Connect with us

Čo hľadáte?

Americké futures klesajú, oslabili aj indexy v Ázii – trhy nepotešili vyjadrenia Powella

pád
Zdroj: Canva.com

Futures na americké indexy dnes klesajú, hoci včera zaznamenali Nasdaq aj S&P500 pekné rasty. V červených číslach skončilo v stredu obchodovanie na pevninskej Číne a priebežne oslabujú aj trhy v Európe.

Zmiešaná nálada na trhoch v Ázii

Na ázijsko-pacifických trhoch sa dnes obchodovalo v zmiešanej nálade, čo do značnej miery mohlo súvisieť aj s reakciou obchodníkov na včerajšie vyjadrenia šéfa amerického Fed Jeromeho Powella, ktorý uviedol, že americká centrálna banka je pripravená zvyšovať úrokové sadzby, kým inflácia neklesne.

Akcie na pevninskej Číne dnes oslabovali – Shanghai Composite klesol o 0,25% a Shenzhen Component o 0,20%. Deň na neutrálnych hodnotách pravdepodobne uzavrie hongkonský Hang Seng, ktorý je v súčasnosti na rovnakej úrovni ako na začiatku obchodovania.

Stredajšie údaje o výkonnosti japonskej ekonomiky boli pozitívnejšie, než odhady– medzi januárom a marcom 2022 klesla ekonomika v porovnaní s rovnakým štvrťrokom 2021 o 1%, no analytici predpokladali až 1,8% pokles a aj z toho dôvodu mohli dnes napokon indexy Nikkei 225 a Topix posilňovať a to o 0,94% resp. 0,96%.

Juhokórejský Kospi medzitým ukončil deň v pluse o 0,21% a austrálsky S&P/ASX 200 v pluse 0,99%. Najširší index ázijsko-pacifických akcii mimo Japonsko MSCI stúpol o 0,6%.

Európa v utlmenom režime, zaujali dáta o inflácii v UK

Európske trhy dnes zatiaľ mierne strácajú – paneurópsky index Stoxx600 oslabuje o 0,14%, nemecký DAX o 0,19%, britský FTSE 100 o 0,06% a francúzsky CAC je zatiaľ na rovnakých úrovniach, ako deň začal.

Dôležitým údajom v rámci Európy bol včerajší report o raste inflácie vo Veľkej Británii o medziročných 9%, čo je 40-ročné maximum – tento údaj môže tiež ovplyvniť náladu investorov, nakoľko rastúca inflácia naďalej podnecuje kroky k ďalšiemu sprísňovaniu monetárnych politik – v tomto prípade Bank of England.

Earnings dnes v Európe oznámili ABN Amro, Burberry, British Land či Premier Foods. Veľký rast zaznamenala firma Siemens Gamesa, ktorá posilnila o 10% po medializácii informácie, že Siemens Energy chce kúpiť ešte zvyšnú tretinu tejto firmy, ktorú zatiaľ nevlastní. Naopak o vyše 10% padajú akcie anglo-nemeckého operátora Tui.

Powell naznačil ďalšie sprísňovanie – futures klesajú

Americké trhy včera posilňovali – Nasdaq stúpol až o 2,76%, S&P500 o 2,02% a Dow Jones o 1,34%, no dnes sa počas pre-market hours naopak červenajú – Dow oslabuje o 0,26%, S&P500 o 0,35% a Nasdaq o 0,52%.

Pokles najsledovanejších amerických indexov mimo hlavných obchodných hodín môže byť prirodzenou reakciou na včerajšie vyjadrenia šéfa americkej centrálnej banky Fed Jeromeho Powella, ktorý na konferencii Wall Street Journal povedal, že Fed nebude váhať s ďalším zvyšovaním sadzieb, kým nebude inflácia pod jeho úplnou kontrolou.

Pozitívne naopak možno vyhodnotiť dáta o vývoji pracovných miest a údajov maloobchodných reťazcov o predajoch v apríli, ktoré ukazujú, že ekonomika v USA stále rastie napriek obavám z recesie.

,,Je veľký rozdiel medzi korekciami na akciových trhoch a priamymi medvedími trhmi. Rozdiel je v tom, že medvedie trhy sú takmer vždy spojené s nejakým druhom makroekonomického prostredia recesie, alebo aspoň nevyhnutným v horizonte prognózy na najbližších 6 až 12 mesiacov. Pre nás, ktorí tu dnes sedíme, nič také jednoducho nevidíme,” povedal k tejto téme  zástupca Northwestern Mutual Wealth Management Matt Stucky.

Situáciu na trhoch v rozhovore pre CNBC komentoval v s tredu aj Kelvin Tay, regionálny investičný riaditeľ UBS Global Wealth Management. ,,Trh je v pripravený na rally, ale veľkou otázkou je, či pôjde o medvedí trh, alebo o rally vpred?,“ spýtal sa rečnícky a doplnil: ,,Myslím si, že pre pre rastovú rally bude ťažké udržať sa na nohách vzhľadom na skutočnosť, že viete, že v najbližších niekoľkých týždňoch dôjde ku kvantitatívnemu sprísneniu.”

Pokiaľ ide o earnings, dnes budú amerických investorov zaujímať najmä dáta firiem Target a Lowe, ktoré ich ohlásia ešte pred začiatkom obchodovania.

Zdroje: cnbc.com, cnbc.com ,cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...