Connect with us

Čo hľadáte?

Americké indexy dostali pozitívny impulz, čaká sa na rozhodnutie BoE (doobedňajší súhrn)

trhy
Zdroj: Unsplash.com

Nálada na akciových trhoch je dnes prevažne optimistická, nakoľko sentiment posilňujú earnings a tiež dáta, ktoré vyvracajú, že americká ekonomika je v bezprostrednej recesii.

Ázia

Na ázijských trhoch po včerajšom vydarenom dní na „Wall Street“ prevládala vo štvrtok prevažne optimistická nálada.

Najsledovanejší hongkonský index Hang Seng posilnil o 2,06% a technologický Hang Seng Tech až o 2,82%, k čomu prispelo posilnenie akcii spoločnosti Alibaba o viac ako 4%, spoločnosti Meituan o 3,44% a JD.com až o 5,15%.

Refinitiv pritom zverejnil prognózu, podľa ktorej by Alibaba mohla prvýkrát v histórii zaznamenať kvartálny pokles príjmov, no zároveň by to mohla byť pre firmu spodná hraniae, od ktorej sa očakáva, že sa odrazí. V konečnom dôsledku to teda mohli investori vyhodnotiť ako dobrý čas na zmenu sentimentu v spojitosti s touto firmou.

Nancy Peliosiová, predsedkyňa Snemovne reprezentantov USA, po stretnutí s prezidentkou Taiwanu Tsai Ing-wenovou ukončila svoju návštevu ostrova, pre ktorý eskaluje napätie medzi Čínou a USA, a pokračuje ďalšj vo svojom ázijskom turné. Téma jej návštevy na Taiwane tak pravdepodobne už nebude ďalej eskalovať, hoci činsko-taiwanská otázka zostáva veľmi horúca a jej návšteva Taiwanu výrazne zhoršila americko-čínske vzťahy.

Posilnili aj trhy na pevninskej Číne, kde index Shanghai Composite posilnil o 0,80% a Shenzhen Component o 0,69%, čím ukončili sériu dvoch predošlých dní v strate.

K ekonomickej situácii v Číne sa vyjadril Vey-Sern Ling, ktorý síce priznal, že trhy znepokojuje napätie s USA a riziko ďalších pandémii v kombinácii s čínskou zero-covid politikou, no na druhú stranu má Čína viacero katalyzátorov, ktoré môžu prispieť k rastu – patrí medzi ne najmä dobre riadená inflácia a pravdepodobnosť oživenia spotreby obyvateľstva.

Z Číny zaujala aj správa v spojitosti s najväčším výrobcom batérii na svete spoločnosťou CATL, ktorá bude podľa informácii Reuters pokračovať v dodávkach lacných lítiových batérii pre Ford Motors. CATL by taktiež mala do roku 2026 otvoriť fabriku v Severnej Amerike, hoci Bloomberg v utorok uviedol, že toto rozhodnutie ešte nie je isté.

V Japonsku posilnil index Nikkei 225 o 0,69%, kým druhy Topix zostal približne na úrovni, na ktorej deň otváral. Zaujali earnings Toyota, ktore nedopadli dobre, pretože automobilka oznámila pokles prevádzkového zisku za druhy kvartál a tak jej akcie oslabili o takmer 3%.

V Južnej Kórei sa dvom najväčším indexom darilo – Kospi posilnil o 0,47% a Kosdaq o 1,2%, v Austrálii S&P/ASX200 mierne oslabil a najširší ázijsko-pacifický index MSCI (mimo Japonsko) posilnil o 0,52%.

Európa

V Európe po včerajšom raste najsledovanejších indexov pokračuje dobrá nálada aj vo štvrtok doobeda, keďže index Stoxx600 posilňuje o 0,2%, nemecký DAX o 0,75%, francúzsky CAC o 0,35% a oslabuje len britský FTSE 100, konkrétne o 0,25%.

Horúcou témou je dnešný míting britskej centrálnej banky Bank of England, od ktorej sa očakáva, že prvýkrát od roku 1997 zvýši úrokové sadzby o 50 bázických bodov. Dôvodom je neustále rastúca inflácia (na 40-ročnom maxime 9,4% medziročného rastu), ktorú sa v Británii nedarí skrotiť napriek tomu, že Bank of England už 5-krát v rade zvýšila sadzby po 25 bázických bodov. Ak centrálna banka UK zvýši sadzby o 50 bodov, dostanú sa na úroveň 1,75%.

