Connect with us

Čo hľadáte?

Akcie aj kryptomeny pokračujú v oslabovaní. Putin prilial olej do ohňa

akcie
Zdroj: Unsplash.com

Kým vo včerajších doobedňajších hodinách ešte existovala šanca na diplomatické riešenie hroziaceho konfliktu na rusko-ukrajinských hraniciach, nové okolnosti z neskorého pondelňajšieho večera nasvedčujú, že hrozba vojny v Európe už dlho nebola taká reálna, ako je dnes. Negatívne pochopiteľne reagovali aj trhy, pričom tie v Európe, Ázii a obzvlášť v Rusku zaznamenali výrazné poklesy. Nedarilo sa ani kryptomenám. 

Stroskotá stretnutie Biden – Putin?

Ešte v pondelok doobeda sme vás informovali, že americký prezident Joe Biden súhlasil s osobným stretnutím s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktoré by sa mohlo uskutočniť ešte tento týždeň za predpokladu, že Rusko medzitým nezaútočí na Ukrajinu. Nové informácie z ruskej strany však naznačujú, že k takémuto stretnutiu už pravdepodobne vôbec nedôjde, keďže Rusko už podľa mnohých médii posiela svojich “ozbrojených mierotvorcov” na ukrajinskú pôdu. Biely dom napriek tomu stretnutie definitívne neodložil, keď situáciu komentoval takto: ,,Bude záležať od toho, kde sa ruské vojská zastavia, aká bude ich funkcia na východe Ukrajiny a čo tam budú robiť.”

Rusko porušilo Minské dohody

Vladimír Putin v pondelok naznačil vstup ruských vojakov do dvoch separatistami ovládaných ukrajinských regiónov Doneck a Luhansk a popri tom oznámil, že jeho krajina tieto oblasti od pondelka formálne uznáva ako nezávislé. Rusko týmto spôsobom prakticky porušuje všetky dohody vyplývajúce z druhej Minskej dohody podpísanej v ruku 2015, medzi ktoré patrilo mimo iné aj to, že Rusko uznáva ukrajinské hranice a že konflikt v zmieňovaných oblastiach si majú Ukrajinci vyriešiť sami.

V súčasnej situácii nie je známe, ako na tento krok zareaguje Západ. Nemecký kancelár Olaf Sholz odmietal pred vpádom Ruska na Ukrajinu špecifikovať, aké sankcie by mohli Nemci uvaliť na Rusko, pričom to obhajoval tvrdením, že musia nechať Putina „špekulovať“ ako ďaleko by s nimi mohli zájsť.

Európska únia dnes ráno už oznámila, že voči účastníkom zapojeným do tohoto nezákonného aktu zavedie prísne sankcie, pričom pod toto vyhlásenie sa podpísali šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel.

Rovnaký postup chystajú v USA aj Veľkej Británii. Americký biely dom už medzitým oznámil, že svoje kroky oznámi už v utorok. Podporu Ukrajiny skrz sankcie pre Rusko naznačilo aj Japonsko.

Trhy reagovali prepadmi

Kým v USA sa včera pre sviatok Dňa prezidentov neobchodovalo a tak si na reakciu amerických indexov musíme počkať do utorka, zlú náladu na trhoch v súvislosti so zmieňovanými skutočnosťami odzrkadlilo správanie sa obchodníkov v Európe aj Ázii.

  • Európsky akciový index Stoxx 600 sa prepadol na najnižšie hodnoty od októbra 2021, keď klesol o ďalšieho 1,3%. Od úvodu roka stratil už 20,2%.
  • Nemecký index DAX stratil 2,07%, francúzsky CAC 40 2,04%, pražský PX až 2,25%, poľský WIG 20 až 3,4% A maďarský BUX 3,5%.
  • Najväčší prepad však zažil moskovský index RTS, ktorý oslabil až o 13,2% – pochopiteľne z dôvodu, že kroky Ruska sú vo zvyšku Európy vnímané veľmi negatívne

Negatívna nálada sa však prejavila aj na ázijsko-pacifických akciách. Ako informuje Investing.com najširší index mimo Japonska, index MSCI, poklesol o 2,1% a japonský Nikkei o 2,5%.

Americké trhy sú napriek zavretým obchodným hodinám rovnako tak v napätí. Naznačuje to dianie na futures trhoch, kde je DOW aktuálne v mínuse 1,23%, S&P500 v mínuse 1,45% a NASDAQ v mínuse 2,15%.

Posilňuje ropa a zlato

Víťazom tohoto konfliktu sú azda len investori do ropy. Futures na ropu Brendt vzrástli o 1,5% na 96,85 USD po tom ako sa dotkli sedemročného maxima na úrovni 97,21% kvôli obavám z narušenia ruského energetického exportu. Posilnilo mierne aj zlato a to o 0,2% na 1909,10 USD, keď predtým dosiahlo 6-mesačný vrchol 1911,56 USD.

Kryptomenám sa nedarí

Pokiaľ ide o kryptomeny, tie reagujú na správy taktiež veľmi negatívne. Bitcoin oslabil za posledných 24 hodín o 7 percent a aktuálne sa obchoduje za zhruba 37 000 USD. Z týždenného pohľadu je v mínuse už takmer 14% a vôbec mu neprospieva kombinácia geopolitickej napätej situácie a možných krokov FED v súvislosti s úrokovými sadzbami. Vzhľadom na nižšiu trhovú kapitalizáciu BTC je však na tieto javy citlivejší, než iné investičné aktíva. Napriek tomu je zaujímavé, že inštitúcie aj minulý týždeň naliali do kryptofondov ďalších vyše 100 miliónov dolárov.

Zdroj: investing.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...