Connect with us

Čo hľadáte?

Nemeckej ekonomike hrozí recesia. Guvernér Fed tvrdí, že USA zatiaľ nie (ONLINE – Streda 30.3.)

online (2)

Prinášame vám priebežne aktualizovaný prehľad najdôležitejších ekonomických správ dňa doplnené o zaujímavosti zo sveta technológii a vedy.

Správy zoradené od najnovšej po najstaršiu:

Bitcoin by mal prejsť na ekologickejší konsenzus, navrhuje zakladateľ firmy Ripple. Chris Larsen spojil sily s Greenpeace s cieľom presvedčiť bitcoinerov, aby zvážil prechod z energeticky náročnejšieho Proof of Work konsenzu na ekologickejší konsenzus, ako je napríklad Proof of Stake. Odborníci na kryptomeny však upozorňujú, že tento „prestup“ je nereálny, nelogický a ohrozil by bezpečnosť najznámejšej kryptomeny.

///

Rusko priznalo, že prijímanie platieb za ropu a plyn v rubľoch bude zdĺhavejší proces. Inak povedané aj „nepriateľské štáty EÚ“, kde radíme okrem Nemecka či Francúzska aj Slovensko a Česko, budú môcť naďalej za plyn platiť štandardným spôsobom v eurách. Uviedol to Dmitrij Peskov, hovorca prezidenta Vladimíra Putina, ktorý sa minulý týždeň nechal počuť, že Rusko bude od nepriateľov akceptovať len platby v rubľoch, čo však Európa rezolútne odmietla. Peskov dnes priznal, že tento cieľ stále platí, no defioval ho ako „dlhodobý“.

///

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck vyzval Nemcov na šetrenie pri spotrebe plynu. Habeck označil túto výzvu za akési včasné varovanie pred hrozbou núdzovej situácie, kedy by mohlo mať Nemecko rovnako ako ďalšie členské krajiny EÚ nedostatok tejto dôležitej energetickej suroviny. Minister zároveň uviedol, že ide o prvú z troch etáp včasného varovania a ešte neznamená, že by Nemecko zvažovalo štátny zásah do dodávok plynu domácnostiam či fabrikám. Spotrebiteľov však vyzval, aby uvedomelo znížili spotrebu na možné minimum.

///

Nemecku kvôli závislosti na ruskom plyne hrozí recesia. S takouto správou dnes prišla nemecká rada ekonomických expertov, ktorá sídli v Berlíne. Dôvodom je silná závislosť Nemecka od ruskej energie, ktorá môže zohrať negatívnu rolu, ak sa Nemecko, Rusko a ďalšie členské štáty EÚ spoločne nedohodnú v akej mene budú platiť Rusku za zemný plyn. Rusi trvajú na platbách v rubľoch, čo však EÚ zatiaľ rezolútne odmieta. ,,Vysoká závislosť od ruských dodávok energie so sebou nesie značné riziko nižšieho ekonomického výkonu a dokonca recesie s výrazne vyššou mierou inflácie,“ varujú ekonómovia.

///

Trh s kryptomenami zažil ďalší veľký hackerský útok. Napadnutý bol blockchain, na ktorom beží populárna blockchain hra Axie Infinity. Hackerovi sa podarilo získať pod kontrolu kryptomeny v hodnote 625 miliónov dolárov. Portál Coindesk upozornil, že pravdepodobne išlo o najväčší hack v histórii DeFi.

///

Šéf centrálnej banky Fed v Philadelphii Patrick Harker si nemyslí, že americká ekonomika smeruje do recesie. Jeho komentár nasledoval po tom ako došlo k inverzii 10-ročných a 2-ročných výnosov štátnych amerických dlhopisov, ktoré boli v minulosti predzvesťou recesii. Harker vyhlásil, že zostáva otvorený myšlienke agresívnejšieho zvyšovania úrokových sadzieb, no v máji by mal Fed opäť podobne ako v marci zvýšiť sadzby len o 25 bázických bodov. Zároveň predpokladá, že tento rok dôjde celkovo k siedmim zvyšovaniam sadzieb (prvé sa udialo v marci).

///

Wendy Shermanová varuje pred globálnou potravinovou krízou. Námestníčka ministra zahraničných veci USA uviedla, že zodpovednosť za tuto krízu leží výlučne n pleciach ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorého vojna na Ukrajine ohrozuje nielen dodávky potravín pre hladujúcich Ukrajincov, ale bytostne sa dotýka aj Pakistanu, Líbye, Tuniska, Jemenu či Maroka, ktoré sa spoliehajú na ukrajinský dovoz. Shermanová zmienila, že aktuálne Rusi blokujú priechod zhruba 94 lodiam, ktoré prepravujú z Ukrajiny potraviny na svetový trh.

///

Bohatí Číňania presúvajú majetky do Singapuru. Odkedy protesty v roku 2019 narušili hongkonskú ekonomiku, solventní Číňania začali hľadať alternatívne miesta na uloženie ich bohatstva. Primárnym cieľom ich záujmu sa stal napokon Singapur vďaka veľkej mandarínskej čínskej komunite a absencii dane z bohatstva. Tieto závery vyplývajú z rozhovorov CNBC s poprednými firmami v Singapure, ktoré pomáhajú Číňanom presúvať ich aktíva do mestského štátu prostredníctvom štruktúry tzv. „rodinných kancelárii”. Ide o subjekty, ktoré sú zamerané na správu aktív bohatých domácnosti s tým, že založenie takejto “kancelárie” si vyžaduje aktíva v hodnote aspoň 5 miliónov dolárov. Žiadosti o ich vytvorenie sa za posledných 12 mesiacov viac než strojnásobili.

