Connect with us

Čo hľadáte?

Biden predstavil návrh rozpočtu, OPEC+ bez Ruska nebude, plány Elona Muska (ONLINE – Pondelok 28.3.)

online
Zdroj: Unsplash.com

Prinášame vám priebežne aktualizovaný prehľad najdôležitejších ekonomických správ dňa doplnené o zaujímavosti zo sveta technológii a vedy.

Správy zoradené od najnovšej po najstaršiu:

Biden predstavil návrh rozpočtu. Americký deficit chce do 10 rokov znížiť o bilión dolárov. Americký prezident v návrhu rozpočtu pre rok 2023, ktorý dnes zaslal Kongresu, navrhuje zvýšenie dane pre najbohatších Američanov a tiež korporácie. Taktiež chce výrazne navýšiť výdaje na obranu a pre ministerstvo spravodlivosti. Viac sa dočítate tu:

Biden predstavil návrh rozpočtu. Americký deficit chce do 10 rokov znížiť o bilión dolárov

///

Spoločnosť Spotify pridá k podcastom, ktoré sa týkajú témy koronavírusu, upozornenie. Reaguje tak na obvinenia, že pomáhala k šíreniu dezinformácii alebo hoaxov spojených s pandémiou Covid-19. Najväčšia kauza súvisela s podcastom Joea Rogana, ktorý bol obvinený lekármi, že opakovanie šíri konšpiračné teórie o pandémii. Spotify kúpila od Rogana exkluzívne práva na streamovanie jeho epizód „The Joe Rogan Experience“ v hodnote 200 miliónov dolárov. (cnbc)

///

Minister energetiky a infraštruktúry Spojených arabských emirátov (SAE) tvrdí, že Rusko bude vždy členom OPEC+. Suhail Al Mazrouei, ktorý je bývalým šéfom tejto asociácie, ktorá združuje veľkých svetových vývozcov ropy, sa tak vyjadril v rozhovore pre CNBC. ,,Rusko bolo vždy súčasťou tejto skupiny a my to musíme rešpektovať,” uviedol a dodal, že ak niekto rokuje s OPEC+, musí si uvedomiť, že zároveň rokuje aj s Ruskom, pretože je jeho členom. Al Mazrouei taktiež uviedol, že ruská ropa zohrá dôležitú úlohu v dosiahnutí cieľa, ktorým je zníženie súčasných vysokých cien tejto suroviny. ,,Kto dnes dokáže nahradiť Rusko? Nedokážem si predstaviť krajinu, ktorá dokáže za rok, dva, tri, štyri alebo dokonca aj 10 nahradiť 10miliónov barelov. Nie je to reálne,“ dodal. (cnbc)

///

Spoločnosť Apple ide obmedziť výrobu iPhone SE až o 20%. Nová verzia cenovo najdostupnejšieho smartphone od Apple, ktorá bola predstavená pred 3 týždňami, je ovplyvnená dopadmi inflácie a dopytu po elektronike. Produkciu ovplyvňuje aj situácia v Číne, kde sa uzatvárajú fabriky pre najhorší vývoj pandémie Covid-19 od roku 2020. (cnbc)

///

Akcie Tesla dnes stúpli o 8% – firma sa chystá na ďalší splitting akcii. Spoločnosť Tesla (NASDAQ: TSLA) v pondelňajšom podaní na Americkú komisiu pre cenné papiere a burzu (SEC) oznámila, že plánuje ďalší splitting, teda rozdelenie akcii, aby mohla akcionárom vyplatiť dividendy. Hodnotou akcii TSLA nezamávali ani informácie o dočasnom vypnutí prevádzky v Šanghaji kvôli lockdownu pre Covid-19.

Akcie Tesla dnes stúpli o 8% – firma sa chystá na ďalší splitting akcii

///

Najbohatší muž sveta Elon Musk naznačil, že premýšľa nad založením vlastnej sociálnej siete. Nepovedal však žiadne ďalšie detaily o tom, ako by táto platforma mohla vyzerať. Téme sme sa viac venovali v tomto článku:

Elon Musk zvažuje založenie vlastnej sociálej siete – bude úspešnejší než Trump či Google?

///

Cena Bitcoinu posilnila za posledných sedem dní o vyše 14%. Dobrej nálade na trhu s kryptomenami mohlo pomôcť posilnenie amerických indexov, ale taktiež správy o veľkých nákupoch bitcoinov kryptomenovým protokolom Terra (LUNA), ktorý stojí za decentralizovaným stablecoinom UST.

///

Spoločnosť Heineken oznámila, že odchádza z ruského trhu. Pivovarnický gigant urobil tento krok po tom, ako po vyupknutí vojny na Ukrajine už avizoval, že zastaví v Rusku nové investície a tiež export.

///

Cena ropy začala v pondelok klesať. Pravdepodobným dôvodom tohto oslabenia je prudký nárast prípadov Covid-19 v Číne a dvojfázový lockdown v Šanghaji (téme sme sa venovali v správe nižšie), ktorý pravdepodobne ovplyvní aj export.