Earnings na starom kontinente dnes zverejňujú spoločnosti ako Adidas, Bayer, Lufthansa, Merck, Credit Agricole, Zalando, Rolls-Royce, Next, Glencore či Adecco Group.

Výraznejšiu reakciu na kvartálne výsledky zaznamenala Lufthansa, ktorej akcie stúpli o 5% po oznámení menších kvartálnych strát, než očakávali analytici.

Najvýraznejší skok však urobila spoločnosť Zalando, ktorá stúpla takmer o 9%, keďže počas earnings oznámila, že predpokladá návrat k rastu zisku v druhej polovici roka.

Pozitívna reakcia obchodníkov bola aj na earnings Adidas, známej značky oblečenia, ktorá uviedla, že jej menovo neutrálne tržby stúpli v druhom kvartáli o 4% a to napriek tomu, že chod firmy výrazne ovplyvnilo stiahnutie sa z ruského trhu.

Naopak negatívne dopadli výsledky spoločnosti RollsRoyce, , ktorej akcie klesajú o takmer 5%. Výrobca leteckých motorov totiž varoval investorov pred hroziacimi ekonomickými problémami vo zvyšku roka.

Všeobecnej lepšej nálade na európskych trhoch mohli prispieť dáta o nemeckých továrenských objednávkach, ktorým sa darilo lepšie, než sa očakávalo. Odhady totiž počítali s poklesom o 0,8%, kým v skutočnosti išlo len o 0,4% pokles. Hrozba ich oslabenia však pretrváva, keďže sa blíži vykurovacia sezóna a dodávky plynu z Ruska sú vo veľkom ohrození, čo vedie k jeho rekordnému zdražovaniu.

USA

Americké indexy včera zažili ďalší zelený deň – Dow posilnil o 1,29%, S&P500 o 1,56% a Nasdaq o 2,59%, pričom dnešná nálada investorov je už otáznejšia, keďže futures všetkých troch najväčších US indexov sú zatiaľ v neutrálnych úrovniach.

Včerajšie posilňovanie pripisujú analytici optimistickým dátam o PMI sektora služieb a komentárom prezidenta Fed v St. Louis Jamesa Bullarda, ktorý povedal, že podľa jeho názoru je americká ekonomika mimo recesie, pričom zdôraznil, že naďalej v USA rastie počet pracovných miest a Spojené štáty si držia nízku nezamestnanosť.

Aktuálnu náladu na amerických trhoch komentovala britská banka Barclays, ktorá uviedla: ,,Napätie medzi USA a Čínou zostáva vysoké a Fed naďalej hovorí o inflácii, avšak earnings stačia na to, aby boli katalyzátorom ďalšej fázy oživenia na trhoch. Vlna earnings technologických firiem dopadla lepšie, než sa očakávalo a komplex technológii, médií, zábavy a telekomunikácie doviedol index S&P500 k novému kvartálnemu maximu.“

Earnings v USA pokračujú aj dnes – dozvieme sa, ako sa darilo firmám Eli Lilly, Kellogg, ConocoPhillips či Alibaba – vo všetkych prípadoch ešte pred otvorením hlavných obchodných hodín.

Pokiaľ ide o ekonomické dáta, dnes budú zverejnené čísla týkajúce sa týždenných žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Najväčšia pozornosť sa však sústredí na zajtrajšie dáta o americkom trhu práce, ktoré buď vyvrátia tvrdenia Fed, že americký trh je silný a ekonomika nie je v recesii, alebo v prípade optimistických čísel pravdivosť týchto tvrdení posilnila.

Ceny ropy sa po včerajšom výraznejšom oslabovaní dnes stabilizovali. Komoditný reagoval na čísla potvrdzujúce oslabenie amerického dopytu (čo je zvláštne najmä pre letnú sezónu) a na rozhodnutie OPEC+, organizácie krajín vyvážajúcich ropu, že v septembri zvýšia produkciu len o 100 000 barelov denne. Pokles dopytu USA po rope môže naznačovať, že americká ekonomika sa približuje recesii.

Zdroje: cnbc.com, cnbc.com, cnbc.com, investing.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...