Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:
Z amerických trhov nás najviac zaujali tieto novinky:
Inflačné očakávania klesajú
Nálada spotrebiteľov v USA už druhý mesiac po sebe klesla, no ekonomický výhľad sa mierne zlepšil, keďže očakávania týkajúce sa inflácie padli na najnižšiu úroveň za viac ako rok, ukázal prieskum zverejnený v piatok.
Pravidelný report od University of Michigan ukázal, že spotrebitelia počítajú s infláciou na hladine 3,1% pre nasledujúcich 12 mesiacov. Medzitým päťročný výhľad inflácie klesol na jednoročné minimum 2,7% z 3,0%.
Aj napriek tomu, že spotrebiteľský sentiment nesplnil očakávania, dáta týkajúce sa inflačných očakávaní sú pozitívom znakom pre Fed v boji proti zvyšovaniu cien.
US inflation expectations fell in early September to the lowest levels in more than two years as consumers grew more optimistic about the economic outlook. https://t.co/DSN5F6HtGO via @economics @gutavsaraiva pic.twitter.com/EvYT0Eluml
— Steve Matthews (@SteveMatthews12) September 15, 2023
100 dolárov za barel ropy?
Cena ropy sa tento týždeň vyšplhala na najvyššiu úroveň v tomto roku, po tom, čo Saudská Arábia a Rusko pristúpili k zníženiu globálnych zásob a produkcie ropy do konca roka.
Vďaka tomuto fundamentu začalo mnoho bánk špekulovať nad tým či sa ropa opäť dotkne hranice 100 dolárov za barel.
Napríklad analytici Bank of America nedávno naznačili, že pokiaľ si OPEC udrží aktuálnu ropnú politiku tak do konca roka uvidíme 10% nárast v cene tejto vzácnej komodity.
Mnoho inštitúcií vrátane JPMorgan sa však zhoduje na tom, že aj, keby vidíme cenu na 100 dolároch za barel, dlho by sme sa na tejto úrovni neudržali.
Dlhodobý trend hovorí, že cena ropy by mala poklesnúť na 80 dolárov za barel a tam sa po určitú dobu držať.

Spomalenie v sektore polovodičov
Akcie globálnych výrobcov čipov v piatok klesli po tom, čo agentúra Reuters uviedla, že najväčší dodávateľ polovodičov Taiwan Semiconductor údajne odložil dodávky niektorých objednávok kvôli obavám zo spomalenia v sektore.
V reakcii na to investori začali predávať svoje podiely a trebárs akcie najväčšieho výrobcu polovodičov v Európe ASML klesli o 4%.
Taiwan Semiconductor však na report od Reuters nereagoval, a túto správu nazval ako povesť na trhu.
Faktom ale je, že spoločnosť TSMC v júli predpovedala 10% pokles tržieb pre rok 2023 a až 4% pokles prevádzkovej marže pre tento štvrťrok. Ako dôvod bol uvedený slabší dopyt po smartfónoch a počítačoch.
Zdroje : Twitter, cnbc, CNN, Nasdaq, YahooFinance, Reuters