Index S&P 500 minulý týždeň na krátku dobu prekonal hranicu 4 200 bodov, čo je najvyššia úroveň od augusta minulého roka. Ide o prípad panického nákupu a nadmerného optimizmu alebo o začiatok nového bull marketu? Investiční analytici popredných amerických bánk sa vo väčšine prípadov zhodujú v názore, že americký trh ešte zažije hlbší prepad a tento rast teda nie je udržateľný.
Názory analytikov
Investori „nakupujú v panike“, povedal k téme akciový stratég Morgan Stanley Mike Wilson v pondelkovej správe pre klientov. Wilson je pritom známy ako jeden z najväčších „medveďov“ medzi analytikmi popredných hráčov na Wall Street. „Veríme, že toto rally nebude dlho trvať a ukáže sa ako falošná. Rovnako tak tomu bolo aj minulé leto.“
„Je toto konečne zlom na potvrdenie nového bull runu? Krátka odpoveď znie nie. Existuje veľa technických signálov, ktoré sú v rozpore s myšlienkou, že toto je začiatok nového cyklického býčieho trhu,“ uviedli analytici Morgan Stanley v nedávnom reporte pre klientov.
Avšak nielen v Morgan Stanley, respektíve u Mikea Wilsona si myslia, že trh je stále v medvedej fáze.
Napríklad UBS sa domnieva, že trhy ešte nemajú započítané vo svojej cene všetky dôsledky spôsobené vyššími úrokovými sadzbami rovnako ako pomalší ekonomický rast, ktorý sa začína prejavovať. ,,V dlhopisoch a rozvíjajúcich sa trhoch možno nájsť „lepšiu odmenu za menšie riziko“, napísal Vincent Heaney z UBS.
Investori by sa mali „pripraviť na Armagedon“, varuje zas Stephen Suttmeier, stratég technického výskumu z Bank of America. Aj napriek tomu, že Bank of America zvýšila svoj tohto ročný target pre S&P500 na 4300 bodov, čiže počíta s jeho posilnením oproti súčasným hodnotám, Suttmeier je sám o sebe naďalej pesimistický.
Prečo je trh neracionálny?
Hlavným argumentom prečo analytici Morgan Stanley a iných popredných bánk veria v hlbší pád akciového akciového trhu je fakt, že tento trh je momentálne silno ťahaný technologickými akciami, ktoré zaznamenali relatívne dobré štvrťročné výsledky oproti ostatným spoločnostiam. Ak by sme sa pozreli na index S&P500, ktorý je meraný nie podľa trhovej kapitalizácie, ale rovnomerne, tak uvidíme úplne iný trend.

Ďalším medvedím argumentom je, že zatiaľ, čo index Nasdaq zaznamenáva nové mesačné maximá a valuácie veľkých technologických firiem sa držia vysoko, iné indexy sa držia dole. Ide najmä o sektory, ako banky, maloobchody, cestovanie či akcie s malou trhovou kapitalizáciou. Zvyčajne pri novom bull rune vidíme koreláciu medzi všetkými týmito indexmi.

Posledným často zmieňovaným argumentom je fakt, že korporátne dlhopisy ukazujú pokles zatiaľ, čo ceny akcií rastú. Všeobecne ak korporátne dlhopisy klesajú tak to znamená, že korporácia vidí väčšie riziko pri vyplácaní svojich držiteľov dlhopisov. Zvyčajne je dôvodom zvýšenie dlhu alebo zmena ekonomických podmienok, ktoré sťažujú splácanie týmto držiteľom.

Analytici hovoria, že ocenenia akcií nie sú na súčasnej úrovni atraktívne. Prémia za akciové riziko je totiž veľmi nízka. To znamená, že investovanie do bezrizikového aktíva, ako sú štátne dlhopisy, má pri aktuálnych valuáciach väčší zmysel, ako kupovať akcie.
„Trh je poháňaný najväčšími víťazmi indexu. Veľa investorov teraz nastúpilo do trhu, pretože sa boja, že im uniká ďalší bull market. To však nebude trvať večne. Je kľudne možné, že ešte uvidíme krátkodobý rast na hlavných indexoch. V takom prípade by sme sa mohli podľa nášho názoru vrátiť späť k augustovým maximám z roku 2022, ale potom by sa mal trend rýchlo obrátiť,“ dopĺňa banka Morgan Stanley skrz svojich analytikov.
Zástupcovia Morgan Stanley a niektorých ďalších bánk sú teda v očakávaní, že rally na indexe S&P500 skončí už o pár týždňov. To či sa tento scenár naplní však nie je isté. Každopádne dáta ukazujú, že keby nebolo hŕstky akcií, ktoré tento rok popohnali rally indexu S&P 500, tak by bol tento index nižšie o viac ako 10% z aktuálnych hodnôt.
Zdroje: cnbc, investing, Twitter