Connect with us

Čo hľadáte?

Americké indexy majú za sebou skvelý deň, trhy sa zelenajú aj v Európe

trhy
Zdroj: Unsplash.com

Najsledovanejšie americké indexy včera výrazne posilňovali, darilo sa aj čínskym titulom a v pozitívnom duchu sa vo štvrtok zatiaľ obchoduje aj v Európe. Futures na Dow, S&P500 a Nasdaq však naznačujú, že môže dôjsť ku korekcii ich doterajšieho májového rastu.

Čínske indexy po prázdninách posilňovali

Ázijským trhom sa počas štvrtkových obchodných hodín prevažne darilo. Akcie na pevninskej Číne, kde sa obnovilo obchodovanie po sviatočných dňoch,posilňovali – Shanghai Composite o 0,68% a Shenzhen Compoment o 0,22%. Oslaboval však hongkonský index Hang Seng, ktorý klesol na záver obchodného dňa o 0,1%.

Zaujímavý bol rast akcii firiem Bilibili (+2,91%) a JD.com (+1%), ktoré posilnili napriek tomu, že Americká komisia pre cenné papiere a burzu ich pridala na zoznam firiem, ktorým hrozí delistovanie z amerických búrz, ak napokon medzi americkou SEC a čínskymi regulátormi nedôjde k vyriešeniu dlhodobých sporov ohľadom zverejňovania finančných dát čínskych firiem kótovaných v USA.

V Austrálii medzitým posilňoval S&P/ASX 200 o 0,82% a najširší index ázijsko-pacifických akcii mimo Japonska (MSCI) pridal 0,7%. Trhy v Japonsku a Južnej Kórei boli aj dnes zatvorené.

Pokiaľ ide o ázijské trhy, zaujalo aj rozhodnutie Indickej centrálnej banky (RBI), ktorá zvýšila základnú úrokovú sadzbu z 4% na 4,4%. ,,Inflácia je vysoká, posledné dáta hovorili o raste 6,95% a v nasledujúcom mesiaci uvidíme infláciu na úrovni 7,5%,“ odôvodnil tento krok RBI Suresh Tantia, hlavný investičný stratég Credit Suisse pre túto oblasť.

V Európe sa to na úvod dňa zelená

Európske trhy sa na úvod dňa zelenajú a to podľa všetkého v nadväznosti na americké trhy, ktoré včera výrazne posilnili, čomu sa venujeme nižšie v tomto texte.

Najsledovanejší európsky index Stoxx600 je vo štvrtok zatiaľ v pluse 1,39%, nemecký DAX posilňuje o 1,92% a britský FTSE o 1,32%. Pridáva sa k ním aj francúzsky CAC, ktorý s rastom 1,81%  taktiež napodobňuje dnešný zatiaľ pozitívny trend európskych akciových titulov.

Pozornosť v Európe sa dnes zameria aj na Bank of England (BoE), čiže britskú centrálnu banku, ktorá by mala vo štvrtok oznámiť ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb – v poradí už štvrté v rade. BoE začala pre rastúcu infláciu so zvyšovaním sadzieb výrazne skôr než Fed, kým ECB sa k tomuto kroku stále ešte ani len neodhodlala.

Vojna na Ukrajine taktiež zostava na radare (nielen) európskych investorov – ruské sily údajne obnovili útoky na komplex oceliarní Azovstal v Mariupole, ktorý je poslednou baštou ukrajinských vojakov v tomto meste. Medzitým dobrej nálade nepridávajú špekulácie o možnosti rozšírenia vojny na územie Moldavska či blížiaci sa 9. máj, ktorý je spájaný s ruskými oslavami víťazstva nad fašizmom – mnohí analytici sa totiž obávajú, že túto príležitosť využije Kremeľ na oznámenie o celkovej mobilizácii.

Medzitým aj v kontexte s rusko-ukrajinskou vojnou navrhla Európska únia v stredu postupný zákaz dovozu ruskej ropy v rámci šiesteho kola sankcii voči Moskve od jej nevyprovokovanej invázie na Ukrajinu.

Earnings v Európe dnes ráno oznámili Shell, MBW, Leonardo, UniCredit, Intesa Sanpaolo, Banco BPM, Societe Generale, AXA, Airbus či Air France KMM.

Zelenajú sa najmä akcie Airbus, ktoré posilnili o zhruba 8% v reakcii na pozitívne hospodárske výsledky za prvý kvartál a dobré vyhliadky spoločnosti pre ten ďalší. Z podobných dôvodov pridala takmer 7% aj spoločnosť Mondi. Naopak takmer 10-percentný pokles akcii evidovať u spoločnosti Hikma Pharmaceuticals, ktorá musela počas earnings oznámiť výrazne zníženie celoročného výhľadu.

Americké trhy vyhodnotili rozhodnutie Fed pozitívne

Americkým indexom sa včera darilo – Dow posilnil o 2,81%, S&P5002,99%Nasdaq až o 3,19%. Išlo o pozitívnu reakciu na oznámenie americkej centrálnej banky Fed o zvýšení úrokových sadzieb o 50 bázických bodov, čo je najvýraznejšie zvýšenie tejto metriky od roku 2000. Predseda Fed Jerome Powell však zároveň vylúčil, že by mohli po nasledujúcom mítingu zvýšiť sadzby až o 75 bodov, čo trhy zrejme vyhodnotili ako potešujúcu správu. Tému sme podrobne rozobrali v tomto článku.

Fed oznámil najvyššie zvýšenie sadzieb za vyše 20 rokov – trhy posilňovali

Najsledovanejšie americké indexy napriek tomu dnes priebežne oslabujú, čo naznačuje možnú korekciu ich rastu v prvých troch obchodných májových dňoch – futures na Dow sú zatiaľ v mínuse 0,3%, na S&P500 -0,49% a Nasdaq až -0,67%.

Témou v USA bolo aj pokračovanie earnings – teda hospodárskych výsledkov verejne obchodovaných firiem v USA.

Veľký prepad zažívajú spoločnosti EstyeBay, ktoré v pre-markets oslabujú o 11% resp. 6% – ich investori totiž nie sú spokojní s tým, ako sa im darilo v prvom kvartáli a nepotešili ich ani vyhliadky do toho druhého. Naopak zažiarila spoločnosť Booking Holdings, ktorá v pre-market hours posilňuje o takmer 11%.

Dnes sa očakávajú earnings od firiem Shell, Shopify či ConocoPhillips – tie budú oznámené ešte pred začiatkom obchodovania. Následne po ukončení obchodného dňa v USA oznámia svoje výsledky aj firmy Block, DoorDash, Shake Shack či Zillow.

Pokiaľ ide o ekonomické údaje, investorov v USA budú zaujímať aj dáta o nárokoch na podporu v nezamestnanosti, ktoré by mali byť zverejnené na začiatku obchodného dňa.

Zdroje: CNBC, CNBC

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...