Connect with us

Čo hľadáte?

Akcie v stredu opäť oslabujú – prejavy budú mať Powell aj Lagardová

pad
Zdroj: Unsplash.com

Ázijské trhy uzavreli deň prevažne v stratách a podobný vývoj sa črtá aj v Európe. Pozitívnejšie to nemusí byť ani na amerických trhoch, ktoré majú za sebou turbulentný utorok. Je tu tradičný doobedňajší súhrn.

Správy o uvoľnení opatrení v Číne dlho optimizmus neudržali

Nálada na ázijských trhoch bola v stredu prevažne negatívna, keďže oslabovala väčšina najsledovanejších indexov.

Pokiaľ ide o hongkonský index Hang Seng, ten klesol o 2,18% a jeho „technologický kolega“ Hang Seng Tech až o 3,7%. V negatívnom žargóne tomu prispelo oslabovanie akcii Alibaba na hongkonskej burze o 3,47% či spoločnosti Meituan o 3,28%.

Pokles po pozitívnom utorlu zaznamenali aj najsledovanejšie indexy na pevninskej Číne – Shanghai Composite oslabil o 1,4% a Shenzhen Component o 2,2%. Stalo sa tak napriek tomu, že z Číny včera prišli pozitívne správy týkajúce sa obmedzení v súvislosti s pandémiou Covid-19.

Čína v utorok skrátila karanténne obdobie pre medzinárodných cestovateľov, čo je vnímane ako krok od prísnych covid kontrol v tejto krajine, ktoré trvajú viac ako 2 roky. Ľudia prichádzajúci zo zámoria budú musieť po novom po príjazde do Číny stráviť v karanténe 7 dni a nasledujúce 3 dni doma, čo je však menej, než predošlých 21 dní.

Na tieto informácie pozitívne reagovali najmä akcie spojené s leteckým priemyslom. Akcie Trip.com kótované v USA vyskočili v utorok o 11%, akcie Cathay Pacific o 6,4% a letecké firmy China Eastern a China Southern v utorok posilnili o viac ako 5%, no v stredu už oslabovali.

Bloomberg k téme doplnil, že nadchádzajúca administratíva v Hongkongu plánuje zníženie povinnej hotelovej karantény na 5 dní zo súčasných sedem.

V stredu klesali aj trhy v ďalších ázijských regiónoch – juhokórejské indexy KospiKosdaq klesli o 1,82% a 0,93%, japonské Nikkei 225 a Topix o 0,91% resp. 0,72% a austrálsky S&P/ASX 200 o 0,94%.

Z týchto trhov zaujali dáta spojené s indexom spotrebiteľského sentimentu v Južnej Kórei, ktorý podľa prieskumu Bank of Korea klesol o 6,2 bodov v porovnaní s májom. Spotrebiteľská dôvera sa skúmala tiež v Japonsku, kde klesla o 2 body.

K nálade na ázijských trhoch sa vyjadril Shane Oliver, hlavný ekonóm AMP, ktorý naznačil, že aj tieto trhy veľmi citlivo vnímajú riziká prichádzajúcej recesie. ,,Aj keď nemáme recesiu, určite uvidíme výrazne spomalenie globálneho rastu, vrátane rastu v Ázii, a to bude ťažiť zisky spoločnosti, takže mám podozrenie, že to bude ešte horšie,“ naznačil ďalší možný vývoj na akciových trhoch. ,,Stále som optimistický, pokiaľ ide o výhľad na 12 mesiacov, ale pre nasledujúce tri alebo štyri mesiace si myslím, že je tu ďalší tlak na pokles.“

K téme sa vyjadril aj Gunther Westen, globálny šéf alokácii aktív v UDDO BHF Asset Management, ktorý doplnil: ,,S agresívne sprísňujúcim Fed v čase už aj tak slabnúcej ekonomiky si myslím, že šance na hladké pristátie nie sú vysoké.“

Európske indexy klesajú, Turecko sa dohodlo s Fínskom a Švédskom

Pozitívne sa dnes nevyvíja ani obchodovanie na európskych trhoch, kde paneurópsky Stoxx600 oslabuje o 0,65%, nemecký DAX už o 1%, francúzsky CAC o 0,5% a britský FTSE 100 o 0,33%.

Náladu investorov čiastočne ovplyvňuje prebiehajúci summit NATO v Španielsku a tiež fórum Európskej centrálnej banky, ktoré prebieha v portugalskej Sitre. Predseda Fed Jerome Powell a šéfka ECB Christien Lagardová majú mať dnes príhovory, čo je tiež spojené s očakávaniami obchodníkov.

Počas včerajšieho summitu NATO v Madride zaznela dôležitá informácia – Turecko našlo cestu k dohode s FínskomŠvédskom, čo znamená, že nebude brániť ich vstupu do severoatlantickej aliancie.

Spotrebiteľská dôvera v USA optimizmus do trhu nevliala

Americké indexy včera opäť výrazne oslabovali – Dow klesol o 1,56%, S&P500 o 2% a Nasdaq takmer o celé 3% pričom pre-market hours zatiaľ naznačujú opatrnosť pred začiatkom obchodného dňa v USA – futures na Dow, S&P500 a Nasdaq síce posilňujú, ale len veľmi mierne.

Náladu na amerických trhoch ovplyvnili čerstvé dáta týkajúce sa spotrebiteľskej dôvery, ktoré dosiahli hodnotu 98,7 bodov a nenaplnili tak predpokladaných 100 bodov podľa odhadu Dow Jones.

Do uzatvorenia druhého kvartálu 2022 a teda aj prvého polroku 2022 zostávajú už len dva obchodné dni, pričom ak sa nestane zázrak, pôjde v prípade najsledovanejších amerických indexov o najhorší polrok za poslednú dekádu s tým, že nervozita na trhoch sa pravdepodobne premietne aj do výkonnosti v treťom kvartáli nakoľko obavy z recesie v USA naďalej rastú.

Zdroje:  cnbc.com, cnbc.com,cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...