Americké indexy v piatok uzavreli v červených číslach, konkrétne index Dow klesol o 0,55%, S&P 500 klesol o 0,29% a Nasdaq klesol o 0,35%. Všetky tri indexy za tento týždeň neurobili žiadny významný pohyb s tým, že týždeň uzavreli približne o 1% nižšie.
Z veľkých firiem v indexe S&P 500 bola najväčším skokanom týždňa Tesla, ktorá uzavrela týždeň so ziskom 6,58%. Akcie Tesly reagovali rastom po tom, čo výrobné čísla prekonali očakávania.
Na druhom mieste je Nvidia, ktorá uzavrela týždeň o 4,12% vyššie. Cena akcií Nvidie sa tento rok strojnásobila a stále sa drží na svojich maximách.

Údaje o trhu práce
Údaje americkej vlády ukázali, že zamestnávatelia v júni vytvorili 209 000 pracovných miest. Toto číslo nesplnilo očakávania analytikov a trhy reagovali poklesom. Miera nezamestnanosti klesla na 3,6%.
Štvrtková správa o pracovných miestach, ktorá dopadla lepšie, než sa očakávalo, naznačila, že americká ekonomika je naďalej odolná aj napriek vyšším úrokovým sadzbám.
Spoločne tieto údaje pomohli posilniť stávky na to, že Fed sa na svojom júlovom zasadnutí opäť chystá zvýšiť sadzby.
⚠️BREAKING:
*U.S. ECONOMY ADDS 209,000 JOBS IN JUNE
*U.S. UNEMPLOYMENT RATE FALLS TO 3.6%https://t.co/3dRTjn9xUW
🇺🇸 🇺🇸 pic.twitter.com/YSIJ8UHM7h
— Investing.com (@Investingcom) July 7, 2023
Vyššie úrokové sadzby?
Údaj FedWatch od CME ukazuje, že investori očakávajú viac ako 90% šancu na zvýšenie sadzieb o 25 bazických bodov.
Ešte minulý týždeň investori dávali len 87% šancu na zvýšenie sadzieb a minulý mesiac to bolo iba 51%. Sám Fed vo svojich vyhláseniach pár týždňov až mesiacov späť naznačil, že dokým je trh práce silný tak bude držať úroky vyššie.
O tom prečo je silný trh práce pre ekonomiku zlý sa viac dozviete TU.
Na druhú stranu očakávania ďalšieho zvýšenia v septembri podľa nástroja FedWatch mierne klesli. Fed svoje rozhodnutie o úrokových sadzbách urobí už 26. júla.

Stávky na prepad trhu sa znižujú
Investori, ktorí stavili na prepad trhu tento rok začali svoje pozície vo veľkom predávať.
Posun sentimentu možno vidieť na údajoch, ktoré ukazujú, že medvedie pozície vo fondoch obchodovaných na burze len nedávno skĺzli na trojročné minimá.
Medzitým investorský optimizmus vzrastá. Prieskum od Investors Intelligence zistil, že optimistické názory autorov investičných článkov prevyšujú pesimistické v pomere 3 ku 1.
Všeobecne sa príliš optimistický sentiment považuje za inverzný indikátor. Čím väčší je optimizmus tým horšie pre trhy.
Podľa odhadov poskytovateľa analytickej firmy Ortex investori stratili v júni 37 miliárd dolárov stávkami na pád trhu.
Stock Market Short Sellers That Helped Fuel This Year’s Rally Are Finally Giving Up https://t.co/CqK5dR2qgI pic.twitter.com/eXyR7CbNKm
— JE$US (@WallStJesus) July 8, 2023
Zdroje: Twitter, CNBC, Reuters