Väčšina najnovších údajov naznačuje, že ekonomika je stále pomerne silná. Trh práce je na tom dokonca lepšie ako bol pred pandémiou. Inflácia taktiež zreteľne padá z rekordných 9,1% v roku 2022 na 5% podľa najnovšieho reportu.
Aj napriek týmto dobrým správam ekonómovia predpovedajú hlbší pád trhu a pravdepodobnosť recesie sa na základe mnohých metrík stále zvyšuje. To čoho sa všetci boja je oneskorený efekt rekordného zvyšovania úrokových sadzieb.
Je totiž normálne, že ekonomické dáta ukážu skutočný dopad zvyšovania úrokov na ekonomiku až kľudne 12 mesiacov po zvýšení úrokových sadzieb.
Určité známky dopadu úrokových sadzieb na nezamestnanosť môžeme vidieť už v nedávnych dátach. Údaje z ministerstva práce USA v tomto mesiaci ukázali, že zamestnávatelia uverejňovali menej otvorených pozícií a že pracovníci menili prácu menej často, čo je znak toho, že trh práce sa začína ochladzovať.
Ako nízka nezamestnanosť pôsobí na trhy ?
Nízka nezamestnanosť sa zvyčajne považuje za pozitívny signál pre ekonomiku. Veľmi nízka miera nezamestnanosti však môže mať negatívne dôsledky, ako je inflácia a znížená produktivita. Keď sa trh práce dostane do bodu, keď každé ďalšie pridané pracovné miesto nevytvorí dostatočnú produktivitu na pokrytie jeho nákladov, dochádza k problému a k prehratiu pracovného trhu.
Úroveň, pri ktorej sa nezamestnanosť rovná pozitívnemu výstupu, je veľmi diskutovaná. Ekonómovia naznačujú, že keď sa miera nezamestnanosti v USA dostane pod 5 %, ekonomika je veľmi blízko plnej kapacity.
Pri miere nezamestnanosti 3,5% v dobe písania článku by sa dalo povedať, že úroveň nezamestnanosti je príliš nízka a ekonomika v USA sa stáva do istej miery neefektívnou. Trhy všeobecne majú tendenciu vykazovať známky vrcholu počas rekordne nízkej nezamestnanosti.
Ako je možné vidieť tak v minulosti nezamestnanosť pod 5% často viedla k nepokojom na akciovom trhu a v podstate všetky tieto prípady viedli k prepadu trhu aspoň o 20%. Dokonca aj posledné 2 veľké prepady trhu (nepočítajúc pandémiu) boli predpovedané rekordne nízkou nezamestnanosťou.

Nezamestnanosť pravdepodobne narastie
Všeobecne čím nižšia je nezamestnanosť, tým vyššia je pravdepodobnosť, že inflácia bude narastať. Sám Jerome Powell minulý mesiac t.j. marec povedal „Nemyslím, že musíme vidieť prudký alebo enormný nárast nezamestnanosti, aby sme dostali infláciu pod kontrolu.“.
Tým Powell naznačil, že aspoň minimálny nárast nezamestnanosti by bol pre boj proti inflácií pozitívny a dokonca nutný.
Fed predpokladá nárast nezamestnanosti ku koncu roku 2023 na úrovni 4,4%, čo je o necelý jeden percentný bod vyššie ako aktuálna úroveň. Potenciálne vymknutie sa kontroly rastu nezamestnanosti však môže spôsobiť veľa škôd a recesia by v takomto prípade bola takmer samozrejmosťou.
The Fed will pivot once the Unemployment Rate goes above Inflation.
🟠Inflation currently 5.0% YoY
🔵Unemployment Rate at 3.6%Not quite there yet. But getting close.
A bad jobs report in April or May would do the trick. pic.twitter.com/YEcV6ixTdw
— Nick Gerli (@nickgerli1) April 14, 2023
Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť:
- Stráca dolár status rezervnej meny? Jednoducha odpoveď je NIE
- Wall Street manažéri rekordne shortujú trhy! Čo to znamená?
- Investori pozor – sezóna earnings v USA sa naplno rozbieha!
- ECB varuje pred krízou realitných trhov, EK rieši kroky Maďarska a Poľska
Zdroje: investmentmonitor.ai, nytimes.com