///

Novým centrom záujmu ruských oligarchov môže byť Turecko. Turecký minister zahraničných veci Melvut Cavusoglu povedal, že krajina je pripravene privítať ruských oligarchov ako turistov a aj ako investorov za predpokladu, že ich styky budú v súlade s medzinárodným právom. Povedal to deň po tom, čo turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že “určité kapitálové skupiny by mohli zaparkovať svoje zariadenia u nás”, čím nepriamo poukazoval na luxusné aktíva z Ruska ako sú jachty či súkromné lietadla.

///

Investor Anthony Scaramucci je zatiaľ ohľadom prognóz pre trhy opatrný. Myslí si, že by bolo unáhlené tvrdiť, že príde k recesii, keďže zdôraznil, že napriek pandémii a vojne na Ukrajine mnoho ekonomík naďalej rozkvitá. ,,Takže hovorím za mňa, chcem byť opatrný, ale som stále veľmi optimistický pokiaľ ide o ekonomiku USA a celkový akciový trh. Myslím si však, že situácia sa musí upokojiť a až potom budeme môcť skutočne skontrolovať dáta a analyzovať, či sú alebo nie sú v súlade s historickými dátami a náznakmi recesie,” uviedol.

///

FedEx chce urobiť výrazný pokrok smerom k autonómnym vozidlám. Potvrdil to v rozhovore pre CNBC s Jimom Cramerom generálny riaditeľ tejto firmy Frederick Smith, ktorý vyhlásil: ,,Koncom júna uvidíte enormné úsilie smerom k autonómnym nákladným vozidlám, ktoré sa pohybujú po diaľnici.”

///

Čínski technologickí giganti pozorne sledujú dianie okolo metaverse. Čerstvým dôkazom je nová investícia Alibaba v hodnote 60 miliónov dolárov do startupu výrobcu okuliarov Nreal pre rozšírenú realitu. Nreal tvrdí, že tieto financie použije na ďalší vývoj a urýchlenie expanzie na nové trhy vrátane Číny. Ďalšou čínskou firmou, ktorá pozorne sleduje dianie okolo virtuálnej reality a metaverse je Tencent.

///

Kľúčový okamih týždňa? V piatok sa chystajú dôležité rozhovory Číny s EÚ. Európska únia chce vyvinúť tlak na Čínu, aby v prípade ukrajinsko-ruského konfliktu zostala naďalej neutrálna. V EÚ existuje predovšetkým obava, aby Čína nezačala materiálne podporovať ruské vojenské ťaženia na Ukrajine alebo obchádzať západné sankcie uvalené na Putinov politický režim.

Kľúčový okamih týždňa? V piatok sa chystajú dôležité rozhovory Číny s EÚ

///

India a Rusko môžu spoločne obísť SWIFT, vytvoria novú bankovú alianciu? Indická vláda podľa informácii Bloomberg zvažuje návrh Ruska na použitie systému SPFS, ktorý bol vyvinutý ruskou centrálnou bankou na účely bilaterálnych platieb, a mohol by byť alternatívou k platobnému systému SWIFT, ku ktorému má Rusko po uvalení západných sekcii obmedzený prístup.

India a Rusko môžu spoločne obísť SWIFT, vytvoria novú bankovú alianciu?

///

Čaká trhy horší deň? Európske trhy začali oslabovať, v mínuse sú aj americké futures.

Americké indexy pritom včera pokračovali v nastolenom trende posilňovania – Dow pridal v utorok takmer celé percento, S&P500 1,23% a NASDAQ až 1,84%. V premarket hours ich futures však dnes klesajú v rozmedzí od 0,3% do 0,5%, čo môže naznačovať zhoršenie nálady. Pokiaľ ide o ázijské trhy, najsledovanejší čínsky index Hang Seng skončil dnes v pluse 1,3% a japonský Nikkei v mínuse 0,8%. Európsky Stoxx 600 však začal dnešný deň v mínuse 0,73%, čo odzrkadľuje zhoršenú „západnú náladu“ v úvode dnešného dňa.

Možnými dôvodmi tohto oslabenia by mohli byť správy o pokračujúcich bojoch pri Kyjeve a Černihive napriek tomu, že Rusko včera po rokovaniach s ukrajinskou stranou uviedlo, že v týchto oblastiach vojenské operácie obmedzí a začne sa viac sústrediť na Donbas. Američania už medzitým upozornili, aby sa Ukrajina na tieto vyhlásenia nespoliehala.

„Olej do ohňa“ taktiež mohli vliať čerstvé správy o výsledkoch prvých debát medzi ministrami zahraničných vecí Ruska a Číny Sergejom Lavrovom a Wangom I, ktorí sa zhodli, že „vzhľadom na zložitú medzinárodnú situáciu“ musia vzťahy týchto dvoch krajín ešte viac upevniť. Primárnou témou ich rozhovorov nemá byť len situácia na Ukrajine, ale aj Afganistan.

///

Aj včera sme vám prinášali prehľad TOP správ dňa:

Firma si požičala 205 miliónov dolárov, aby mohla nakúpiť bitcoiny (ONLINE – Utorok 29.3.)

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....