Connect with us

Čo hľadáte?

Američanom stúpajú zásoby ropy, investori čakajú na pozitívny „inflačný“ impulz (doobedňajší súhrn)

nafta ropa
Zdroj: Unsplash.com

Pozornosť investorov sa sústredí na očakávané dáta o spotrebiteľskej inflácii v USA. Nálada na ázijských trhoch sa dnes zhoršila, tie európske sú zatiaľ opatrné a z USA zaujali dáta o zásobách ropy. Prinášame vám tradičný doobedňajší súhrn. 

Ázia

Nálada na ázijských trhoch bola dnes pochmúrnejšia popri tom ako vstrebávala čerstvé dáta o inflácii v Číne a tiež vyhodnocovala očakávania od dnešných CPI v USA.

Hongkonský index Hang Seng dnes klesol o 1,96% a technologický Hang Seng Tech až o 3%, pričom ich výkonnosť negatívne ovplyvnili najmä výrazne prepady akcii Meituan či JD.com o 4,6% resp. 5,4%, nehovoriac o 19% prepade čínskej developerskej spoločnosti Longfor kótovanej na hongkonskej burze cenných papierov, ktorá oznámila, že jej zmluvné tržby za prvých sedem mesiacov roka klesli o 58% v porovnaní s prvými siedmimi mesiacmi v roku 2021.

Pokiaľ ide o indexy na pevninskej Číne, Shenzhen Component klesol o 0,87% a Shanghai Composite o 0,54%.

Z Číny zaujali údaje o indexe výrobných cien, ktoré vypovedajú o medziročnom zvýšení v podobe 4,2% rastu, čo je menej, než bol predpokladaný nárast podľa prieskumu Reuters na úrovni 4,8%.

Pokiaľ ide o spotrebiteľskú infláciu, podľa dát k júlu stúpli cv Číne ceny medziročne o 2,7%, čo znamená najvyššiu infláciu od júla 2020. Je to ale menej, než očakávali v prieskume analytici (2,9%).

,,Základné inflačné tlaky v Číne zostávajú obmedzené, pretože občasné lockdowny majú dopad na spotrebiteľské výdaje a celkovú ekonomickú aktivitu. Relatívne utlmený čínsky inflačný impulz je v silnom kontraste s americkou infláciou,“ komentovala čerstvé čísla Carol Kongová z Commonwealth Bank.

Klesali aj japonské indexy Nikkei 225Topix a to 0,65% resp. 0,17%, pričom investorov mohlo zaujať oznámenie Toyoty o pozastavení niektorých výrobných operácii pre rastúci počet pozitívnych prípadov Covid-19 na jej pracoviskách.

V Južnej Kórei sa zas prepadli indexy Kospi a Kosdaq a to o 0,9% resp. 1,6%. Stratili aj austrálsky S&P/ASX200 (-0,53%) a MSCI (-1,26%), čo len podčiarklo negatívnu stredu na ázijsko-pacifických trhoch.

Európa

Nálada na európskych trhoch je zatiaľ opatrná, keďže najsledovanejší panaeurópsky index Stoxx600 sa drží úrovni, na ktorých začal deň a podobne sú na tom aj britský FTSE100 a francúzsky CAC. Mierne posilnenie o 0,3% evidovať len u nemeckého DAX.

Opatrnosť európskych investorov môže súvisieť s očakávanými dátami o inflácii v USA, ktoré budú zverejnené v poobedňajších hodinách (viac info nižšie).

Už predtým však boli zverejnené dáta o inflácii v Nemecku, kde sa podľa indexu spotrebiteľských cien dostala inflácia na 7,5% medziročného rastu, resp. 0,9% medzimesačného rastu, čo bolo približne v súlade s očakávaniami analytikov. Zaujali taktiež dáta o inflácii v Maďarsku, ktoré je mimo eurozóny, v podobe 13,7%, čo je najviac za 24 rokov.

Earnings dnes zverejňujú európske firmy Ahold Delhaize, ABCN AMro, E.On, TUI Group, Metro, Deliveroo, Prudential či Aviva.

USA

Americké indexy Dow, S&P500 a Nasdaq včera oslabovali o 0,18%, 0,42% resp. 1,19%, pričom dnešné futures vyzerajú o čosi pozitívnejšie v podobe rastu počas pre-market hours o 0,18%, 0,25% resp. 0,36%.

Včerajšie poklesy možno čiastočne pripísať earnings firiem Micron, Novavax a Upstart, ktoré zhodne varovali, že ich budúce zisky a príjmy môžu byť nižšie, než sa predpokladalo.

Isté je, že hlavným impulzom pre trhy budú dnešné dáta o spotrebiteľskej inflácii USA na základe Indexu spotrebiteľských cien (CPI), ktorý bude zverejnený od 14.30 stredoeurópskeho času.  Ekonómovia predbežne očakávajú, že dáta potvrdila mierne ochladenie inflácie a jej pokles z júnových medziročných 9,1% na júlových 8,7%. Dáta vám samozrejme prinesieme hneď po ich publikácii na webe FTnews.sk.

Po minulotýždňových dátach, ktoré naznačili, že americký trh práce je stále vo výbornej kondícii, môžu byť pozitívne dáta o inflácii signálom, že Fed môže spomaliť tempo zvyšovania úrokových sadzieb. Ak by však CPI ukázalo, že inflácia stále nenašla svoj vrchol, Fed by silné čísla z trhu práce naopak mohli vliať viac sebavedomia v ďalšom sprísňovaní.

Pokiaľ ide o kvartálne výsledky, dnes zverejní earnings napríklad spoločnosť Walt Disney.

Zaujali aj údaje z American Petrouleum Institute, ktoré naznačujú, že zásoby ropy v USA minulý týždeň narástli asi o 2,2 miliónov barelov, čo je výrazne viac než očakávaných 100 000 barelov. Oficiálne údaje budú zverejnené dnes v poobedňajších hodinách amerického času a ak by potvrdili tieto odhady, išlo by o druhý týždeň po sebe, kedy sa vytvorili v USA nečakane veľké zásoby ropy. Tieto informácie môžu mať vplyv na pokles ceny ropy, no zároveň môžu naznačovať, že americká ekonomika stagnuje a môže mieriť do recesie – obzvlášť, keď sa zásoby vytvárajú počas letnej sezóny, kedy je bežne zvýšený dopyt.

Zdroje: cnbc.com, investing.com, cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Utorok 4. októbra – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Streda 5. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Štvrtok 6. októbra – Rovnako ako každý pracovný deň, aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Utorok 4. októbra  – Aj v druhý obchodný deň tohto týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Streda 5. októbra  – Aj v tretí obchodný deň tohto týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako v minulom týždni, aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...