Mnohí investori podľa všetkého aktuálne vsádzajú na to, že inflácia pominie, Federálny rezervný systém (Fed) zníži úrokové sadzby a americká ekonomika sa vyhne recesii, a teda de facto akciové trhy budú neustále stúpať, čím nadviažu na skvelý prvý polrok 2023.
Greg Jensen, jeden z hlavných investičných stratégov Bridgewater Associates, si však myslí, že takýto scenár je nereálny. Bridgewater je pritom najväčší hedžový fond na svete, ktorý založil legendárny investor Ray Dalio. Fond dekády porážal výkonnosť trhu s takmer 3-krát menšou volatilitou.
„Môj názor je, že rastové a inflačné očakávania sú príliš optimistické. V prípade, že predpovede zlyhajú, tak budú trpieť ako investori do dlhopisov, tak aj investori do akcií. A ak sa tento slabnúci rast ekonomiky začne premietať do rastúcej miery úspor, ľahko sa môžeme dostať do recesie, s ktorou bude ťažké sa vysporiadať.“
V reakcii na infláciu, ktorá minulý rok dosiahla 40-ročné maximum, Fed zvýšil úrokové sadzby z takmer nuly na 5%. Vyššie sadzby zvyčajne podnecujú spotrebiteľov, aby namiesto míňania šetrili, čím sa znižuje dopyt po tovaroch a službách.

To sa už teraz premieta na ekonomických údajoch ako výrobný index PMI zverejnený tento týždeň. Zamestnávatelia reagujú prepúšťaním pracovníkov, čo zvyšuje nezamestnanosť a ďalej znižuje výdavky, ochladzuje ekonomiku a zmierňuje tlak na rast cien.
Tweet: Výrobné PMI je v júni na najnižšej úrovni od mája 2020.
⚠️BREAKING:
*U.S. JUNE ISM MANUFACTURING PMI FALLS TO 46.0; EST. 47.2; PREV. 46.9
*LOWEST SINCE MAY 2020 https://t.co/OhxtJDBjiV
🇺🇸🇺🇸 pic.twitter.com/hmC3wJCfjc
— Investing.com (@Investingcom) July 3, 2023
Stimuly je stále cítiť
Vlna vládnych výdavkov od vypuknutia pandémie COVID-19 začiatkom roka 2020 výrazne oslabila vplyv zvýšovania úrokových sadzieb Fedu.
V ekonomike sa točí toľko peňazí, že spotrebitelia nezvýšili svoje úspory tak, ako sa očakávalo, a podniky svoje výdavky stále držia pomerne vysoko.
Vyššie sadzby nakoniec budeme v širšej ekonomike cítiť, čo by mohlo spôsobiť recesiu a ceny aktív tak budú pravdepodobne klesať, tvrdí Jensen. Napriek tomu S&P 500 tento polrok vzrástol o 16% a technologický Nasdaq vzrástol o 32%. To signalizuje, že investori sa spomalenia neobávajú.
„Fed sa zdá byť trochu realistickejší ako trhy, pokiaľ ide o ekonomické prognózy. Trhy potrebujú zníženie sadzieb naa podporu rastu ziskov a na to, aby z aktuálnych úrovni vzrástli ešte vyššie.“
Jensen tiež predpovedá, že inflácia sa bude v budúcnosti pohybovať nad 2% cieľom Fedu, čo obmedzí schopnosť centrálnej banky znižovať sadzby. Situáciu komplikuje aj fakt, že nezamestnanosť je stále dosť nízko.

Zároveň Jensen uznal, že nástroje strojového učenia a umelá inteligencia, ako taká by mohla z dlhodobého hľadiska zvýšiť produktivitu a zmierniť inflačné tlaky.
Skúsený investor už minulý rok varoval v súvislosti s akciami a ekonomikou. V septembri varoval, že USA je v centre globálnej finančnej bubliny, hrozí vážna recesia a ceny aktív môžu klesnúť až o 25%.
Zdroj : finance.yahoo