Hedžové fondy na Wall Street výrazne navýšujú svoje short pozície, čím stávkujú na to, že trhy padnú. To je pomerne protichodný prístup oproti tomu, čo môžeme vidieť na trhovom sentimente. Ten sa práve podľa znamého Fear and Greed indexu nachádza v zóne chamtivosti.
O short pozíciách informovala hlavná investičná strategička spoločnosti Charles Schwab na twitteri Liz Ann Sonders. Na grafe možno vidieť pozície hedžových fondov vo forme derivátových kontraktov S&P 500 indexu.
Hedge funds currently sitting with largest net short position in S&P 500 futures since late 2011 pic.twitter.com/pqvTCbtmiA
— Liz Ann Sonders (@LizAnnSonders) April 11, 2023
Stávka na recesiu?
Kombinácia metrík založených na ocenení a indikátorov pravdepodobnosti recesie podporuje možnosť, že akcie budú smerovať nižšie.
Faktom totiž je, že väčšina valuačných metrík poukazuje na aspoň mierne nadhodnotenie trhu. To aj napriek poklesu o 13% od decemebra 2021, kedy bol trh na svojich maximách.
Dokonca aj mnohé ekonomické indikátory poukazujú na fakt, že americká ekonomika sa schyľuje ku kontrakcii. Napríklad PMI index, ktorý sleduje obchodné podmienky vo výrobnom sektore ukazuje, že výrobné výstupy dosahujú nové minimá blížiace sa k tým, aké sme mohli vidieť počas pandémie.

V minulosti nám práve situácia vo výrobnom sektore mohla napovedať, kam sa trh bude upínať ďalej. Je možné nájsť v minulosti prípady kedy PMI výrobný index klesal zatiaľ, čo americký trh naďalej rástol. Neskôr sa však táto protichodná korelácia zasa vyrovnala.
Ďalším zaujímavým indikátorom, ktorý Wall Street rozhodne sleduje je invertovaná výnosová krivka. Tento indikátor sleduje rozdiel medzi výnosmi štátnych dlhopisov s dlhodobou splatnosťou a krátkodobou splatnosťou.
Negatívny vzťah medzi týmito dlhopismi značí, že centrálna banka zvyšuje úroky moc rýchlo a investori nechcú držať krátkodobé dlhopisy kvôli možnej recesii. V minulosti sa tento indikátor osvedčil ako extrémne efektívny na predpovedanie recesie a poklesu trhu.
The 3-Month Treasury yield of 5.08% is now 1.67% higher than the 10-Year Treasury yield (3.41%). This is the most inverted yield curve in history. pic.twitter.com/w4fAVMxecO
— Charlie Bilello (@charliebilello) April 11, 2023
Situácií moc nepomáha ani skutočnosť, že štátne federálne banky predpovedajú risk recesie v nasledujúcich 12 mesiacov na 50% až 70%.
Napríklad taký FED v New Yourku predpovedá pravdepodobnosť vzniku recesie na 57%.
Wall Street nemusí mať pravdu
Ak sa pozrieme trochu hlbšie do údajov, ktoré zverejnila Liz Ann Sonders, tak zistíme, že hedžové fondy zaujali veľké short pozície v kontraktoch S&P 500 koncom roka 2011, počas druhej polovice roka 2015, počas druhého štvrťroka 2020, a ako môžeme vidieť, tak aj teraz.
Práve v týchto troch prípadoch sa ukázalo, že shorty fondov značili, že dno trhu sa blíži, a preto robiť akékoľvek unáhlené rozhodnutia na základe týchto dát je zbytočné. Samozrejme ekonomická situácia je iná, ako bola v roku 2015 či roku 2011.
Niekedy sa však shortovanie u hedžových fondov zvykne využívať na kompenzovanie strát, ktoré môžu zažiť pri svojich long pozíciách. To, že hedžové fondy shortujú trh, tak nemusí znamenať, že nenakupujú akcie.
U hedžových fondov treba brať na vedomie fakt, že rozhodnutia manažérov nemusia byť vždy následkom ich iniciatívy. Často to totiž býva čisto nátlak klientov, ktorý rozhoduje o tom, kam manažér investuje.
Prečitajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť:
- Investori na Wall Street neporážajú trhy! Prečo tomu tak je?
- Ako správne časovať padajúci trh?
- 5 pravidiel, ktorých sa držia najúspešnejší investori
- Kedy je dobre investovať do komodít ?
Zdroje : nasdaq.com