Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:
Z amerických trhov nás dnes zaujali najmä tieto správy:
Vydarený vstup do týždňa
Americké akciové trhy vstúpili do nového týždňa vydareným spôsobom, čím zmazali malú časť strát z minulého obzvlášť negatívneho týždňa, ktorý prehĺbil celý septembrový pokles.
Napriek tomu by bolo prekvapením, ak by tento mesiac uzavreli S&P500, Nasdaq a Dow vyššie, čo znamená, že historicky typický červený september sa zrejme spečatí aj tento rok.
Dnes sa bude pozornosť sústrediť na Washington D.C. a na to, či v Kongrese nájdu republikáni reč s demokratmi, aby sa vyhli možnej odstávke americkej vlády, ku ktorej môže dôjsť už 1. októbra. Stane sa tak, ak sa Kongres nedohodne na zákone o výdavkoch. Takýto scenár by mohol ešte viac naštrbiť rozpačitú náladu na akciových trhoch.
Agentúra Moody’s medzitým varovala, že ak dôjde k odstávke, bude to “úverovo negatívnou udalosťou”, čo môže viesť k zníženiu ratingu USA. ,,Ukázalo by to značné obmedzenia, ktoré silnejúca politická polarizácia kladie na tvorbu fiškálnej politiky v čase klesajúcej fiškálnej sily.”
Moody’s má pre USA zatiaľ stabilný najvyšší rating AAA. Agentúra Fitch ho však po komplikovaných rokovaniach o dlhovom strope v prvej polovici roka znížila na AA+.
MOODY'S WARNS U.S. GOVERNMENT SHUTDOWN WOULD NEGATIVELY IMPACT THE COUNTRY'S CREDIT RATING
IS ANOTHER U.S. DEBT DOWNGRADE COMING? 🇺🇸 pic.twitter.com/RAZtx13lYz
— Investing.com (@Investingcom) September 25, 2023
Focus sa už sústredí na október
Investori sa medzitým už sústredia na október, ktorý býva tradične zaujímavým mesiacom. Veľké prepady zaznamenal október v rokoch 1929 a 1987, no okrem toho je tiež známy ako mesiac, ktorý “umlčal medveďov”.
,,Hoci je október väčšinou jedným z najstabilnejších, je to tiež mesiac, kedy je zväčša dobré investovať pre výborné nákupné príležitosti, pretože je pred novembrom a decembrom, čo sú sezónne silné obdobia pre akciové trhy,” poznamenala Mary Ann Bartels z Sanctuary Wealth.
Čo dnes sledovať?
Spomedzi zaujímavých ekonomických údajov si dnes investori vyhliadnu najmä augustovú správu o stavebných povoleniach a tiež údaje o predaji domov.
Očakáva sa tiež správa o spotrebiteľskej dôvere Conference Board za mesiac September.
V porovnáš predošlým týždňom však ide z pohľadu ekonomických údajov o pokojnejšie obdobie. Nečakajú nás totiž žiadne kľúčové správy z trhu práce, o inflácii a ani od centrálnej banky Fed.
Sadzby sú blízko “stabilnej úrovne”
Úrokové sadzby v USA sú pravdepodobne blízko bodu, na ktorých budú nejaký čas stabilné. Pôjde však o vyššiu úroveň, než na akú sú trhy zvyknuté, povedal prezident Fed v Chicagu Austan Goolsbee.
,,Myslím si, že sa blížime bodu, pri ktorom pôjde skôr o to, ako dlho na ňom vydržíme, než o tom, ako vysoko pôjdeme,” vyhlásil na CNBC.
Tieto vyjadrenia ladia s očakávaniami, že Fed (centrálna banka) je už blízko pokiaľ ide o strop v prípade úrokových sadzieb, no zároveň že ich budúci rok bude znižovať neskôr, než pôvodne avizoval pred letom.
Chicago Fed president Austan Goolsbee:
"The risk of inflation staying higher than where we want it is the bigger risk,"
"We have got to get inflation back down to target…We ought to have 100% commitment." pic.twitter.com/6Fa65Ba3MU
— Wall Street Cartel (@wallstreetcrtl) September 25, 2023
Analytici Goldman Sachs a Morgan Stanley odhadujú, že Fed už sadzby nezvýši vôbec, hoci to z bodového grafu po minulotýždňovom FOMC vyplývalo v podobe ešte jedného avizovaného zvýšenia o 25 bodov neskoršie v tomto roku (november alebo december).
Ropa môže ísť nad 100 dolárov, priznáva CEO Chevron
Generálny riaditeľ Chevron Mike Wirth na CNBC nevylúčil možnosť, že ropa pôjde s cenou nad 100 dolárov za barel v prípade severoamerickej WTI a ešte o čosi vyššie v prípade ropy Brent.
Cenu ropy značne ovplyvňuje politika krajín OPEC, ktoré znižujú jej produkciu v čase, kedy sa ekonomike naďalej darí celkom dobre. ,,Myslím si, že riziká zostávajú skôr smerom nahor, než nadol,” uviedol.
Analýza JP Morgan z úvodu týždňa varuje, že u ropy môže dôjsť k supercyklu, ktorý by vyhnal jej cenu v nasledujúcich rokoch až na 150 dolárov. Ide už o druhú analýzu tejto banky, z ktorej vyplývajú riziká vedúce ku globálnej recesii práve v spojitosti s vývojom ceny tejto dôležitej komodity.