HSBC Asset Management zverejnil vyhlásenie, v ktorom predpovedá, že americká ekonomika zažije vo štvrtom kvartáli 2023 kontrakciu. Významný britský správca aktív zároveň predpovedá, že recesia v Európe bude nasledovať hneď po recesii v USA.
V správe HSBC sa tiež píše, že varovania pred recesiou „blikajú na červeno“ pre mnohé ekonomiky a tiež fiškálna a menová politika nie je synchronizovaná s akciovými a dlhopisovými trhmi.
Joseph Little, hlavný stratég HSBC Asset Management, povedal, že hoci niektoré časti ekonomiky zostali doteraz odolné, rovnováha rizík „ukazuje zvýšenú šancu v prospech recesie.“
„V miernej kontrakcii ziskov sa už nachádzame a okrem toho sa začali objavovať platobné neschopnosti podnikov. Výhodou je, že očakávame relatívne rýchle zmiernenie inflácie. Pre centrálne banky to môže znamenať príležitosť znížiť sadzby.“
Here is 4 week moving average of bankruptcies in the US. Another recession indicator!
From my friend Thorsten Slok at Apollo pic.twitter.com/RejWMFO0cA
— AndreasStenoLarsen (@AndreasSteno) June 28, 2023
Napriek nedávnym jastrabím vyjadreniam popredných centrálnych bánk, HSBC Asset Management očakáva, že Federálny rezervný systém USA zníži úrokové sadzby do konca roka 2023, pričom Európska centrálna banka a Bank of England budú nasledovať v roku 2024.
HSBC zároveň uznala, že centrálni bankári nebudú môcť znížiť sadzby, dokým inflácia nepadne pod dlhodobý cieľ 2-3%.
„Scenár prichádzajúcej recesie sa bude viac podobať recesii zo začiatku 90-tých rokov, pričom náš predpoklad bude 1-2% pokles HDP,“ dodal Little.
HSBC očakáva, že recesia v západných ekonomikách bude mať negatívny dôsledok na trhy.
„Vidíme rýchle sprísnenie finančných podmienok, ktoré spôsobilo pokles úverového cyklu. Okrem toho nezdá sa, že by trhy oceňovali obzvlášť pesimistický scenár pre ekonomiku. Myslíme si, že prichádzajúce správy v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov môžu byť ťažko stráviteľné pre trh, ktorý oceňuje mäkké pristátie.“
Little naznačuje, že táto recesia nebude dostatočná na „vyčistenie“ inflácie zo systému, a preto rozvinuté ekonomiky čelia obdobiu vyššej inflácie a vyšších úrokových sadzieb.
Čína a India
HSBC sa domnieva, že vysoké úrovne úspor domácností v Číne by mali naďalej podporovať domáci dopyt zatiaľ, čo problémy v sektore nehnuteľností sa pomaly strácajú a vládne fiškálne snahy vytvárajú nové pracovné miesta.
Savings rate in China vs rest of the world pic.twitter.com/Zo15xPAZYs
— zerohedge (@zerohedge) February 7, 2023
Little si taktiež myslí, že, vzhľadom na uvoľnenie menovej politiky je dosť možné, že rast čínskeho HDP by mal prekročiť v tomto roku 5% vládny cieľ.
Z tohto dôvodu je správca aktív vysoko alokovaný v Číne a podľa giganta by investori diverzifikáciu v Číne nemali podceňovať.
Zaujímavé taktiež je, že hodnotové akcie prekonávajú rastové akcie v Číne a Ázii. V rozvinutých trhoch sa deje presný opak.
Spolu s Čínou je Little optimistický aj ohľadom Indie, keďže ekonomika sa výrazne zotavila z pandémie. V dôsledku toho vidíme rast spotrebiteľských výdavkov a silný rast sektora služieb.
„Vďaka vládnym dotáciám môžeme vidieť zlepšené podnikové a bankové súvahy. Po celú dobu zostáva štrukturálny, dlhodobý investičný príbeh pre Indiu nedotknutý,“ doplnil.
Zdroje : cnbc