Connect with us

Čo hľadáte?

Americké a európske firmy bojujú proti Rusku. Čínske „poslúchajú“ čo povie Peking

Google
Zdroj: Unsplash.com

Okrem samotných štátov sa snažia prispieť v boji proti ruskému režimu Vladimíra Putina aj viaceré významné nadnárodné spoločnosti. Ide predovšetkým o firmy z Európy a Spojených štátov amerických, ale aj niekoľko firiem z Ázie.

Spoločnosť Apple napríklad v utorok oznámila, že prestane predávať svoje produkty v Rusku. Firma taktiež skonštatovala, že odstráni ruské štátom podporované média RT NewsSputnik zo svojho App Store všade s výnimkou ruskej federácie. Apple taktiež úplne zrušil podporu pre Apple Pay v Rusku. Google pristúpil k rovnakému kroku vo svojom obchode Google Play v rámci Európy a v Rusku čiastočne obmedzil funkčnosť služby Google Pay.

Malá poznámka: Firmám Apple a Google bolo vyčítané, že vzhľadom na ich veľkosť nedostatočne finančné podporujú charitatívnu činnosť na Ukrajine. 

K „sankciám“ pristúpili aj platobní giganti MastercardVisa, ktorí zablokovali podporu pre ruské finančné inštitúcie. Zmieniť určite treba spoločnosť SpaceX, ktorá síce „nemá ako“ sankcionovať Rusko, no výrazne skrz satelitnú službu Starlink pomáha Ukrajine s dostupnosťou internetu.

Ďalšími veľkými firmami, ktoré obmedzili alebo zrušili svoje podnikanie v Rusku sú Adidas, Audi, AMD (zákaz dodávok mikročipov a vidokariet), Adobe (vypnutie služieb), BMW (zatvorenie fabrík), Chevrolet, Bolt, Dell (koniec predaja), DHL, Facebook (obmedzovanie účtov ruských médií), General Motors, Intel (prestáva dodávať čipy), Instagram (boj proti propagande), Liknedin, Mercedes, Mitsubishi, Netflix, OnlyFans, Porsche, Renault, Samsung Pay (blokovanie služieb v Rusku), Shell (ruší kontrakt s Gazprom) či Sony (blokovanie filmovej distribúcie v Rusku). Podrobnejší zoznam aj s popisom, akou formou obmedzujú alebo rušia podnikanie v Rusku, nájdete na tomto linku.

Čína sa k Európe a USA nepridáva

CNBC upozorňuje, že kým západní giganti sa týmto spôsobom snažia prispieť k ekonomickej blokácii ruského agresora, firmy z Číny zatiaľ tak nejednajú a dá sa povedať, že napodobňujú prístup čínskej vlády, ktorá sa stále drží akéhosi neutrálneho štatútu a útok Ruska na Ukrajinu oficiálne nazýva podobne ako Rusko „špeciálnou vojenskou operáciou“.

,,Pre  čínske firmy je tieň čínsko-ruských vzťahov veľmi podstatný. Tieto firmy nechcú rozhnevať Peking tým, že záujmu politický postoj (teda opustia Rusko),“ vysvetlil v stredu redakcii CNBC formou emailu Abishur Prakash, spoluzakladateľ poradenskej firmy Center for Innoving the Future.

,,Ak Čínska vláda náhle nezmení svoju zahraničnú politiku je nepravdepodobné, že by čínske firmy „konali geopolitiky“. Či už Peking nastaví akýkoľvek tón, taký tón budú dodržiavať aj čínske firmy. A práve teraz je tým tónom tichá podpora Ruska,“ doplnil.

CNBC sa v tejto veci pokúsila získať vyjadrenie výrobcov spotrebnej elektroniky Huawei, XiaomiHonor, no oficiálnych vyjadrení sa nedočkala. V podobnom duchu sa vyjadrila aj firma Realme, ktorá uviedla, že situáciu veľmi pozorne sleduje.

Komentovať ďalšie kroky odmietla aj Alibaba, ktorá má v Rusku rozbehnutý projekt Mail.ru Group s ruským mobilným telekomunikačným operátorom MegaFon. CNBC odmietli odpovedať aj zástupcovia vyhľadávača Baidu či ďalších gigantov z Číny Tencent alebo NetEase.

Jedinou významnejšou čínskou firmou, ktorá opúšťa v týchto dňoch Rusko je spoločnosť Didi. Tá však neodôvodnila tento krok vojnou na Ukrajine, ale oficiálne tvrdí, že ide o „meniace sa trhové podmienky“.

Azda najvýznamnejší krok voči Putinovmu režimu tak spravil čínsky TikTok, ktorý vlastní pekinská firma ByteDance. Tá sa rozhodla, že obmedzí skrz svoju platformu prístup k ruským vládou ovládaným médiám RT a Sputik v rámci Európskej únie.

Zdroj: cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde rezonuje rozhodnutie Fed. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Federálny rezervný systém (Fed) v úlohe americkej centrálnej banky pristúpil k tretiemu zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Naplnili sa tak očakávania investorov...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, ktoré zohľadňujú kroky Fed. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto: Paneurópsky Stoxx600...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske pevninské indexy Shanghai...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti, kde miestne meny pokračujú v oslabovaní voči americkému doláru....