Connect with us

Čo hľadáte?

Technologických gigantov môžu čakať ťažké roky, alebo dokonca ich zánik

Microsoft
Zdroj: Pixabay.com

Investori, ktorí investovali alebo plánujú investovať svoje peniaze do akcii technologických gigantov ako sú Meta (Facebook), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Tencent či Alibaba, by mali byť opatrní. Upozorňuje na to Viktor Shevts, vedúci analytik pre globálne a ázijské trhy spoločnosti Macquaire Capital.

Analytik Macquaire Capital v rozhovore na CNBC v rámci relácie „Street Signs Asia” investorom odkázal, aby boli v súvislosti s Big Tech gigantmi opatrní a radšej hľadali na trhu iné zaujímavé investičné príležitosti u menších firiem, ktoré sa objavujú v technologickom segmente a získavajú si na ňom podiel.

Nezvládnu prechod z druhej na tretiu generáciu?

Prečo sa však Viktor Shevts obáva, že giganti typu Apple, Microsoft, Amazon či Meta môžu mať v nasledujúcich rokoch vážne problémy, alebo im dokonca hrozí zánik? Odôvodňuje to tým, že sa blíži doba ďalšej technologicko-digitálnej revolúcie, teda akéhosi skoku z druhej na tretiu digitálnu éru. Zmieňovaní giganti prosperujú z tej druhej a tretia im môže robiť problémy.

,,Jedná vec, ktorú sme sa pri týchto prechodoch naučili je, že len jedna alebo dve spoločnosti takýto prechod skutočne prežijú. Napríklad Microsoft je jedinou veľkou technologickou firmou, ktorá prešla z prvej na druhú generáciu – takmer nikto iný to nedokázal,” upozornil. ,,Otázka teda je, ktorá z týchto spoločnosti má podľa vás najväčšiu príležitosť, možnosť, alebo kapacitu sa tranzitovať? To teraz nie je jasné. Mali by ste staviť na Meta, mali by ste staviť na Google, alebo na Alibaba? Je to veľmi nejednoznačné,” doplnil.

Metaverse a Web 3.0

Akú novú digitálnu generáciu má však Shevts vôbec na mysli? V skutočnosti ide o niečo, čo sa nedá v súčasnosti úplne presne definovať. S novou digitálnou technologickou revolúciou sa však spájajú najmä dva pojmy – Metaverse a Web 3.0.

Metaverse je nový fenomén, pod ktorým si je možné predstaviť virtuálny svet, v ktorom budú ľudia existovať so svojimi virtuálnymi avatarmi. Myšlienka metaverse síce nie je úplne nová, no ošiaľ okolo nej nastal v momente, ako sa Facebook premenoval na Meta a Mark Zuckerberg, čiže zakladateľ Facebooku, predstavil víziu, podľa ktorej do jednej dekády budú užívatelia sociálnych sieti Facebook, Instagram či WhatsApp už plnohodnotnými účastníkmi takéhoto virtuálneho priestoru.

Apple, Google, Microsoft či Amazon však tiež nespia na vavrínoch a podnikajú podobne ako Meta svoje nemalé investície do tohto segmentu. Na trhu práce sa o ľudí, ktorí majú technologické zručnosti v oblasti virtuálnej reality, roztrhol obrovský konkurenčný boj.

Druhý zmieňovaný pojem Web 3.0 má blízko ku kryptomenám (v skutočnosti aj metaverse). Pod Web 3.0 sa totiž najčastejšie rozumie decentralizovaný internet, v ktorom má každý užívateľ  pod kontrolou svoje osobné dáta a teda nemusí ich zverovať samotnému správcovi sociálnej siete, či internetového obchodu, v ktorom nakupuje. Koncept Web 3.0, za predpokladu, že by uspel v tejto podobe, by však mohol naštrbiť súčasnú dominantnú rolu a ziskovosť gigantov ako sú Alphabet či Meta.

Ako budú totiž môcť cieliť reklamu, ak nebudú mať k dispozícii dáta užívateľov? A dokáže Meta prilákať ľudí do svojho metaverse, ak bude silne centralizovaný a teda opäť bude hroziť zneužitie užívateľských dát? Ľudia môžu prirodzene začať preferovať tie priestory, u ktorých to hroziť nebude. Vyjadrenie Shevtsa sú teda možno až príliš pesimistické, no riziká v súvislosti s týmito novými trendmi pre súčasných BigTech gigantov naozaj existujú.

Problémom sú aj regulácie

Technologická revolúcia však nie je jediná vec, ktorá predstavuje pre technologických gigantov potenciálne riziká. Roderick Snell, ktorý je investičným manažérom Baillie Gifford z Edinbourghu upozornil, že BigTech giganti majú čoraz viac problémov, ktoré súvisia s regulačnými tlakmi zo strany ich vlád. Neplatí to len o Číne, kde sa vytvárajú veľké tlaky na vedenie Alibaba či Tencent, ale aj o USA, kde sa rokuje o protimonopolnom zákone pre fintech gigantov.

Nedávno sme v súvislosti stým písali, že pre firmu Meta by mohlo byť kuriózne pozitívne, ak by sa jej kapitalizácia držala pod 600 miliardami dolárov, na ktorú nedávno po zverejnení zlých hospodárskych výsledkov za Q4 klesla, pretože by sa tejto regulácii mohla teoreticky aspoň na čas vyhnúť.

Kapitalizácia Meta (Facebook) klesla pod $600 miliárd. Pre firmu to môže byť aj výhoda

Zvýšené regulačné tlaky na Big Tech firmy môžu ohroziť ich dominantnú pozíciu na trhoch a pomôcť ich menším konkurentom. Zmieňovaný návrh zákona, o ktorom sa  aktuálne bavia v Snemovni reprezentantov, by napríklad mohol obmedziť možnosti firiem ako sú Alphabet, Meta či Microsoft kupovať menšie úspešné startupy, ktoré im konkurujú, s cieľom takto túto konkurenciu prakticky odstrániť. Meta podobným spôsobom získala pod svoje krídla Instagram aj WhatsApp.

Zdroj: cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....