Connect with us

Čo hľadáte?

Firma si požičala 205 miliónov dolárov, aby mohla nakúpiť bitcoiny (ONLINE – Utorok 29.3.)

online
Zdroj: Pixabay.com

Prinášame vám priebežne aktualizovaný prehľad najdôležitejších ekonomických správ dňa doplnené o zaujímavosti zo sveta technológii a vedy.

Správy zoradené od najnovšej po najstaršiu:

Spoločnosť Macrostrategy LLC, dcérska firma Microstrategy Incorporated (Nasdaq: MSTR), si požičala peniaze na kúpu Bitcoinu. Macrostrategy získala pôžičku os Silvergate Bank v hodnote 205 miliónov dolárov, ktoré chce použiť na kúpu najznámejšej kryptomeny.

Samotná pôžička je pritom krytá bitcoinami držanými na zaisťovacom účte Macrostrategy, ktorý je vzájomne autorizovaný Silvergate a Macrostrategy. Podľa podmienok zmluvy spoločnosť Macrostrategy použije výnosy z tejto pôžičky na nákup bitcoinov, zaplatenie poplatkov, úrokov a výdajov súvisiacich s pôžičku alebo na obecné firemné účely Macrostrategy alebo jej „matky“ Microstrategy.

Microstrategy je najväčšia verejne obchodovaná spoločnosť pokiaľ ide o počet vlastnených bitcoinov – podľa posledného podania na SEC vlastní 125 051 BTC, čo predstavuje pri súčasnom kurze vyše 5,94 miliardy dolárov.

///

Európsky index Stoxx 600 Europe dnes posilnil o 1,63%. Podľa všetkého pozitívne reagoval na medializovaný pokrok v jednaniach medzi ruskou a ukrajinskou stranou počas mierových rokovaní v Turecku. Správy hovoria o tom, že Rusko sa stiahne z Kyjeva a pravdepodobne sa bude sústrediť na oblasť Donbasu. Možné ústupky naznačila aj ukrajinská strana, ktorá však zdôrazňuje, že akákoľvek dohoda musí byť následne schválená v celoštátnom referende.

///

Popredná americká banka Morgan Stanley chce v tomto roku spustiť platformu pre obchodovanie ETF. Daniel Simkowitz, vedúci investičného manažmentu giganta z Wall Street, to oznámil v tohto týždňovom memorande. ,,Prvotriedna platforma ETF nám umožní zladiť naše súčasné investičné schopnosti svetovej triedy s rozmanitou sadou investičných nástrojov, ktoré naši klienti stále viac požadujú,“ uviedol.

///

Startup dokáže premeniť slnečné žiarenie a vzduch na pitnú vodu. Spoločnosť, ktorá už úspešne rozbehla túto technológiu v Keni získala na ďalší rozvoj 150 miliónov dolárov v rámci kola financovania, ktorého sa zúčastnil aj Bill Gates či najväčší správcovský gigant na svete spoločnosť BlackRock.

Startup dokáže premeniť slnečné žiarenie a vzduch na pitnú vodu. Investoval doňho aj Bill Gates

///

Ktorá krajina má najsilnejší pas a ako dopadlo Slovensko a Česko? Spoločnosť Nomad Capitalist zostavila rebríček najsilnejších pasov – inak povedané pasov, ktoré podľa piatich sledovaných kritérií ponúkajú najvýhodnejšie podmienky pre cestovanie vo svete.

Ktorá krajina má najsilnejší pas a ako dopadlo Slovensko a Česko?

///

OPEC odmieta limitovať obchod s Ruskom: Politiku nechávame za vchodovými dverami. Mimovládna organizácia združujúca 13 významných krajín vyvážajúcich ropu predovšetkým z oblasti Afriky a Blízkeho východu, neprejavuje ochotu podniknúť sankčné kroky voči Rusku pre jeho inváziu na Ukrajinu. Viac sa dočítate tu:

OPEC odmieta limitovať obchod s Ruskom: Politiku nechávame za vchodovými dverami

///

Nemecko odkazuje Putinovi, aby sa zamyslel nad dôsledkami, ak bude trvať na platbách v rubľoch. Ruský prezident Vladimír Putin trvá na tom, aby nepriateľské krajiny, kde sa radia predovšetkým členské štáty Európskej únie a NATO, platili za ruskú ropu a ruský plyn v rubľoch. Ostatným krajinám umožní platby aj v iných menách, dokonca, ak by bol o to záujem, aj v bitcoinoch.

