Connect with us

Čo hľadáte?

Akciové trhy očakávajú rozhodnutie Fed. MMF je skeptický (doobedňajší súhrn)

dolár
Zdroj: Pixabay.com

Pozornosť investorov sa dnes sústredí predovšetkým na americký Fed, ktorý oznámi ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb. Zaujala však aj aktualizovaná projekcia Medzinárodného menového fondu (MMF). 

Ázia

Nálada na ázijsko-pacifických trhoch bola v stredu zmiešaná.

Hongkonský index Hang Seng klesol o 1,13% a Hang Seng Tech zameraný na technologické akcie kótované na hongkonskej burze o 1,3%, k čomu prispel pokles akcii Alibaba o 3,26%.

Na hongkonskej burze sa výrazne prepadli aj akcie indexu zameraného na nehnuteľnosti Hang Seng Mainland Properties, ktorý oslabil o 6,29%. Veľký podiel na tom malo oznámenie firmy Country Garden, ktorá investorom uviedla, že predala 870 miliónov nových akcii za 360 miliónov dolárov, v reakcii na čo reagovali poklesom o 15%.

Veľmi mierne oslabovali aj indexy na pevninskej Číne, kde Shanghai Composite klesol o 0,05% a Shenzhen Component o 0,07%.

Naopak rast bol dnes evidovaný u indexov v Japonsku, Austrálii či v Južnej Kórei. Nikkei 225 posilnil o 0,22%, Topix o 0,13%, austrálsky S&P/ASX200 o 0,23% a juhokórejské KospiKosdaq o 0,11% resp. 0,73%. Najširší ázijsko-pacifický index mimo Japonsko MSCI klesol o 0,45%.

Z ázijských trhov zaujali aj tieto správy:

  • Austrálske CPI vypovedá o raste cien v druhom kvartáli 2022 o 6,1% v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom. V prvom kvartáli bola na úrovni 5,1%.
  • Earnings zverejnila firma Hynix, ktorej sa v Q2 darilo a dosiahla výrazný nárast prevádzkového zisku a tiež tržieb. Uviedla však negatívnu predpoveď pre ďalšie štvrťroky. Myslí si, že dopyt po jej čipoch v druhej polovici roka 2022 sa spomalí, pretože klesne dopyt po počítačoch a smartphonoch

Európa

Nasledovanejšie európske indexy dnes priebežne posilňujú – Stoxx600 je v pluse 0,43%, nemecký DAX 0,1%, britský FTSE100 0,45% a francúzsky CAC 0,5%.

Pokiaľ ide o správy priamo z Európy dnes zaujala najmä publikácia reportu týkajúca sa nálady nemeckých spotrebiteľov. Tá by mala v auguste klesnúť na rekordné minimum v dôsledku obáv o dodávky plynu pre problémy s dodávateľskými reťazcami a vojnou na Ukrajine.

Aj v Európe prebiehajú ostro sledované earnings, pričom dnes patria firmám Credit Suisse, Deutsche Bank, Daimler, Danone, Carrefour či Airbus.

Pokiaľ ide o Credit Suisse nedopadli vôbec dobre. CEO firmy Thomas Gottstein po vykázaní masívnej straty za druhý kvartál oznámil odstúpenie. Firmu ovplyvnila slabá výkonnosť investičnej banky a množiace sa súdne spory. Švajčiarska banka vykázala čistú stratu vo výške 1,66 miliardy dolárov, čo bolo výrazne viac, než očakávania (okolo 400 miliónov USD).

Deutsche Bank naopak potešila, pretože prekonala očakávania analytikov a v stredu vykázala zisk v ôsmom kvartáli po sebe – v druhom štvrťroku zaznamenala čistý zisk 1,046 miliardy eur.

USA

Najväčšiu pozornosť si dnes pýta a to nielen na americkom trhu americká centrálna banka Fed. Tá totiž dnes v poobedňajších hodinách amerického času oznámi zvýšenie úrokových sadzieb. Predpokladá sa, že šéf Fed Jerome Powell potvrdí zvýšenie o ďalších 75 bázických bodov, čomu podľa nástroja FedWatch od skupiny CME aktuálne verí približne 76% investorov. Zvyšných 24% očakáva, že Fed by mohol prekvapiť a pre stále silnejúcu infláciu zvýši sadzby až o 100 bodov (1 celý percentuálny bod).

Publikované boli aktualizované projekcie vo Washington D.C. sídliaceho Medzinárodného menového fondu (MFMF), ktorý v čerstvej správe ku globálnej ekonomickej situácii oznámil, že globálne HDP v tomto roku porastie len o 3,2% na rozdiel od v apríli predpovedaných 3,6%. MMF zmenil aj predpoveď pre rok 2023, v ktorom očakáva rast HDP len na úrovni 2,9%, kým v pred 3 mesiacmi počítal s rastom o 3,6%.

Júlová aktualizácia „Svetového ekonomického výhľadu od MMF“ s podnázvom „Pochmúrny a neistý“ poukazuje na „vyššiu než očakávanú infláciu“ a „pokles globálnej produkcie“ ako da indikátory prichádzajúceho  slabého hospodárskeho rastu.

Akciové trhy v USA sa včera prepadávali – Dow klesol o 0,71%, S&P500 o 1,15% a Nasdaq o 1,87%. Pre-market hours sú však zatiaľ pozitívne, keďže dnešné futures Dow stúpajú o 0,55%, S&P500 o 1% a Naddaq až o 1,6%. Pred oznámením Fed a následne potom sa však dá predpokladať zvýšená volatilita.

V USA naplno prebieha sezóna earnings, čiže zverejňovania výsledkov verejne obchodovaných firiem. U analytikov silne zarezonovali výsledky maloobchodného giganta Walmart, ktorý znížil prognózu ziskov a negatívne tak ovplyvnil aj ďalšie firmy zo segmentu ako sú Target, Macy’s, Nordstrom. Obchodníci totiž vyhohdnotili čísla Walmart tak, že vysoká inflácia núti spotrebiteľov začať šetriť. Akcie Walmart sa včera prepadli takmer o 8%.

Prepadli sa tiež akcie E-commerce firiem, k čomu prispelo oznámenie Shopify (ešte pred dnešným earnings) o plánovanom prepustení 10% zamestnancov. Negatívne na to reagovali aj akcie Amazon, Block (bývalý Square) či PayPal.

Negatívne earnings prezentoval v utorok aj General Motors, nenaplnili totiž očakávania analytikov v dôsledku čoho akcie firmy klesli o 3,42%.

Naopak o čosi lepšie dopadli earnings Coca Cola, MCDonald’s, 3M a General Electrics, v reakcii na čo akcie týchto firiem posilnili.

Hospodárske výsledky oznámili včera aj BigTech giganti MicrosoftAlphabet. Hoci ani jedna z týchto firiem nedosiahla v Q2 výsledky lepšie, než boli odhady analytikov podľa dát Refinitiv, na akciovom trhu mierne posilňujú. Futures Microsoft rastú o 3,61% a futures Alphabet (Google) o 3,45%.

Dnes zverejnia výsledky napríklad Boeing a zmieňované Shopify a to už pred začiatkom obchodovania. Po ukončení obchodných hodín tak urobia Qualcomm, Ford Meta Platforms, čiže bývalý Facebook.

Zdroje: cnbc.com, cnbc, cnbc

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...