Connect with us

Čo hľadáte?

Americké indexy môže čakať zelený deň, šéfka ECB Lagardová vystúpila v Bruseli

trhy
Zdroj: Unsplash.com

Futures na amerických indexoch naznačujú pozitívny deň, darilo sa aj trhom v Ázii a pozitívne sa vyvíja aj obchodovanie v Európe. Trhy zaujal prejav Christine Lagardovej v Bruseli či vyjadrenia šéfa centrálnej banky v Austrálii. Prinášame vám tradičný doobedňajší súhrn FTnews.sk.

Ázijské trhy posilňovali, k inflácii sa vyjadril šéf RBA

Trhom v Ázii sa v utorok prevažne darilo, pričom najvýraznejšie zisky zaznamenali japonské indexy Nikkei 225Topix, ktoré stúpli o 2,24% respektíve 2,39%. Prispel k tomu aj rast akcii japonského konglomerátu SoftBank Group o 3%.

Hongkonský index Hang Seng medzitým posilnil o 1,6% aj vďaka rastu akcii Tencent a Alibaba o 2,43% resp. 0,96%, no na pevninskej Číne Shanghai Composite klesol o 0,16% a Shenzhen Component o 0,42%.

Juhokórejský Kospi uzavrel deň v pluse 1,23% a austrálsky S&P/ASX 200 v pluse 1,37%, čo podčiarkuje, že ázijským trhom sa v utorok prevažne darilo.

Zaujímavé správy z tejto oblasti prišli najmä z Austrálie, kde guvernér Austrálskej centrálnej banky (RBA) Philip Lowe uviedol, že očakáva vrchol inflácie v Austrálii do konca roka a pravdepodobne bude na úrovni približne 7%. K následnému poklesu inflácie podľa jeho názoru prispeje zlepšenie situácie spojenej s dodávateľskými reťazami a Covid-19. Lowe taktiež skonštatoval, že infláciu sa podarí zabrzdiť aj celosvetovým sprísňovaním menovej politiky a zvyšovaním úrokových sadzieb, čo pomôže vyrovnať rovnováhu medzi dopytom a ponukou.

,,Dosiahnutie tejto rovnováhy nie je jednoduché a sú s tým spojené riziká, ale vyššie úrokové sadzby znížia súčasné inflačné tlaky,” povedal šéf centrálnej banky v Austrálii s doplňujúcim odkazom, že jeho krajina môže očakávať ďalšie zvýšenie sadzieb smerom k 2% až 3%.

Lagardová vystúpila v Bruseli, Stoxx600 posilňuje

Najsledovanejšie európske indexy dnes posilňujú – paneurópsky Stoxx600 rastie o 1%, nemecký DAX o 1,1%, francúzsky CAC o 1,4% a britský FTSE 100 o 0,53%, čo naznačuje, že globálny sentiment po minulotýždňových výplachoch sa zlepšuje. Analytici však upozorňujú, že môže ísť len o dočasný odraz od lokálnych dien trhu, keďže problémy, pre ktoré trhy oslabujú, sa medzičasom stále nevyriešili.

Včera sa (nielen) európski investori sústredili na prejav Christine Lagardovej, šéfky ECB, v Európskom parlamente – tá počas neho uviedla, že ECB je odhodlaná okamžite potlačiť akúkoľvek fragmentáciu nákladov na pôžičky medzi krajinami eurozóny a varovala každého, kto o tom pochybuje, že robí veľkú chybu. Lagardová týmto spôsobom obhajovala minulotýždňovú mimoriadnu schôdzu Európskej centrálnej banky, po ktorej ECB oznámila, že pracuje na novom nástroji, ktorý má čeliť nedávnemu nárastu nákladov na pôžičky najzraniteľnejších krajín eurozóny. ,,Tieto problémy musíme zabiť hneď v zárodku,“ vyhlásila v Bruseli.

Mimoriadna schôdza ECB prišla po tom ako výnosy dlhopisov krajín ako sú Taliansko a Španielsko vystrelili na najvyššiu úroveň za posledných 8 rokov v dôsledku, že ECB sa rozhodla zastaviť nákupy ďalších dlhopisov a potvrdila, že v júli s najväčšou pravdepodobnosťou zvýši úrokové sadzby, aby spomalila infláciu.

ECB sa obáva, že panika na trhu s dlhopismi by mohla zvýšiť náklady na pôžičky slabších krajín na úroveň, ktorá ich zatiahne do finančnej krízy. Tá by zas mohla obmedziť schopnosť ECB pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb, čo je zdá sa nevyhnutné, ak chce skrotiť infláciu v eurozóne, ktorá je podľa májových dát na úrovni rekordných 8,1% medziročného rastu.

Lagardová čelila v plene aj otázke, prečo ECB stále nezvýšila sadzby, keď dokonca tak už urobila aj Švajčiarska centrálna banka (prvýkrát od roku 2007), hoci inflácia vo Švajčiarsku je výrazne nižšia než v eurozóne. ,,Takéto otázky sú nechutné,” reagovala a dodala: ,,Okolnosti sú odlišné, história menovej politiky je odlišná, sila týchto mien je odlišná.”

Americké trhy by sa mohli dnes zelenať

Na amerických trhoch sa včera pre sviatok v USA neobchodovalo, no dnes tomu tak už bude. Pre-market hours naznačujú, že aj americké indexy by mohli po katastrofálnom minulom týždni posilniť – futures na Dow stúpa o 1,73%, na S&P500 o 1,9% a na Nasdaq až o 2%.

Dnes budú amerických investorov zaujímať čerstvé údaje o predaji existujúcich domov, čo je štatistika, ktorá čiastočne napovedá o stave americkej ekonomiky. Nedávne údaje totiž naznačovali klesajúcu spotrebiteľskú dôveru a klesajúce maloobchodné výdavky a tiež ochladzujúci sa trh s nehnuteľnosťami, čo podnietilo ďalšie obavy z prichádzajúcej recesie.

Pozornosť sa však už pomaly sústreďuje na dva tohtotýždňové prejavy šéfa Fed Jeromeho Powella v americkom Kongrese, ktoré sú naplánované na stredu a štvrtok. Podľa Tana Boona z Mizuho Bank môže Powell čeliť aj kritike. ,,Nie je ťažké si predstaviť, že bude (v kongrese) grilovaný a braný na zodpovednosť v súvislosti s infláciou. V reakcii na to môže Powell zopakovať svoje nedávne vyhlásenie o odhodlanosti Fed bezpodmienečným spôsobom skrotiť infláciu.”

Zdroje: cnbc.com , ft.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Utorok 4. októbra – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Streda 5. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Štvrtok 6. októbra – Rovnako ako každý pracovný deň, aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Utorok 4. októbra  – Aj v druhý obchodný deň tohto týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Streda 5. októbra  – Aj v tretí obchodný deň tohto týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako v minulom týždni, aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...