch zdravotníctva, farmaceutiky a automobilového priemyslu, kde prispeje k pokroku v oblasti autonómnych vozidiel.