///

Stretnutie ministrov zahraničných veci Indie a Číny priniesli možno prelomové rokovania. Nečakane dlhé rozhovory medzi Subrahmanyamom Jaishankarom a Wangom Yi sa mali týkať možnosti demilitarizácie spoločných hraníc, na ktorých je veľké napätie po nepokojoch v roku 2020, pri ktorých zomreli vojaci oboch strán. Tieto jednania naznačujú, že po ruskej invázii na Ukrajinu sa snaží Čina zlepšiť vzťahy s Indiou. Obe krajiny sú významné pre Rusko, ktoré je po uvalení západných sankcií značne závisle práve od obchodov s týmito krajinami.  (cnbc)

///

Veľká Británia plánuje nový regulačný rámec pre kryptomeny. Podľa informácii CNBC by sa mal špecializovať najmä na takzvané stablecoiny a ich využitie. Ide o tokeny, ktoré sledujú hodnotu podkladového aktíva ako je napríklad dolár, či britská libra. Očakáva sa, že minister financií UK Rishi Sunak predstaví návrh regulačného rámca pre digitálne aktíva už v najbližších týždňoch. Podľa zdrojov CNBC by nové britské regulácie nemuseli byť pre kryptomeny zlé ale naopak mohli by vliať jasnosť do niektorých bodov a podporiť ďalšie napredovanie tohto nového finančného sektora. (cnbc)

 ///

Zamestnanci Amazonu v sklade Staten Island v New Yorku hlasujú, či sa pridajú k odborovej organizácii Amazon Labor Union. Ide o skupinu zloženú zo súčasných a bývalých zamestnancov spoločnosti. Výsledky hlasovania, ktoré potrvajú do 30. marca, sú ostro sledované, nakoľko Amazon sa dlhodobo vyhýbal odborovým organizáciám.  (cnbc)

///

Najväčšie čínske mesto Šanghaj v pondelok pristúpilo k dvojfázovému lockdownu. Ide o stratégiu, pri ktorej sa Čína snaží udržať ekonomicky rast, no zároveň bojovať proti najhoršej vlne pandémie Covid-19 v najľudnatejšej krajine sveta od roku 2020. Šanghaj má 26 miliónov obyvateľov a je centrum financií a medzinárodného obchodu. Je taktiež domovom najväčšieho kontajnerového prístavu na svete, ktorý je extrémne dôležitý pre celosvetový export. Lockdown bude mať dve fázy. Prvá od dnešného dňa sa týka východnej časti mesta, ktore je finančným centrom. Druhá fáza začne v piatok ráno a bude prebiehať do 5. apríla s tým, že bude aplikovaná v západnej časti mesta. (CNBC)

 ///

Príjmy spoločnosti Huawei klesli v roku 2021 o 28,8%. Ide o prvý medziročný pokles príjmov tejto firmy od roku 2002. Huawei však dokázala dosiahnuť vyšší zisk, ktorý medziročne narástol až o 75,9% na 113,7 miliardy juanov. ,,Napriek poklesu tržieb v roku 2021 sa naša schopnosť vytvárať zisk a generovať peňažné toky zvyšuje a sme schopní lepšie sa vysporiadať s neistotou,” uviedla vo vyhlásení finančná riaditeľka firmy Meng Zanzhou. (cnbc)

///

Budúcnosť čínskeho prezidenta Xi Jinpinga je aj kvôli ruskej vojne na Ukrajine otázna. Portál CNBC vo svojom článku upozorňuje, že Xi Jinping bude musieť pred rozhodujúcim 20. snemom komunistickej strany Číny v novembri, kedy sa rozhodne o jeho znovuzvolení, dať jasný signál, ako sa stavia k vojne Ruska s Ukrajinou. Analytici sa domnievajú, že tento krok bude kľúčový, pretože môže rozhodnúť, či sa Čína postaví na stranu silnejšieho, pričom intenzívna spolupráca Číny s Ruskom, ak bude svetovo izolované, môže byť veľkou chybou. Pokiaľ ide o ekonomické otázky, pre novú vlnu pandémie koronavírusu klesá v Číne aj dôvera v Xi Jinpinga v súvislosti s jeho zero-covid policy. Taktiež mu je vyčítané, že nové prísne regulačné nariadenia, pod ktoré sa podpísal, znižujú záujem o investície do čínskych spoločnosti, ktorým hrozí aj delistovanie z amerických búrz. (CNBC)

///

Akcie čínskych technologických firiem dnes posilňovali. Najsledovanejší index Hang Seng posilnil o 1,34% a technologický Hang Seng Tech o 2,62%. Najvýraznejší rast zaznamenali akcie spoločnosti Meituan (+11%), darilo sa aj Tencent (+2+,81%). Meituan posilnil po zverejnení pozitívnych výsledkov hospodárenia. Vo štvrtom kvartáli dosiahol tržby 7,78 miliardy dolárov, čo bolo výrazne viac, než očakávali analytici.

///

Investori budú tento týždeň pozorne sledovať JOLTS report (Job Openings and Labor Turnover Survey). Ide o report, ktorý je súborom informácii o vývoji zamestnanosti v USA a môže byť smerodajným údajom pre americkú centrálnu banku Fed. Jej šéf Jerome Powell minulý týždeň priznal, že môžu v prípade pokračujúcej rastúcej inflácie pristúpiť aj k prísnejšiemu zvyšovaniu sadzieb. Analytici Goldman Sachs už naznačili, že by ich zvyšovanie sadzieb o 50 bázických bodov po ďalších mítingoch Fed neprekvapilo. Tento rok ich budú mať ešte šesť.

V tomto týždni budú zverejňovať výsledky hospodárenia viaceré zaujímavé spoločnosti vrátane BioNtech, Micron či Walgrens Boots Alliance.

///

Americký prezident Joe Biden by mal predstaviť návrh rozpočtu pre rok 2023. Súčasťou by mala byť milionárska 20% minimálna daň, ktorá by sa dotkla najmä 700 najbohatších Američanov. Tému sme podrobnejšie rozobrali tu:

Biden predstaví milionársku daň. Dotknúť sa môže predovšetkým 700 najbohatších Američanov

///

Aj v pondelok vám budeme prinášať priebežne aktualizovaný prehľad TOP správ dňa.

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....