Nemecko odkazuje Putinovi, aby sa zamyslel nad dôsledkami, ak bude trvať na platbách v rubľoch

///

Spotrebitelia musia byť kvôli vojne na Ukrajine pripravený na ďalšie zdražovanie. Vyjadrila sa tak Helima Croft, globálna vedúca komoditnej stratégie RBC Capital Markets, ktorá upozornila, že vojna pokračuje a prináša ďalší chaos do trhov, s čím je jednoducho nutné počítať.

Ruský plyn sa len tak nahradiť nedá, varuje Croftová. Máme si zvyknúť na vyššie ceny

///

Spoločnosť Sequia Capital, ktorá sa špecializuje na rizikové investície, viedla kolo financovania firmy Yokoy v sume 80 miliónov dolárov. Yokoy je platforma, ktorá pomáha veľkým firmám riadiť ich výdaje, fakturáciu a spracovanie kreditných kariet. Medzi investorov patrili aj Left Lane či Balderton Capital. Aktuálna hodnota švajčiarskej spoločnosti sa odhaduje na 500 miliónov dolárov. (cnbc.com)

///

Japonsko zakázalo export luxusného tovaru do Ruska. Tento zákaz bude platný od 5. apríla. Týka sa to luxusných aut, kozmetiky aj umenia.

///

V Istanbule dnes prebiehajú face-to-face rokovania medzi zástupcami Ukrajiny a Ruska. Hostí ich turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý dúfa, že dôjde k výraznejšiemu prelomu. Analytici sa skôr prikláňajú k predpokladu, že pokrok vo vyjednávaniach vedúci k ukončeniu vojny alebo aspoň k dočasnému prímeriu nebude významný.

///

Americké akcie včera posilňovali, darí sa aj európskym a ázijským indexom. Najsledovanejšie indexy v USA Dow Jones, S&P500 a NASDAQ stúpli o 0,27%, 0,71% resp. 1,31%. Darí sa im aj v premarket hours, kde sú v pluse aktuálne o 0,1 až 0,2%. Pozitívne otvorili dnešný deň aj európske indexy. Stoxx600 je v pluse 1,13% a DAX 1,29%. Pokiaľ ide o Áziu, najsledovanejší čínsky index Hang Seng stúpol takmer o jedno percento a japonský Nikkei o 1,1%. Zlato kleslo za posledných 24 hodín o 1,27% a Bitcoin klesol o percento.

///

Rusko chce čím skôr regulovať ťažbu Bitcoinu. Uviedol to Námestník ruského ministerstva energetiky Evgeny Grabchak, ktorý počas prvej konferencie BTC ťažiarov v Rusku povedal, že je nutné zaviesť do legislatívy pojem ťažba kryptomien. Tento postoj sa rozchádza s názorom Ruskej centrálnej banky, ktorá chce kryptomeny vrátane ich ťažby zakázať.

///

Spoločnosť Grayscale môže žalovať SEC. Túto možnosť nevylúčil CEO firmy Michael Sonnenshein v odpovedi na otázku Bloomberg, čo podniknú, ak im SEC zamietne žiadosť o konverziu ich uzavretého investičného produktu Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) na spotové Bitcoin ETF. Americká komisia pre cenné papiere a burzu spotové Bitcoin ETF doposiaľ nepovolila, hoc mala na stole už desiatky žiadosti.

///

Navrhovaný rozpočet Joea Bidena počíta aj s príjmami vyše 5 miliárd dolárov zo zdanenia kryptomien. Americký prezident dokonca navrhuje, aby sa daň aplikovala aj na nerealizované zisky podobne ako u dane pre miliardárov, ktorú predstavil včera.

///

Aj včera sme vám prinášali prehľad TOP správ dňa:

Biden predstavil návrh rozpočtu, OPEC+ bez Ruska nebude, plány Elona Muska (ONLINE – Pondelok 28.3.)

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 20. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, na ktorých sa riešia najmä úrokové...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde rezonuje rozhodnutie Fed. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Federálny rezervný systém (Fed) v úlohe americkej centrálnej banky pristúpil k tretiemu zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Naplnili sa tak očakávania investorov...

akciové trhy

Streda 20. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde je horúcou témou ruská mobilizácia.  Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 20. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti, ktoré aj dnes súvisia prevažne s Čínou. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, ktoré zohľadňujú kroky Fed. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto: Paneurópsky Stoxx600...