Connect with us

Čo hľadáte?

5 vecí, ktoré budú investori sledovať v budúcom týždni – Fed, HDP či BigTech earnings

trhy
Zdroj: Canva.com

Aj budúci týždeň prinesie pre investorov mnoho zaujímavých informácii, ktoré môžu ovplyvniť to, ako sa im bude v nasledujúcich dňoch na trhoch dariť. Prinášame vám tradičný nedeľňajší prehľad.

1. Fed bude opäť zvyšovať sadzby

Najväčšiu pozornosť si vypýta ďalší míting guvernérov americkej centrálnej banky Fed, po ktorom bude s určitosťou oznámené ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb. Otázkou ostáva len to, do akej miery ich Fed zvýši. V predošlom týždni po publikácii CPI indexu, ktorý vypovedal o zvýšení inflácie v USA už na medziročných 9,1% sa začalo dokonca špekulovať o možnosti zvýšenia sadzieb až o 100 bázických bodov.

Pred dvojdňovým stretnutím, ktoré sa bude konať 26 až 27. júla, sa však skôr očakáva opätovné zvýšenie o 75 bodov, teda v rovnakej miere ako tomu bolo v júni (išlo o najväčšie nárazové zvýšenie sadzieb od roku 1994). Podľa nástroja FedWatch od CME to očakáva 80,5% investorov, kým 19,5% si myslí, že sadzby naozaj stúpnu o celý percentuálny bod.

2. Earnings BigTech firiem

Budúci týždeň bude aj v znamení viacerých ostro sledovaných earnings, čiže zverejňovania hospodárskych výsledkov veľkých verejne obchodovaných firiem.

Osobitnú pozornosť si vypýtajú Big Tech spoločnosti, ktoré môžu zásadne ovplyvniť náladu na akciovom trhu a najmä výkonnosť indexu Nasdaq, ktorý sleduje technologické titiuly.

V utorok po uzatvorení obchodných hodín sa investori dozvedia ako sa darilo v druhom kvartáli 2022 firmám Microsoft a Alphabet (Google). Najmä Alphabet bude sledovaný veľmi pozorne, pretože obchodníci sú zvedaví, ako sa firme darilo s predajom reklamy. Tohto týždňové earnings Snapchat totiž dopadli veľmi zle a akcie firmy sa v piatok v reakcii na ne prepadli takmer o 40%.

Následne v stredu zverejní výsledky Meta Platforms, čiže bývalý Facebook, vo štvrtok Amazon a v piatok najväčšia americká firma súčasnosti Apple – všetky firmy tak urobia po ukončení hlavných obchodných hodín a my vás o ich earnings budeme na webe FTnews.sk samozrejme informovať.

3. Výsledky oznámia aj Coca-Cola, Intel či General Motors

Okrem zmieňovaných technologických akcii budú obchodníkov zaujímať aj výsledky nasledujúcich spoločnosti z S&P500 indexu, ktoré vypovedia veľa o tom, ako sa vypriadali v druhom kvartáli s rastúcou infláciou, spomaľujúcim sa ekonomickým rastom a nedostatkom zamestnancov.

  • Pondelok: Whirlpool, NXP
  • Utorok: Coca-Cola, McDonald’s, General Electric, General Motors, Visa, Mendolez
  • Streda: T-Mobile US, Boeing, Humana, Ford, Qualcomm
  • Štvrtok: Mastercard, Pfizer, Intel, DexCom Inc
  • Piatok: Exxon Mobil, Procter & Gamble, Chevron, AstraZeneca

4. Reporty o HDP a CPI

Záver týždňa už po stredajšom oznámení Fed bude v znamení nových reportov týkajúcich sa CPI a HDP. Predpokladá sa, že americké HDP bude kladné, čo aspoň nateraz odvráti technickú definíciu recesie – stalo by sa tak v prípade, že by HDP klesalo aj v druhom kvartáli, keďže v tom prvom bolo záporné.

Zverejnené bude taktiež bleskové CPI eurozóny k júlu, kde sa predpokladá, že vykáže rast cien (infláciu) na úrovni medziročných 8,7%, pričom jadrové CPI bez energii a potravín by malo byť na úrovni 4,7%.

5. Prístav v Odese a vplyv na komoditný trh

Ostro sledovaná bude aj vojnou sužovaná Ukrajina, keďže Rusko sa s ňou v tomto týždni dohodlo na možnosti vývozu obilnín z mimoriadne významného čiernomorského prístavu v Odese. Ten však následne zasiahli ruské rakety, čo celú ťažko vyjedanú dohodu vážne ohrozuje.

Vývoz obilnín z Ukrajiny  môže  mať zásadný dopad na globálne komoditné trhy, či už sa jedná o obilie alebo ropu a môže pozitívne alebo naopak negatívne ovplyvniť krízu spojenú s globálnym nedostatkom potravín.

Zdroje: Investing.com, CNBC

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...