Hrubý domáci produkt Spojených štátov amerických (HDP) stúpol v štvrtom kvartáli v prepočte na celý rok o 2,9%, čím prekonal odhadovaný 2,8% rast z prieskumu Dow Jones. Informovalo o tom vo štvrtok Ministerstvo obchodu USA.
Tempo rastu HDP v USA bolo však pomalšie, než v predošlom, teda treťom kvartáli, kedy americká ekonomika posilnila o 3,2%.
Spotrebiteľské výdavky, ktoré tvoria približne 68% HDP, stúpli v poslednom štvrťroku o 2,1%, čo je mierny pokles oproti 2,3% rastu v predošlom kvartáli. Stále sú však v pozitívnej/kladnej oblasti.
Zverejnené boli zároveň aj niektoré údaje o inflácii – Index cien výdavkov na osobnú spotrebu stúpol o 3,2%, čo bolo v súlade s očakávaniami a zároveň ide o prudký pokles z 4,8% v treťom kvartáli.
Čo prispelo k rastu a čo k poklesu?
Rastu HDP podľa reportu Ministerstva obchodu USA pomohli najmä investície do súkromných zásob, vládne výdavky a nebytové fixné investície. K tomu sa pridal samotný stimul zo strany spotrebiteľov, ktorých výdavky ako sme spomínali vyššie v porovnaní s predošlým kvartálom opäť stúpli.
Negatívne ovplyvnil HDP pokles investícii do nehnuteľnosti a bývania a to až o 26,7%, čo odráža prudký pokles dopytu v oblasti bývania (tento údaj ovplyvnil HDP celkovo o 1,3 percentuálneho bodu). Negatívne sa však pod HDP podpísal napríklad aj pokles amerického exportu o 1,3%.
Contribution to US real GDP Q4#EconTwitter #GDP #USA pic.twitter.com/A80Tz2sBPC
— yielddive (@yielddive) January 27, 2023
Reakcie analytikov
Hoci tieto čísla môžu na prvý pohľad pôsobiť v celku optimistický, hlavný ekonóm pre americké trhy z Capital Economics Andrew Hunter taký optimista nie je.
Hunter totiž upozornil, že hlavnú úlohu pri raste HDP zohrali výdavky federálnej vlády, zvýšenie zásob a tiež silný trh práce a “odolný spotrebiteľ”. To sa však môže v nasledujúcich mesiacoch zmeniť, keďže oslabenie na trhu práce si želá napríklad aj americká centrálna banka.
„Faktory, ktoré prispeli k rastu, sú odrádzajúce a mesačné údaje naznačujú, že ekonomika v priebehu štvrtého štvrťroka stratila dynamiku. Stále očakávame, že oneskorený vplyv nárastu úrokových sadzieb zatlačí ekonomiku v polovici tohto roka do miernej recesie,“ uviedol.
Preceňované čísla?
Americká ekonomika začala rok 2022 negatívne, keď zaznamenala dva po sebe idúce kvartály s negatívnym (klesajúcim) HDP, čím sa dostala do technického stavu recesie. V roku 2021 tomu však predchádzal najsilnejší rast HDP od roku 1984, a následne prišli dva kladné kvartály v závere roka 2022 (Q3 a Q4 2022).
#Hope #USA Real GrossDomesticProduct(#GDP) increased at an annual rate of 2.9% in the 4th quarter of 2022 after 3.2% 3rd quarter increase. 2022 4th quarter increase primarily reflected increases in inventory investment & #consumer spending partly offset by housing investments https://t.co/WFyLIGniDB pic.twitter.com/SIy5em1q23
— Mx. Joe-Anthony Sierra #GetVaccinated (@Joeanthony_nyc) January 27, 2023
Investičný riaditeľ spoločnosti Plante Moran Financial Advisors Jim Baird však tiež upozornil, aby sa rast HDP v štvrtom kvartáli nepreceňoval:
„Rovnako ako ekonomika USA nebola v prvej polovici roku 2022 taká slabá, ako naznačovali správy o HDP, nie je ani taká silná, ako by naznačovalo zverejnenie HDP za štvrtý kvartál. Vďaka podpore odolných spotrebiteľov a ich výdavkov ekonomika koncom minulého roka expandovala solídnym tempom, no zostáva zraniteľná voči výraznejšiemu spomaleniu v nadchádzajúcich štvrťrokoch.”
Trh práce a vplyv Fedu
V skratke časť ekonómov stále očakáva, že zvyšovanie úrokových sadzieb americkým Fedom sa na ekonomike USA ešte len prejaví a to negatívnym spôsobom.
Trh práce je pritom naďalej silný, čo potvrdili aj včerajšie čísla o žiadostiach o podporu v nezamestnanosti – počet tých nových klesol v porovnaní s predošlým týždňom o 6000, čo potvrdzuje stále napätý trh práce.
Tento fakt v kombinácii s možno až príliš optimistickou náladou na akciovom trhu môže napokon prinútiť Fed pokračovať vo zvyšovaní sadzieb výraznejším spôsobom, než to aktuálne očakáva trh. A to by si napokon odskákal práve akciový trh.
Zdroj: CNBC